Komornik zabierze 500 zł na dziecko? Ministerstwo nie odpowiada, ale wiemy, jak tego uniknąć

1
Reklama

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dn. 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości „Rodzina 500+” wzbudził jednak nowe kontrowersje, a w ogólnopolskich mediach pojawiają się informacje, że w przypadku, gdy rodzic lub opiekun prawny jest dłużnikiem, komornicy będą zabierać pieniądze na dzieci.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

16 lutego br. wysłaliśmy zapytanie w tej kwestii do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale wciąż nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. W rozmowach telefonicznych z biurem prasowym resortu dowiedzieliśmy się tylko, że: „Nie przyszła odpowiedź z departamentu ze względu na natłok pracy”. Nie chcąc dłużej „przeszkadzać” pracownikom administracji państwowej, poszliśmy innym tropem, bo wydaje się, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewają przepisy prawne.

Świadczenia celowe jak alimenty, dodatki rodzinne i również w tym przypadku pieniądze z programu 500+ nie podlegają egzekucji komorniczej, ale problem pojawi się, gdy pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy dłużnika.

– Z mocy art. 831 Kodeksu postępowania cywilnego środki przyznane przez państwo na specjalny cel podlegają wyłączeniu z egzekucji, natomiast komornik na wniosek wierzyciela musi zająć rachunek bankowy. My nie wiemy, jakie środki zasilają konto bankowe, czy są to pieniądze z tytułu alimentów, zapomogi, programu 500+, czy z wynagrodzenia za pracę – tłumaczy Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. – W gestii dłużnika pozostaje, aby złożyć do wierzyciela i komornika wniosek o wyłączenie  tych pieniędzy spod zajęcia, uzasadniając, że rachunek bankowy jest zasilany specjalnymi środkami przyznanymi przez państwo – wyjaśnia Monika Janus.

W chwili, gdy dłużnik otrzyma odpis o zajęciu rachunku bankowego ważne jest, aby poinformować nie tylko komornika, ale również wierzyciela. Zbędna zwłoka może spowodować zablokowanie tych środków, a w szczególnych przypadkach przekazanie pieniędzy przez bank na konto kancelarii komorniczej. Należy również zaznaczyć, że jeśli po przesłaniu wymaganego wniosku komornik odmówi zwolnienia środków, można zgłosić skargę na czynności komornika do sądu.

Podmioty realizujące zadania w zakresie świadczenia wychowawczego będą oferowały również inne metody przekazania „500 zł na dziecko” niż przelew na rachunek bankowy. Subkonta, konta przedpłacowe należące do ośrodków pomocy społecznej, wypłata w kasie danej instytucji albo zwykły przekaz pocztowy. 

– Oprócz przelewów na rachunek bankowy beneficjenta, będzie możliwość wypłaty poprzez Pocztę Polską – mówi Elżbieta Gawryjołek, kierownik Biura Spraw Społecznych i Zdrowia w UM w Brzegu.

 – Jeżeli ktoś skorzysta z takiej formy, a jest możliwość przekazu pocztowego, to wówczas te środki nie stanowią wierzytelności i nie podlegają zajęciu komorniczemu – wyjaśnia Monika Janus z Krajowej Rady Komorniczej.

Oprócz omówionych powyżej sposobów na uniknięcie zbędnych komplikacji z komornikiem, jest coś jeszcze  – rachunek bankowy dla … dziecka. We wniosku o przyznanie środków z rządowego programu deklarujemy chęć wypłaty pieniędzy na konto i podajemy numer rachunku należący do dziecka.

– Posiadamy w naszej ofercie produkt PKO Junior, czyli konto dla dzieci od 0 do 13 roku życia. Rachunek zakłada osoba dorosła i przekazuje go w użytkowanie dziecku. Oczywiście, to rodzic ma pełną kontrolę nad środkami znajdującymi się koncie dziecka. W ofercie do konta PKO Junior znajdziemy zarówno klasyczne „plastiki”, jak i bardziej nietypowe karty w postaci zbliżeniowych naklejek na telefon czy breloków. Tradycyjne karty pozwalają realizować płatności zarówno w kraju, jak i za granicą, a także wypłacać gotówkę z ponad 3 tys. bankomatów PKO Banku Polskiego. Każdy z bankomatów automatycznie rozpoznaje „dziecięcą” kartę zabezpieczoną nadanym przez rodzica hasłem PIN i wyświetla komunikat dostosowany do młodego użytkownika – mówi nam Aneta Styrnik-Chaber z centrum prasowego PKO Bank Polski.

Dla dzieci powyżej 13 roku życia konta w swojej ofercie posiada  Bank Zachodni WBK. – Dzieci mają ograniczoną zdolność prawną, ale mamy konta dla najmłodszych powyżej 13 roku życia. Umowa o Konto<20 dla klientów w wieku 13 -18 lat może zostać zawarta za zgodą przedstawiciela ustawowego w imieniu osoby małoletniej i na rzecz osoby małoletniej. Zarówno konto, jak i wydawana do niego karta, są darmowe  – informuje Ewa Krawczyk z biura prasowego Banku Zachodniego WBK.

Bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku, oprocentowanie, karta, breloczki i kapitalizacja odsetek.  Skoro państwo daje pieniądze na dzieci, to dlaczego by nie miały one trafiać na ich własne konta? Takie rozwiązanie omija komornika, a w dodatku edukuje dzieci finansowo. Reasumując, na tytułowe pytanie mamy odpowiedź – Komornik nie zabierze dzieciom pieniędzy.

komornik 500+

fot. freeimages.com / zdjęcie ilustracyjne

 

 

 

 

 

 

 

Reklama