Brak całościowej strategii

0
Janusz_Gil_cmyk__1600x1200_.jpg
Reklama

 Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydowanie sprzeciwia się wprowadzeniu przez rząd koalicji PO-PSL zmian w systemie emerytalnym, które sprowadzają się wyłącznie do podniesienia i zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Uważamy, że Rząd powinien przedstawić całościową strategię w tej sprawie. Samo podniesienie wieku emerytalnego, czemu sprzeciwia się większość Polaków, nie rozwiąże problemu emerytur w Polsce. Bardzo ważne jest zniesienie obowiązku przynależności do OFE oraz kompleksowe zmiany w systemie zatrudnienia i kodeksie pracy, eliminujące z niego śmieciowe formy zatrudnienia. 

 Za najważniejsze uważamy: tworzenie w Polsce warunków do ożywienia gospodarki, tworzenie nowych miejsc pracy, zawieranie uczciwych umów z pracownikami i otrzymywania godziwych wynagrodzeń. A także stworzenie mechanizmów przeciwdziałających wypychaniu osób starszych z rynku pracy. Państwo powinno zadbać jednocześnie o możliwość pracy dla młodych, szczególnie kobiet, subwencjonować z budżetu żłobki i przedszkola, zwiększając dostępność do systemu opieki nad dziećmi. 
SLD stoi na stanowisku, że system emerytalny winien dawać również możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, osobom z długim stażem pracy: kobiety – 35 lat okresów składkowych, mężczyzna – 40. Dałoby to ludziom z odpowiednio długim stażem pracy prawo wyboru: albo przejdą na wcześniejszą, ale niższą emeryturę po spełnieniu warunku stażowego; albo będą kontynuować pracę do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i otrzymywać wyższe świadczenie. Propozycja ta jest sprawiedliwa i społecznie akceptowalna. Poza tym:
– zwiększa zainteresowanie pracowników do wykonywania pracy rejestrowanej;
– zmniejsza skalę zatrudnienia w szarej strefie;
– osłabia tendencje na rynku pracy do zawierania śmieciowych form zatrudnienia;
– zwiększa wpływy do ZUS;
– zwiększa wpływy do budżetu z tytułu podatku od osób fizycznych.
Dlatego Zarząd Krajowy SLD raz jeszcze zwróci się do Rządu o przedstawienie całościowej strategii dotyczącej zmian w systemie emerytalnym wraz z propozycjami rozwiązań tworzących nowe miejsca pracy oraz przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości systemu emerytalnego w Polsce.
 
Janusz GIL
SLD w Brzegu
Reklama