Młodzi grodkowianie startowali do Sejmu Młodzieży i Dzieci

1

 Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, wzięli udział w rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Impreza skierowana jest do uczniów szkół gimnazjum oraz ponadgimnazjalnych. Celem działań Sejmu Dzieci i Młodzieży jest propagowanie parlamentaryzmu wśród młodzieży, a także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Uroczystości odbywają się regularnie 1 czerwca, pierwsze wybory do sejmu miały miejsce w 1994 r.


Temat rekrutacyjny do XXII SDiM brzmiał: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Uczestniczyć mogli wszyscy zainteresowani którym nie jest obce dziedzictwo narodowe i historia lokalna. Zainteresowani musieli podjąć się pracy badawczej, ocenie działań popularyzacji historii lokalnej przez lokalne instytucje.

Uczniowie ZSR CKP w Grodkowie Łukasz Klimczak (16 lat) oraz Piotr Koryzma (18 lat) pod opieką nauczyciela Wiedzy o Społeczeństwie Pani Reginy Synówki, postanowili wziąć udział w rekrutacji do SDiM. Każdy zespół, aby wziąć udział w rekrutacji musiał zrealizować temat. Pretendenci do sejmu przeprowadzili wywiad z Dyrektorem Izby Pamięci w Grodkowie. W ramach projektu zrealizowali również film dokumentujący działania Izby Pamięci, jak również zdjęcia pokazujące placówkę oraz przeprowadzili ankietę z mieszkańcami uczestniczącymi w wydarzeniach jakie prowadziła Izba.

W piątek (29.04.2016) ogłoszone zostały wyniki. Niestety wśród posłów zabraknie Łukasza Klimczaka i Piotra Kozymy. ich praca została doceniona, ale nie uzyskała wystarczającej ilości punktów do udziału w XXII SDiM.. Województwo Opolskie będzie reprezentowało 10 młodych posłów, czworo z nich zasiądzie w komisjach nowego Sejmu. Uczestnicy z Grodkowa nie składają broni i deklarują chęć udziału w edycji SDiM w przyszłym roku. Liczą na współpracę z innymi i pomoc w zaangażowanie innych w inicjatywy społeczne.

Łukasz Klimczak – „Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej pracy. Będziemy dalej działać, ale tym razem przyłączamy się do Grodkowskiej Sekcji Młodzieżowej KORWIN Grodków. W przyszłości planujemy startować do Młodzieżowej Rady Miasta Grodków”.