Rynek bez strefy i samochodów? Władze zapowiadają konsultacje w tej sprawie

10
Reklama

Likwidacja strefy płatnego parkowania to nie jedyny pomysł władz miasta na zmianę organizacji ruchu drogowego w centrum Brzegu. Burmistrz chce rozwiązać problem aut, które poruszają się po starym mieście.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Strefa płatnego parkowania przestanie funkcjonować od 7 lutego 2016 roku, ale władze miasta już rozpoczęły przygotowania do opracowania koncepcji zmiany organizacji ruchu w samym rynku oraz na sąsiednich ulicach. Celem jest stworzenie strefy wolnej od ruchu samochodowego wokół ratusza oraz na głównym deptaku w Brzegu, tj. ulicy Długiej. Burmistrz Brzegu zorganizował już pierwsze spotkanie robocze z przedstawicielami służb mundurowych, korporacji taksówkarskich oraz ze społecznością rowerową.

– Prace polegające na konsultacji z przedstawicielami służb mundurowych oraz cywilnych już trwają. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach, w których wzięli też udział reprezentacje środowiska rowerowego i taksówkarskiego – informuje Jerzy Wrębiak. – Aktualnie mamy bowiem do czynienia z fikcją w tym rejonie miasta. Teoretycznie znaki zakazują ruchu, a faktycznie nie można spokojnie spacerować po rynku, czy ulicy Długiej. Moim zamierzeniem jest, aby były to deptaki bezpiecznie dla pieszych i rowerzystów, a auta wjeżdżały tam wyjątkowo, np. w wypadku zagrożenia mienia lub życia oraz czasowego dostarczania towarów. W tym kierunku zmierza opracowanie nowej organizacji ruchu – dodaje burmistrz Brzegu.

Okazuje się, że z przeprowadzonych konsultacji nie wszyscy są zadowoleni. – Miałem okazję zapoznać się z projektem już wcześniej, bo otrzymałem go od urzędników, natomiast na spotkaniu chciałem zapytać, jaka idea przyświecała „osłupkowaniu” Rynku i ulicy Długiej. Niestety, zabrakło czasu, bo burmistrz wygłaszał orędzie niezwiązane z tym tematem – mówi Andrzej Staśkiewicz. – Sama koncepcja ograniczania ruchu tranzytowego przez miasto jest dobra, ale nie wiadomo dlaczego Rynek ma zostać odgrodzony słupkami. Nie rozumiem też, dlaczego z tego miejsca mają zostać wyrzucone autobusy, bo przecież komunikacja miejska to bardzo ważny czynnik w zrównoważonym transporcie i ruchu drogowym – dodaje przedstawiciel „Rowerowego Brzegu”.

Przedstawiona koncepcja przewiduje również przeniesienie postoju taksówek za zachodnią pierzeję Rynku. Jego wygrodzenie na łącznikach ze wszystkimi ulicami spowoduje utrudnienia kierowcom korporacji. – Będzie kłopot z dojazdem do wielu klientów starego miasta. Mamy również telefon, który będziemy musieli przenieść na drugą stronę ratusza, a to nie takie proste pod względem technicznym. Do rynku już teraz nie wolno wjeżdżać, bo definiują to znaki drogowe. Jest monitoring, policja i straż miejska. Może należałoby po prostu egzekwować kary od łamiących przepisy – mówią taksówkarze.

Dodatkowe uwagi w imieniu mieszkańców ulicy Sukiennice zgłaszał na ostatniej sesji Rady Miejskiej, radny Jacek Juchniewicz – Mieszkańcy ulicy Sukiennice 1 nie mają własnego podwórka, a proponowane zmiany spowodują, że nie będą mieli żadnego dojazdu.  Władze miasta zapewniają, że przygotowany projekt może zostać zmieniony i zostanie podany do publicznej wiadomości przed jego ostatecznym zatwierdzeniem. Na końcu zostanie on przedłożony Komisji ds. Organizacji Ruchu Drogowego przy Starostwie Powiatowym, która może wydać decyzję w tej sprawie.

Tuż po publikacji powyższego materiału z Urzędu Miasta do naszej redakcji

napłynęły nowe informacje w tej sprawie.

Chcąc poprawić bezpieczeństwo w rejonie centrum miasta, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemu z nadmiernym ruchem pojazdów w tym miejscu, Burmistrz Brzegu proponuje wprowadzenie Strefy Zamieszkania.

Objęła by ona rynek oraz ulice: Staromiejską, Długą, Kościelną, Jabłkową, Mleczną, Emilii Plater, Lekarską oraz Polską. W wymienionych miejscach wprowadzona zostanie Stefa Zamieszkania. Oznacza to uprzywilejowanie dla pieszych, ograniczenie prędkości dla pojazdów do 20 km/h (np. dla aut dostawczych) oraz postój tylko w wyznaczonych miejscach.

– Dodatkowo, w celu przestrzegania znaków zakazu ruchu ustawionych na obrzeżach strefy – wyjaśnia Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak – wbudowane zostaną specjalne słupki uniemożliwiające wjazd. W centrum zostanie wyeliminowany ruch ciężkich pojazdów-autobusów komunikacji miejskiej. Przystanek w rynku zostanie przeniesiony na ulicę Chrobrego.

Równocześnie postój taksówek będzie zlokalizowany na zachodniej pierzei ratusza, od strony dzisiejszego parkingu dla samochodów. Dzięki temu nie będzie konieczności objeżdżania ratusza i wjazdu w ulicę Długą.

Po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu, funkcjonujące dotychczas upoważnienia na wjazd do centrum dla kupców, zostaną zastąpione nowymi, wydawanymi przez Urząd Miasta. Mając na względzie zminimalizowanie ruchu pojazdów zaopatrzenia, poruszanie się będzie możliwe tylko od poniedziałku do piątku. W tym celu kupcy powinni zgłaszać propozycje godzin dostaw. Koncepcja zakłada bowiem możliwość wjazdu do strefy w dwóch porach: godz. 7.00-11.00 i 16.00-20.00. Natomiast ruch autobusów zostanie wyprowadzony z runku. Przystanek będzie przeniesiony na ulicę Chrobrego, jak to ma miejsce np. w przypadku linii „O-B”.

Zmiana organizacji ruchu w centrum zostanie poddana konsultacjom z mieszkańcami. W tym celu na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.brzeg.pl) jest informacja z planem sytuacyjnym oraz organizacją ruchu drogowego w Strefie Zamieszkania. Opinie w tej sprawie można składać drogą elektroniczną na adres um@brzeg.pl lub osobiście na Biurze Podawczym Urzędu Miasta, budynek A, parter-obok głównego wejścia do gmachu. Na opinie czekamy do dnia 31.12.2015 r.

Po tym terminie projekt wraz z uwagami zostanie przedstawiony Komisji ds. Organizacji Ruchu Drogowego przy Staroście Brzeskim w celu jego zatwierdzenia. Nowe zasady w ruchu w centrum mają zostać wprowadzone równolegle z likwidacją Stefy Płatnego Parkowania, która zostanie zniesiona w dniu 7 lutego 2016 r.

Burmistrz już podjął działania w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wokół ratusza oraz w rynku. Chcąc poprawić egzekwowanie propozycji ograniczenia ruchu samochodowego w centrum, poza słupkami (umożliwią one wjazd pojazdom straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego, gazowego itp.), będą wprowadzone dodatkowe kamery monitoringu. Część już działa. Objęty jest nimi ratusz oraz jego otoczenie. Za kilka tygodni mają pojawić się dodatkowe kamery w samym rynku. Pomoże to Straży Miejskiej w utrzymaniu porządku

Reklama