Wystawy w Muzeum Piastów Śląskich

0
1.jpg
Reklama

W najbliższych tygodniach warto znaleźć czas na odwiedzenie Muzeum Piastów Śląskich. W salach „Śląskiego Wawelu” można zobaczyć nie tylko ekspozycje stałe, ale również trzy bardzo interesujące wystawy czasowe. Coś dla siebie znajdą z pewnością zarówno osoby zaznajomione ze sztuką, 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
jak i wszyscy, którzy mają ochotę ambitnie i przyjemnie spędzić popołudnie lub dzień wolny od pracy. 
Wystawa poplenerowa III Brzeskich Dni Fotografii oraz XII Pleneru Fujiklub.pl, wystawa czynna do 2 czerwca 2013 r.
1.jpg
Do 2 czerwca, w salach Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, oglądać można wystawę fotograficzną, która jest zwieńczeniem, trwających tydzień, III Brzeskich Dni Fotografii połączonych z XII Plenerem Fujiklubu. W plenerze uczestniczyło ponad 15 fotoamatorów (o różnym stopniu zaawansowania) z całej Polski, m.in. z Brzegu, Nysy, Wrocławia, Sosnowca, Warszawy, a nawet z Gdańska. Plenerowicze podczas swojej fotograficznej wędrówki odwiedzili m.in. Cmentarz Żydowski, weszli na wieżę Ratuszową, zwiedzili Zamek i brzeską starówkę, odnajdując przy tym ciekawe kadry, mimo niezbyt sprzyjającej pogody. Grupa odwiedziła także Wrocław, gdzie wzięła udział w warsztatach fotograficznych, pod okiem fotografa Jacka Heliasza. Nie zabrakło także czasu na odwiedzenie Nysy. Efektem tych wędrówek jest wystawa poplenerowa, na której znalazło się aż 60 zdjęć. Otwarcie wystawy uświetnił koncert jazzowy w wykonaniu Mateusza Dwornika i Bartosza Ziętary.Plener mógł się odbyć dzięki Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu – współorganizatorowi wydarzenia, Fujifilm Polska, które sponsorowało wydruk zdjęć oraz ufundowało nagrody dla uczestników. Podziękowania należą się także Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miasta – Honorowym Patronom i fundatorom nagród oraz P.W.C. Odra S.A. – które nie tylko ufundowało nagrody, ale sprawiło, że ten plener był najsłodszym z dotychczasowych.
 
Maria Gostylla-Pachucka, „Moje katedry – tkanina artystyczna”, wystawa czynna do 28 maja 2013 r.
1.jpg
Maria Gostylla-Pachucka w latach 1940-1946 doświadczyła tragedii Sybiru. Po powrocie rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1960 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych we Wrocławiu – dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Od 1960 r. jest członkiem ZPAP. Uprawia malarstwo akwarelowe i olejne, rysunek ale ze szczególnym upodobaniem zajmuje się tkactwem. W latach 1972 – 1989 należała do wrocławskiej grupy tkackiej ”10 razy tak”. Od 1990 r. uczestniczy w działaniach artystycznych zespołu tkaczek francuskich „Fil en main” (nitka w ręce). W 1994 r., jako jedyna Polka, uczestniczyła w I Międzynarodowym Festiwalu Tkaniny w Beauvais.
Maria Gostylla – Pachucka jest także absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w klasie fortepianu we Wrocławiu i z dużą pasją uczyła gry na fortepianie. Swoje prace pokazywała na ponad 150 wystawach w kraju i poza jego granicami (m. in. w Niemczech, Holandii, Austrii i we Francji – tu szczególnie znaczące są coroczne ekspozycje w Chateau de Barroux w Prowansji). Prace Artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Tkactwa w Łodzi, Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, w Fabryce Dywanów w Kowarach oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i poza jej granicami.
Nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
 
Galia Romana – zabytki rzymskie we Francji, fotografie Andrzeja Fiksy, wystawa czynna do 2 czerwca r.
1.jpg
 
fotografie: Ula Banowicz

 

Reklama