Sesja Rady Gminy

0
Reklama

18 bm w sali narad Urzędu Gminy w Lubszy odbyła się kolejna sesja Rady Gminy, prowadzona przez przewodniczącego Dariusza Bandrowskiego.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

18 bm w sali narad Urzędu Gminy w Lubszy odbyła się kolejna sesja Rady Gminy, prowadzona przez przewodniczącego Dariusza Bandrowskiego.  Rada wysłuchała sprawozdania wójta gminy Wojciecha Jagiełłowicza z jego działalności od ostatniej sesji. Poinformował on m.in. o wykonaniu kilku prac remontowych, budowy chodników, remontu ulic, przetargach, wystawieniu na sprzedaż działek. Wysunął projekt budowy świetlicy wiejskiej we wsi Nowy Świat, która jest jedyną miejscowością w gminie nie posiadającą miejsca na zebrania miejscowej ludności. Inwestycja w projekcie ma być tylko w części finansowana przez gminę, reszta  ( ok. 400 tys. zł) ma dotować „ Odnowa Wsi”, czyli Urząd Marszałkowski. Zabierając głos w tej sprawie radny Kazimierz Kulas poparł ten projekt dodając, że byłoby grzechem nie podjąć tego dzieła skoro mamy dotacje z zewnątrz. Radni poruszyli konieczność naprawy drogi z Tarnowca do Roszkowic, która od lat, pełna dziur i nierówności, staje się prawie nie przyjezdna. Wójt poinformował o powołaniu 11 obwodowych komisji wyborczych. Koszt przeprowadzenia wyborów do parlamentu na terenie gminy Lubsza wynosi 25 tys. zł. Wydatki na ten cel refundowane są z budżetu państwa.
Uczestniczący w obradach Rady Gminy radny powiatowy Tomasz Komarnicki poinformował radnych o niektórych problemach omawianych na forum Rady Powiatu m.in. o zmianie dyrektora BCM i wynikach egzaminów zawodowych w powiecie brzeskim. Radni z niepokojem przyjęli wiadomość, że tak mała liczba  uczniów zdała te egzaminy.
Wójt poinformował, że wziął udział w bardzo dobrze przygotowanej przez Szkołę Podstawową  im. Jana Pawła II w Lubszy uroczystości pn. „ Dzień Papieski”, a także zaprosił obecnych radnych i sołtysów do wzięcia udziału w spotkaniu seniorów – kombatantów z okazji Dnia Niepodległości, które dobędą się 10 listopada o godz. 11 w Czepielowicach.
Uchwały
Rada Gminy  w Lubszy  na posiedzeniu 18 października br.podjęła następujące uchwały:
W sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie z powiatem brzeskim w zakresie wykonania zadania Powiatu Brzeskiego, obejmującego remont kanalizacji burzowej drogi powiatowej nr 156 w Raciszowie. Rada wyraża zgodę na zawarcie przez wójta gminy Lubsza działającego w imieniu Gminy umowy z Powiatem Brzeskim w zakresie wspólnego wykonania zadania Powiatu Brzeskiego obejmującego remont kanalizacji burzowej dł. 240 mb drogi powiatowej nr 156 w Raciszowie.
W sprawie dofinansowania zakupu drabiny dla PSP w Brzegu. rada wyraża zgodę na zawarcie porozumienia z Powiatem Brzeskim na dofinansowanie  zakupu drabiny dla Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, w kwocie wynikającej z uchwały budżetowej.
W sprawie dofinansowania zakupu sprzętu medycznego. Rada wyraża zgodę na zawarcie porozumienia z Powiatem Brzeskim na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego do tworzonej Poradni Kardiologicznej w kwocie wynikającej z uchwały budżetowej.
Rada wyraża zgodę  na zbycie lokalu użytkowego usytuowanego na parterze budynku nr 19 przy ul. Brzeskiej w Pisarzowicach . Sprzedaż lokalu użytkowego następuje z jednoczesnym przekazaniem ułamkowej części gruntu oznaczonego w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 243 w użytkowanie wieczyste.
Rada Gminy uchwala co następuje:
Zwalnia się od podatku od nieruchomości z wyjątkiem wykorzystanych do prowadzenia działalności gospodarczej, nieruchomości lub ich części zajęte na:
a) działalność kultury i sztuki
b) działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej
c)  działalność gminnych jednostek organizacyjnych
d) cele obronności i bezpieczeństwa państwa oraz utrzymania porządku publicznego.
Zwalnia się od podatku od nieruchomości lub  ich części zajęte na działalność kultury fizycznej, sportu i rekreacji.
Zwalnia się od podatku od nieruchomości – nieruchomości lub ich części związane  z odprowadzeniem i oczyszczaniem ścieków, w związku z prowadzoną działalność z tytułu oczyszczania ścieków.

Rada Gminy Lubsza uchwala co następuje: Określa się wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości dla Gminy Lubsza:
1.Od gruntów
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków od 1 m kw. powierzchni – 0.71 zł ( było w 2007 r. 0.69)
b) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, od 1 ha powierzchni – 3.74 ( było 3.65),
c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego oraz organizacje pożytku publicznego od 1 m kw. powierzchni – 0.35 ( było 0. 32 ).
2. od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych, od 1 m kw. powierzchni użytkowej – 0.59 ( było 0.57)
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, od 1 m kw. powierzchni użytkowej – 19.01 ( było 17.60)
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, od 1 m kw. powierzchni użytkowej – 8.86 ( było 8.66).
d) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, od 1 m kw. powierzchni – 3.84 ( było 3.75).
e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego , od 1 m kw. powierzchni użytkowej – 5.40 ( było 4.40).
3. Od budowli – od ich wartości określonej na podst. Art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust.3 – 7 ustawy a dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 – tekst jednolity z późn. zmianami: a) sieci wodociągowej, b) pozostałych budowli.
Z dniem 31. 12 2007 traci moc Uchwała nr II (5) 2006 rady Gminy Lubsza z dnia 05.12.2006 w sprawie określenia wysokości  stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku.

Wykonanie wszystkich uchwał powierza się wójtowi Gminy Lubsza.

Reklama