CZAS NA PRZYGOTOWANIA DO AKTYWNEJ ZIMY

0
1.jpg
Reklama

Pierwszy atak zimy jest już za nami. Jednak tak wczesne opady śniegu i coraz niższa temperatura na zewnątrz, zwiastują wczesną i długą zimę.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wszyscy amatorzy sportów zimowych cieszą się na myśl, że już za kilka tygodni rozpocznie się kolejny długo oczekiwanych sezon narciarski w Polsce.
W odległości ok. 130 km od miasta, mieszkańcy Brzegu mają do dyspozycji dwa duże (jak na Polskie warunki) ośrodki narciarskie; w Zieleńcu k. Dusznik Zdroju oraz na Czarnej Górze niedaleko Stronia Śląskiego, oraz kilka mniejszych min. w Lądku, Kamienicy, Walimiu, Jugowicach.

1.jpg

Kościół w Zieleńcu

Zieleniec: położony w paśmie Gór Orlickich na wysokości ok. 950m.n.p.m.zachęca przybywających amatorów białego szaleństwa dobrze rozwiniętą infrastrukturą noclegową, gastronomiczną i usługową. Liczne wyciągi narciarskie zapraszają do zimowego szusowania na dobrze przygotowanych trasach zjazdowych. Pokrywa śnieżna na północnych stokach Zieleńca zalega od końca listopada do marca.
A częste opady śniegu powodują, że jej grubość jest wystarczająca i bezpieczna na długie miesiące w sezonie. Trasy zjazdowe są zróżnicowane pod względem trudności i każdy może wybrać odpowiednią do posiadanych umiejętności. Dla miłośników snowboardu Zieleniec oferuje snowpark oraz halfpipe. Tak więc dla każdego coś miłego.

1.jpg

Czarna Góra – roztropna na stoku

Czarna Góra: szczyt o wysokości 1205 m.n.p.m w Masywie Śnieżnika. Na stokach góry usytuowany jest ośrodek narciarski z nowoczesną infrastrukturą. Ośrodek w Siennej oferuje narciarzom kilka zmodernizowanych tras o zróżnicowanej długości i trudności. Snowboardziści mogą skorzystać z snowparku , a dla miłośników biegówek przygotowana będzie trasa ze szczytu Czarnej Góry w kierunku schroniska na Hali pod Śnieżnikiem.
Do Zieleńca i do Czarnej Góry najlepiej udać się własnym samochodem. Z parkingami nie powinno być problemu. Jeżeli jednak z jakieś przyczyny nie możemy nim jechać, możemy skorzystać z usług kolei, a następnie przesiąść się do busów kursujących do obu tych ośrodków.
Warto dodać że nowością tegorocznego sezonu jest możliwość wykupienia jednego wspólnego karnetu do trzech ośrodków: w Czarnej Górze, Zieleńca i Karpacza. Więcej na stronie: http://sudetyski.e-skipass.pl/

1.jpg

Zieleniec –  kanapa

1.jpg

Zieleniec – przed schroniskiem

Mając do dyspozycji dwa takie miejsca, a przed sobą długie i pełne wysiłku szaleństwo na deskach, wszyscy miłośnicy zimowych sportów powinni pamiętać o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym. Dwa tygodnie przed wyjazdem w góry i włożeniem desek po raz pierwszy w nowym sezonie to za mało, aby bezpiecznie szusować na nartach. Takie przygotowanie powinniśmy rozpocząć przynajmniej
na 3 miesiące wcześniej . Najlepiej jednak być aktywnym przez cały rok. Dla utrzymania dobrej ogólnej kondycji, każda forma ruchu (rower, pływanie , spacery, bieganie) jest wskazana. Do sezonu możemy także przygotować się w domu. Zazwyczaj jednak często brakuje nam samodyscypliny. Jazda na nartach szczególnie obciąża stawy i mięśnie nóg . I to na te części naszego ciała musimy zwrócić szczególną uwagę. Z pomocą przyjdą nam fitness kluby i siłownie. W Brzegu jest ich kilka, więc mamy się gdzie udać i skorzystać z oferowanego tam programu i sprzętu. Jeżeli decydujemy się na samodzielne przygotowanie to warto zajrzeć do internetu. Znajdziemy tam wiele programów i wskazówek, które pomogą nam przygotować się prawidłowo do sezonu. Jest to tym ważniejsze, ponieważ wielu z nas jeździ na nartach tylko kilka razy w sezonie. A nikt z nas nie chce zapewne, szybkiego zakończenia rozpoczynającego się niebawem sezonu już po pierwszym ślizgu. Na zakończenie tematu bezpieczeństwa przypominam o jeździe w kasku obowiązkowym dla dzieci do 16 roku życia, dla dorosłych obowiązek ten nie jest nałożony prawnie, ale zdrowym rozsądkiem.
Dobrze jest przypomnieć sobie kodeks narciarski obowiązujący na stoku, który jest równie ważny jak przepisy ruchu drogowego podczas jazdy samochodem.

1.jpg

Zieleniec – ośniezone drzewa na szczycie góry

 

1.jpg

Zieleniec

Kodeks FIS jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, zapoznaj się z nim zanim wyruszysz na trasy.

1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.
2. Panowanie nad szybkością
Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.
3. Wybór kierunku jazdy
Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
4. Wyprzedzanie
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.
5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
6. Zatrzymanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.
7. Podchodzenie
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.
8. Stosowanie się do znaków narciarskich
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.
9. Wypadki
W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.
10. Stwierdzenie tożsamości
Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.
Kolejnym istotnym elementem o którym nie wolno nam zapomnieć, to sprawdzenie sprzętu narciarskiego i odpowiednie przygotowanie go do zimy. Nie zapominajmy wiec o nasmarowaniu nart na gorąco oraz prawidłowym naostrzeniu. Jazda na nartach ma nam sprawiać przyjemność i zadowolenie. Źle przygotowany sprzęt często potrafi nam nieźle uprzykrzyć życie na stoku. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić sami to najlepiej narty oddać w ręce fachowców, którzy zrobią to za nas. Sprawdzeniu poddajmy również buty i wiązania, sprawdźmy czy nie są uszkodzone i czy zapięcia dobrze trzymają. Wierzę, że kiedy solidnie przygotujemy się do zimy to za kilka miesięcy powiemy, że był to kolejny udany i bezpieczny sezon.
Czego wszystkim miłośnikom białego szaleństwa i sobie życzę.

Tekst i zdjęcia : A.KLIMEK
Zdjęcia: sezon 2011/2012
www.aleksanderklimek.pl

1.jpg

Zieleniec w zimowym słońcu

1.jpg

Zimowy Zieleniec

Reklama