NAŁĘCZÓW – PERŁY UZDROWISK POLSKICH

0
1.jpg
Reklama

Miasteczko położone w zachodniej części województwa lubelskiego  urzeka spokojem, łagodnością i przede wszystkim mikroklimatem przyjaznym osobom chorym na serce.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Harmonia i  łagodność otaczającej przyrody pozwala przebywającym kuracjuszom wyciszyć się i odzyskać zdrowie i siły. Sercem tego „miasta – ogrodu” jest Park Zdrojowy . Założycielem  był Stanisław Małachowski. Park istniejący już w połowie XVIII  wieku został powiększony dla potrzeb kuracjuszy. Spacerując licznymi zadbanymi alejkami i ścieżkami parkowymi nietrudno będzie dostrzec pieczołowicie pielęgnowany od ponad 190 lat drzewostan.  Na ponad 20 hektarach podziwiać możemy znane krajowe drzewa – m.in. kasztanowce, lipy, sosny i dęby, okazy  flory amerykańskiej – tulipanowce amerykańskie, katalpy inaczej surmie i zachodnioeuropejskiej. W obrębie parku znajdują się obiekty uzdrowiskowe  z których kuracjusze mogą skorzystać. Są to: Pijalnia Wód Mineralnych z Pijalnią Czekolady, Atrium, Stare Łazienki, Termy Pałacowe, Sanatorium  „Książę Józef”, Pawilon Angielski oraz Domki Grecki i Gotycki. Przebywający tam spacerowicze  mogą odwiedzić palmiarnię oraz  spotkać się oko w oko z oswojoną kaczką lub wiewiórką. Już od początku  istnienia Łazienek wybudowanych w 1821r.,  stosowano kuracje pitne i kąpiele lecznicze, które stosuje się do dziś. 

1.jpg

Sanatorium Książę Józef

 
„Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych”. – ( Wikipedeia ) 
Oprócz niewątpliwej i pierwszoplanowej funkcji uzdrowiskowej, Nałęczów staje się coraz bardziej miejscowością rekreacyjno – wypoczynkową. Liczne trasy spacerowe i rowerowe zachęcają do aktywnego spędzenia czasu z pożytkiem dla zdrowia. Na przestrzeni ok. 500 km zaprojektowano zintegrowaną sieć rowerową , na której znajdziemy wiaty i miejsca odpoczynku dla cyklistów. Ciekawostką jest organizacja Parady Rowerowej z Lublina do Nałęczowa. Warto wspomnieć, że wielkim pasjonatem jazdy na welocypedzie był Bolesław Prus, którego jedyne  w Polsce muzeum od 1961 r. znajduje się w Pałacu Małachowskich. W miejscu gdzie powstawały „ Placówka ” i „Laka ” , zgromadzone są i udostępnione osobiste pamiątki pisarza. Przed muzeum znajduje się Ławeczka Prusa, którego wykonawcami byli w 2001r. Stanisław i Zbigniew Strzyżyńscy. Twórczość pisarza popularyzowana jest  poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez i spotkań w muzeum.
1.jpg
Z Prusem na Ławeczce
 
Pałac Małachowskich powstał w XVIII w. zbudowany przez Stanisława Małachowskiego wg projektu Fryderyka Nada. Budynek zwieńczony jest kartuszem herbowym rodów Małachowskich i Potockich. Wnętrze Pałacu zdobią oryginalne dekoracje stiukowe oraz drewniane boazerie, kominki, lustra i rzeźbione medaliony. Drewniany oryginalny strop sprawia, że oprócz niezwykłego wyglądu panują  tutaj doskonałe warunki akustyczne, dlatego też słuchanie muzyki w pałacowych wnętrzach należy do wyjątkowo przyjemnych.
Drugim wybitnym pisarzem związanym z Nałęczowem był Stefan Żeromski. Wiosną 1905r. za honorarium z „Popiołów” , zakupił parcelę i wybudował domek na styl zakopiański. Chata była pracownią Żeromskiego oraz miejscem spotkań pisarzy. W tym miejscu powstały min. „ Dzieje grzechu”, „ Róża”, „ Duma o hetmanie ” oraz „ Słowo o bandosie”. W niej także zmarł  jedyny syn  Żeromskiego – Adam, którego ciało w 1922 r. przeniesiono z cmentarza do Mauzoleum  wybudowanego w ogrodzie obok Chaty w Nałęczowie.  Pisarz aktywnie i hojnie wspomagał również  miejscowe inicjatywy . Dzięki honorarium  uzyskanym z „Dziejów Grzechu” ukończono budowę Ochronki dla dzieci.
 Z pamiętnika Henryki Witkiewiczowej.
„Żeromski dał Nałęczowianom śliczny dom.(…) Matki pracujące mogły oddawać dzieci rano, a zabierać pod wieczór umyte, uczesane, opowiadające radośnie czego się nauczyły .” 
Warto dodać, że oprócz  Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego, lata swojej młodości spędziła tam Ewa Szelburg –Zarębina. Z pośród wielu literatów w Nałęczowie przebywali min. Antoni Odyniec, Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska, Jan Parandowski i wielu innych.
Będąc w Nałęczowie lub też planując podróż do tego uroczego miasteczka, warto odszukać kalendarz imprez kulturalnych, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W miesiącach wakacyjnych odbywa się min.;
 – festiwal młodych wokalistów operowych "Belcanto";
– koncerty z serii "Nałęczowskie Divertimento" odbywające się w Pałacu Małachowskich;
– często występują zespoły muzyki rozrywkowej i ludowej;
– na przełomie sierpnia i września odbywają się Międzynarodowe Zawody Balonowe o puchar SPA Nałęczów oraz Balonowe Mistrzostwa Polski; 
 23 grudnia przed Pałacem Małachowskich odbywa się Wigilia Nałęczowska, na której gromadzi się cała społeczność, dzieli się opłatkiem i degustuje tradycyjne, wigilijne potrawy. Podczas imprezy chór "Ars Cantica" z miejscowej parafii p.w. św. Jana Chrzciciela śpiewa tradycyjne kolędy 
Pomimo faktu, że do Nałęczowa czeka nas ponad  400 km podróż, zachęcam do odwiedzenia tego uroczego zakątka Polski. np. przy okazji pobytu w Kazimierzu Dolnym czy Puławach.  Oby nie był to pobyt  w celu podreperowania naszego stanu zdrowia , tylko miły i przyjemny wypoczynek czego wszystkim czytelnikom życzę.
Tekst i zdjęcia: A. KLIMEK
 
1.jpg
W aleii gwiazd kolarstwa polskiego
 
1.jpg
Pomnik Stefana Żeromskiego w Parku Zdrojowym
1.jpg
Figura na bramie wjazdowej do Pałacu Małachowskich
1.jpg
Chata Żeromskiego

 

Reklama