Restrukturyzacja brzeskiego szpitala

11
Reklama

Na wrześniowej sesji Rady Powiatu Brzeskiego władze Brzeskiego Centrum Medycznego przedstawiły swój Program Restrukturyzacji. Zakłada on m.in.: cięcia etatów, sprzedaż budynku przy ul. Nysańskiej (gdzie znajduje się m.in. siedziba oddziału psychiatrycznego) oraz likwidację niektórych oddziałów.


Zgodnie z informacjami zawartymi w Programie Restrukturyzacji BCM – brzeski szpital jest jednym z najgorzej finansowanych szpitali na Opolszczyźnie, biorąc pod uwagę ilość oddziałów, łóżek i liczbę pacjentów. Oprócz tego, w dokumencie znaleźć można również informacje o innych istotnych problemach brzeskiej lecznicy, w tym np.: mały kontrakt z NFZ, zbyt duża etatyzacja w jednych oddziałach połączona z brakami kadrowymi w innych (m.in. na oddziale wewnętrznym czy ginekologiczno-położniczym), przestarzały sprzęt medyczny i techniczny, brak płynności finansowej, brak informatyzacji, konieczność pilnego remontu części infrastruktury technicznej budynków, itd.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jedną z propozycji przyjętych w programie naprawczym jest likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczego, a co za tym idzie oddziału noworodków, rezygnację z neonatologii i szkoły rodzenia. Oddział ginekologiczno-położniczy przynosi rokrocznie potężne straty. Brakuje odpowiedniej kadry lekarskiej, a liczba urodzeń jest zbyt niska, by rachunek oddziału się bilansował. W miejsce dzisiejszego oddziału ginekologicznego, zgodnie z jedną z koncepcji, przeniesione miałyby zostać oddziały z ulicy Nysańskiej.

Kolejne cięcia dotyczyć będą Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Zgodnie z założeniami restrukturyzacji, zmniejszona ma być liczba lekarzy specjalistów na obu oddziałach. Dodatkowo zmniejszone mają być stawki godzinowe lekarzy pracujących w oparciu o umowy kontraktowe do 60zł za godzinę w tygodniu, 55zł za godzinę w czasie dyżurów w tygodniu, 60zł za godzinę w czasie dyżurów w święta.

Strategia zakłada również zmiany na Oddziale Wewnętrznym, na którym planuje się poszerzenie kadry lekarskiej o co najmniej dwóch nowo zatrudnionych lekarzy, wydzielenie nowych pomieszczeń i łóżek, w tym 8-10 łóżek dla pacjentów kardiologicznych i geriatrycznych. Praca Oddziału Wewnętrznego, z uwagi na braki kadrowe, jest w tej chwili zupełnie nieefektywna. Na miejscach internistycznych hospitalizuje się tam obecnie pacjentów, którzy wymagają leczenia w ZOL-u (w którym brakuje miejsc), w hospicjum lub na oddziale geriatrycznym (których w naszym powiecie nie ma). W programie wskazano, że utworzenie oddziału geriatrycznego lub hospicjum mogłoby w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie i ZOL-u i Oddziału Wewnętrznego, a także zwiększyć kompleksowość usług medycznych w naszym powiecie.

W ZOL-u wskazano na konieczny do przeprowadzenia kapitalny remont oraz dobudowanie nowego skrzydła z większą ilością łóżek. W przypadku ZOL-u w programie restrukturyzacji wskazano, że nie można dopuszczać do przekroczenia kontraktu NFZ, a co za tym idzie przyjmować mniejszą ilość pacjentów – adekwatną do wysokości kontraktu, a ewentualne wolne miejsca przeznaczyć dla pacjentów komercyjnych.

Dodatkowo program zakłada rozwój działalności pracowni endoskopowej (również o badania komercyjne), pracowni RTG, Laboratorium Medycznego (które może pochwalić się posiadaniem sprzętu bardzo wysokiej klasy oraz bardzo dobrze przygotowanej merytorycznie kadry – program zakłada rozszerzenie działalności laboratorium, również dla klientów komercyjnych, przez co zwiększy przychody BCMu).

Zmiany dotyczyć będą też bloku operacyjnego, na którym – w związku z likwidacją oddziału ginekologicznego – planuje się ograniczenia kadrowe – pozostawienie dwóch zespołów anestezjologicznych w dwa dni tygodnia oraz jednego zespołu w pozostałe dni (obecnie są to dwa zespoły pracujące od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00).

By poprawić funkcjonowanie brzeskiego SOR-u, program zakłada zdobycie kontraktu na Nocną i Świąteczną Opiekę Medyczną oraz w kolejnych latach na Ratownictwo Medyczne. W przypadku SOR-u wskazano również na potrzebę jego przebudowy tak, by wydzielić poczekalnie dla pacjentów oraz otwarcie gabinetu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, aby kierować do niego pacjentów nie kwalifikujących się do udzielenia pomocy medycznej na SOR.

Znaczne cięcia etatów dotyczyć będą również administracji szpitala, działu technicznego i Rejestru Usług Medycznych, w którym spore oszczędności uzyskane będą również m.in. dzięki informatyzacji. Dodatkowe oszczędności BCM uzyska na likwidacji etatu dietetyczki na oddziale dziecięcym, zmniejszeniu obsady dyżurowej lekarza systemu na SOR, optymalizację ilości etatów w personelu sprzątającym, ograniczeniu etatów pracowni RTG, zmiany polityki i prowadzenia ewidencji zużytych leków, likwidację ochrony BCM, optymalizację wykorzystania kadry pielęgniarskiej, itd.

Zmiany zakładane przez BCM wydają się być istną rewolucją. Optymalizacja zatrudnienia i wszelkie inne proponowane propozycje restrukturyzacyjne zakładają oszczędności w wysokości ponad 2,5 mln złotych. Część propozycji zawartych w programie wydaje się być rzeczywiście zasadnych i koniecznych do wprowadzenia, inne mogą się wydawać bardzo kontrowersyjne. Generalnie są zgodne z wynikami przeprowadzonego na początku tego roku audytu. Wprowadzone zmiany na pewno wyjdą na zdrowie budżetowi BCM. Miejmy nadzieję, że pacjentom również. Całość programu restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego dostępna jest na naszej stronie TUTAJ

 

Reklama