Zmiany w paszportach

0

 Od soboty 11 sierpnia paszporty dla dzieci do piątego roku życia wystawiane będą na pięć lat, a nie jak do tej pory na rok.

Wszystkie dzieci do 5 roku życia otrzymywać będą paszporty biometryczne, które do tej pory były wydawane tylko na wyraźną prośbę rodziców. Opłata paszportowa nie zmienia się – wynosi 30 zł.

Opłata za wydanie paszportu dla osoby od 5 do 13 roku życia wynosi 60 zł lub z ulgą 30 zł. Koszt dokumentu dla dziecka pomiędzy 13 a 18 rokiem życia to 140 zł, lub 70 zł. Ulga za wydanie paszportu przysługuje do czasu podjęcia obowiązku szkolnego, uczniom i studentom oraz dzieciom niepełnosprawnym. Przypominamy, że od 26 czerwca  dzieci, które dotychczas przekraczały granicę na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, muszą mieć własny dokument podróży. Wniosek o paszport dla dziecka rodzice składają wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest za granicą, uzyskanie dokumentu wymaga potwierdzenia zgody rodzica  – albo przed konsulem RP w danym państwie, albo przed notariuszem.

Mieszkańcy Opolszczyzny mogą załatwiać sprawy paszportowe w Oddziale Paszportów na drugim piętrze budynku przy ul. Ozimskiej 19 (tzw. biurowiec "Społem"). Opłaty paszportowe można regulować gotówką w kasie w budynku głównym OUW, przy ul. Piastowskiej. Oprócz tego za paszport można zapłacić przelewem internetowym. Można to zrobić z własnego domowego komputera albo z przygotowanego specjalnie dla klientów monitorowanego terminala komputerowego w sali obsługi Oddziału Paszportów przy Ozimskiej.