11 listopada w Grodkowie w kilku odsłonach

0
1.jpg
Reklama

11 listopada w Grodkowie w kilku odsłonach 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Odsłona 1 – związana jest z tym, że w szkołach naszej gminy na różnych poziomach ,w różny sposób , na ogół w przeddzień rocznicy Święta Niepodległości odbywają się uroczyste apele. Często odbywa się to z pełnym ceremoniałem wykorzystującym sztandar szkolny, symbole narodowe, rozpoczyna odśpiewaniem hymnu państwowego.

W apelach słychać odśpiewywane pieśni patriotyczne związane z legionami, wykorzystuje się czasem prezentacje multimedialne, odtwarza historyczne migawki filmowe. Im mniejsza placówka, tym więcej dzieci zaangażowanych w organizację takiego apelu. Jedni śpiewają, inni deklamują .Niezwykle  wzruszające momenty, kiedy maluchy z klas I-III śpiewają takie pieśni o ułanach, o Pierwszej Brygadzie, o rzeczach niezwykle poważnych. Jakże często jest tak, że śpiewają nie tylko ci występujący ale równie chętnie podchwytują słowa i melodię ci, którzy pełnią rolę widowni.
Na kilka dni przed apelem słychać często na korytarzach jak ci najmłodsi bardzo chętnie podśpiewują sobie już zapamiętane zwrotki „ stuk , stuk w okieneczko, otwórz panieneczko, koniom wody dać…” – to lekcja patriotyzmu, która na pewno coś pozostawi w tych młodych serduszkach i umysłach.
Odsłona 2 – ten sam dzień 11 listopada w Grodkowie. O godz 10.00 tradycyjna Msza Święta za Ojczyznę. Proboszcz w asyście wprowadza do kościoła poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Solidarności, harcerskiej i szkolne . Za pocztami wchodzą do kościoła przedstawiciele lokalnych władz, obaj burmistrzowie, wicestarosta brzeski, radny sejmiku wojewódzkiego, delegaci organizacji niepodległościowych, radni.
Homilia wygłaszana przez ks. Proboszcza M.Oleksego nawiązuje do rocznicy, wspomina ofiarę krwi, nawiązuje do tego, że naród Polski ku Niepodległej zawsze dążył z Panem Bogiem na ustach , co nierozłącznie widać na sztandarach „Bóg ,Honor, Ojczyzna”. Dzisiejszy wymiar patriotyzmu nie wymaga tego by ginąc za Ojczyznę, ale by jej uczciwie, wiernie służyć nie zapominając o wartościach najwyższych i wierze Ojców.
Po mszy pod symbolicznym pomnikiem zostaje złożonych kilkanaście wiązanek kwiatów za tych, którzy oddali życie za Niepodległą .
Następnie większość zgromadzonych udała się do grodkowskiego Domu Kultury , gdzie wysłuchano koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Grodkovia oraz zespołu wokalnego z Głębocka „Kokorycz”.
Odsłona 3 – w Kopicach Stowarzyszenie Kobiet wsi Kopice oraz sołtys Kopi p. Danuta Mrowiec postanowili aby po raz pierwszy z okazji tego święta zaprosić mieszkańców wsi na koncert pieśni patriotycznych i ludowych o miejscowej świetlicy. Na plakacie mającym charakter zaproszenia mowa jest o tym, że po koncercie będzie wspólna refleksja przy kawie i ciasteczkach. 
Przybywa kilkadziesiąt osób. Koncert jest przyjęty niezwykle ciepło, sama inicjatywa jeszcze bardziej – jest obopólna opinia, że trzeba takich spotkań więcej, a okazje ku temu same się znajdą. Zadowoleni są i organizatorzy i przybyli goście. 
Być może więcej było takich bardzo lokalnych wydarzeń, które świadczą zarówno o potrzebie wspólnego spotykania się, świętowania i są dowodem na to , że wcale nie gnuśniejemy i potrafimy się ustosunkować do takich wartości jak wolność, naród, ojczyzna, patriotyzm.
J.Rzepkowski
1.jpg
Złożenie wiązanki pod pomnikiem
1.jpg
Koncert Grodkovii
1.jpg
Występ dzieci z PSP w Kopicach
1.jpg
Kocert zespołu Kopiczanki
 
Reklama