Europejska Akademia Samorządu Terytorialnego w Brzegu

0
Reklama

 16 października 2007 roku został podpisany list intencyjny o następującej treści:

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

16 października 2007 roku został podpisany list intencyjny o następującej treści:
Europejskie Centrum Ochrony Środowiska oraz Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych deklaruje uruchomienie w Brzegu od roku akademickiego 2008/2009 Europejskiej Akademii Samorządu Terytorialnego szkoły wyższej dla studentów z UE chcących pracować w administracji samorządowej oraz dla pracowników samorządu terytorialnego chcących podnieść swoje wiadomości i kwalifikacje na studiach podyplomowych. Podjęcie prac przygotowawczych nastąpi po Walnym Zgromadzeniu Europejskiego Centrum Ochrony Środowiska, które będzie miało miejsce 5. listopada w Bochni podczas, którego nastąpi włączenie polskich samorządów do struktur Centrum.
Burmistrz Brzegu zarekomenduje Radzie Miasta Brzeg przystąpienie do struktur Europejskiego Centrum Ochrony Środowiska oraz udostępnienie budynku na siedzibę Europejskiej Akademii Samorządu Terytorialnego. Studenci urodzeni w Brzegu i pracownicy Urzędu Miasta Brzeg będą zwolnieni z jakichkolwiek opłat wynikających z trybu funkcjonowania placówki.

 

Przeprowadziliśmy krótką rozmowę z sygnatariuszami listu intencyjnego: Burmistrzem Miasta Brzegu Wojciechem Huczyńskim oraz Prezesem Zarządu Głównego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Krzysztofem Masiukiem.

Paweł Kowalczyk: Został dziś przez Państwa podpisany List Intencyjny o otwarciu w przyszłym roku akademickim w Brzegu Europejskiej Akademii Samorządu Terytorialnego. Na ile ta deklaracja jest poważna?

Wojciech Huczyński: Zawsze uważałem, że jedną z wielkich szans dla miasta takiego jak Brzeg, oprócz przemysłu, jest postawienie nacisku na rozwój szkolnictwa. Mamy już, co prawda, w chwili obecnej szkołę wyższą, ale miasto takie jak nasze, leżące blisko wielkich ośrodków akademickich ma szansę z nimi pokonkurować. Najlepszym przykładem tego jest – niewiele większy od Brzegu – Nowy Sącz. Kilkanaście lat temu właśnie w Nowym Sączu jedna z osób zaryzykowała i założyła Wyższą Szkołę Biznesu. Wszyscy się wtedy uśmiechali, bo czymże Nowy Sącz mógł przyciągnąć studentów i jak mógł myśleć o konkurowaniu z wielkim Krakowem? A jednak sen się spełnił i to szybko. Dziś Nowy Sącz posiada jedną z najlepszych prywatnych polskich szkół, uczących młode osoby ekonomii i biznesu na najwyższym poziomie. Skorzystało bardzo na tym samo miasto, bo uczelnia przyciągnęła młode osoby i nakręciła koniunkturę. My również mamy doskonałe warunki i położenie. Więc dlaczego by nie?

Krzysztof Masiuk: Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które prowadzę, zajmuje się m.in. szkoleniami. Cztery lata temu powołaliśmy Europejską Akademię Samorządu Terytorialnego pod honorowym patronatem Premiera RP – jako cykl szkoleń i spotkań konsultacyjnych dla pracowników administracji samorządowej. W poszczególnych panelach zabrała udział liczna grupa polskich samorządowców. Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Po analizie zrobionej przez Instytut Analiz Środowiska na nasze zlecenie, okazało się, że na ten typ szkolenia jest wielkie zapotrzebowanie. Powody są proste – w urzędach nastąpiła dość znacząca wymiana pokoleniowa. Urząd przestał pełnić rolę tylko administracyjną. Wiele osób zatrudnionych obecnie w urzędach, trafiło do tej pracy administracyjnej z różnych powodów. Mają problemy, tym bardziej, że nasze urzędy muszą dostosowywać się do unijnych standardów. Zaczęliśmy szukać miejsca lokalizacji placówki. Kilka samorządów zainteresowanych lokalizacją szkoły na ich terenie przedstawiło nam propozycje lokalowe. Niestety, w większości były to zbyt małe budynki, które nie mogły w żaden sposób pełnić funkcji szkoły wyższej. Burmistrz Brzegu zaprosił mnie na spotkanie i pokazał lokalizację. Prawdę mówiąc, mowę mi odjęło. Ten obiekt doskonale nadaje się na Europejską Akademię Samorządu Terytorialnego i ma bardzo dobre zaplecze pod rozwój takiej szkoły.

Paweł Kowalczyk: Trudno mi jakoś uwierzyć, że w Brzegu można ulokować szkołę wyższą, która będzie kształcić kadry dla Polski i nie tylko.

Wojciech Huczyński: W wielu miejscach w Polsce można studiować różne kierunki. W wielu miejscach w Polsce można studiować prawo samorządowe. Ale my chcemy stworzyć w Brzegu Akademię Samorządu Terytorialnego. Akademię dla ludzi zainteresowanych przede wszystkim działaniami na rzecz społeczności lokalnych, na rzecz naszych małych ojczyzn. Docelowo chcielibyśmy kształcić działaczy samorządowych również z innych krajów nowej Europy. Dlaczego? A choćby dlatego, że jesteśmy samorządem, który wielokrotnie gościł na swoim terenie przedstawicieli samorządów z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Bośni czy Chorwacji, którzy na bazie działań samorządu gminnego poznawali demokrację samorządową. To też o czymś świadczy i pozwala nam wierzyć, że Brzeg najlepiej się do tego nadaje.

Krzysztof Masiuk: My wciąż jesteśmy mentalnie przyzwyczajeni do tego, że wyższe szkoły mogą funkcjonować tylko w dużych miastach. A właśnie w takich mniejszych ośrodkach, tak jak  tutaj, najlepiej widać wspaniałe efekty samorządności. Dlatego też naturalnym staje się, że tego typu szkoła powinna powstać w mieście takim, jak Brzeg.

 

Red.

Foto: Sebastian Bar

Reklama