Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe w Brzezinie…

0
1.JPG
Reklama

W dzisiejszych czasach w sklepach można kupić mnóstwo gotowych ozdób bożonarodzeniowych począwszy od stroików na stół, wianków, ozdób na choinkę, a skończywszy na wszelkiego rodzaju potrawach wigilijnych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dla ludzi zabieganych, do późna pracujących to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak każdy przyzna, iż nie ma nic przyjemniejszego niż własnoręczne przygotowanie dekoracji, które ozdobią, czekający na te wyjątkowe święta, dom. Tym przyjemniejsze jeśli można to zrobić razem z dzieckiem. Wspólnie spędzony czas przy robieniu ozdób choinkowych zbliża rodzinę. Od wieków to właśnie adwent był tym momentem, kiedy dzieci z rodzicami i dziadkami wykonywały wspólnie łańcuchy z bibuły i słomy czy papierowe jeżyki i gwiazdy. Takie rodzinne spotkania były niezwykle radosne, pełne ciepłych opowieści i przenosiły wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta, a przede wszystkim umacniały i zacieśniały więzi rodzinne, dlatego należy je kontynuować i kultywować za wszelką cenę. Mając to na uwadze Grupa Seniorów Młodszych z Brzeziny wraz ze Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień” w ramach projektu „Podaj dalej” zorganizowała dla wszystkich mieszkańców Brzeziny i osób zainteresowanych warsztaty z tworzenia kartek świątecznych i ozdób bożonarodzeniowych, które odbyły się w grudniu przed świętami. Podczas tego spotkania każdy mógł przygotować niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Materiały i wszelkie niezbędne rzeczy do wykonania ozdób zagwarantowali organizatorzy tego spotkania. Uczestnicy mieli do dyspozycji różnego rodzaju bibuły, kolorowe papiery, wycinanki, brystole, cekiny, koraliki, anielskie pióra, wstążki i wstążeczki, styropianowe kule, kuleczki, stożki, bałwanki, orzechy, różne makarony, farby, kleje, flamastry, kredki, brokaty itp. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Spotkanie oficjalnie otworzyła pani prezes Stowarzyszenia Przyjaznych Brzezinie „Kamień” Anna Wiśniewska-Łątka, która przywitała wszystkich przybyłych, a następnie zachęciła do wspólnego tworzenia ozdób. Głównym celem tego spotkania, było wzmocnienie znaczenia więzi międzypokoleniowych oraz doświadczenie tego, iż różne pokolenia mogą ze sobą doskonale współpracować oraz nawzajem się ubogacać. Dlatego do udziału w tym spotkaniu zaproszone były całe rodziny, po to, aby w tym przedświątecznym biegu zatrzymać się choć na chwilę, znaleźć dla siebie czas i aby uczyć się od siebie nawzajem. Na koniec pierwszego dnia dzieci, które były na warsztatach bez rodziców lub dziadków zostały poproszone o wykonanie w domu pewnego zdania. Polegało ono na tym, aby podczas niedzielnego wypoczynku porozmawiać z dziadkami oraz rodzicami nt. tego, jakie ozdoby przygotowywano wtedy, gdy oni sami byli dziećmi.
W trakcie trwania warsztatów przy każdym stanowisku znajdował się instruktor, który pokazywał jak za pomocą kilku prostych materiałów i odrobiny wyobraźni można wyczarować niezwykłe i niepowtarzalne cudowności. Z papieru, sznurka, kawałka drutu
i innych poniewierających się po domu materiałów można zrobić tysiące pięknych ozdób. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Chętnych do nauki nie brakowało, a z każdą godzina przybywało coraz więcej zainteresowanych. Prawdziwą skarbnicą pomysłów okazała się m.in. pani Łucja Mazurkiewicz, pani Helena Wróż, pani Danuta Wanio oraz pani Halina Macierzyńska, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Nasze instruktorki przyniosły ze sobą, wykonane już wcześniej ozdoby, które wzbudziły zachwyt wśród uczestników warsztatów oraz osób nas odwiedzających. Większość użytych technik wykonywania ozdób można było podpatrzeć podczas tych dwóch dni naszych spotkań. Każdy, kto chciał się czegoś nauczyć od innych lub chciał kogoś nauczyć, miał tu pole do popisu. Po kilkugodzinnym spotkaniu uczestnicy zgodnie przyznali, że świąteczne ozdoby, kupowane zazwyczaj przez nas w sklepie, choć są na tyle tanie, że co roku możemy zmieniać wygląd naszej choinki i wnętrza domu, to jednak nie przynoszą takiej radości i satysfakcji, jak ozdoby wykonane samodzielnie, czy też przez z babcię i wnuka lub dziecko i rodzica. Bo nawet wspólne zakupy gotowych dekoracji nie zastąpią wielogodzinnych rodzinnych nasiadówek i tych wyjątkowych chwil spędzonych przy tworzeniu choinkowych ozdób. A to one właśnie tworzą to co najcenniejsze – nasze najlepsze, najmilsze wspomnienia… Bo chyba każdy z nas z sentymentem myśli o dziecinnych latach, kiedy siadało się przy kuchennym stole obok mamy, babci czy dziadka, brało klej, nożyczki, cudem zdobytą bibułkę i kolorowy papier, słomki i produkowało się małe dzieła sztuki, które z dumą prezentowaliśmy na pachnącej choince, (nie)koniecznie sztucznej.
Większość dzieci z wielką radością uczestniczy w pracach kuchennych. A już robienie pierniczków to prawdziwa frajda. Wykorzystując ten entuzjazm do wspólnych wypieków wszystkich zainteresowanych zaprosiła pani Stanisława Rycowska, która wykorzystując tradycyjny i prosty w przygotowaniu przepis przygotowała wraz z pomocnikami-kuchcikami moc pierniczków świątecznych o przeróżnych kształtach. Pierniczkowe ozdoby potrafią wspaniale udekorować choinkę czy świąteczny stroik. Jak zaznacza pani Stanisława dobrze jest dodać trochę więcej aromatycznych przypraw, jak cynamon, by nasze ozdoby pięknie pachniały. Gotowe ciasto rozwałkowujemy i wycinamy z niego dowolne kształty. Wycięte ozdoby wkładamy do piekarnika i gotowe. Potem możemy nałożyć kolorowe lukry i pięknie je ozdobić. Wszystko zależy tylko od pomysłowości dziecka. Wodze fantazji można puścić nawet w dekorowaniu ciastek i pierników. Pani Stasia pozwoliła maluchom na realizację ich własnych pomysłów. I nie przejmowała się bałaganem wokoło, gdyż radość dzieci ze wspólnego działania jest bezcenna.
Podczas kilkugodzinnych warsztatów w Brzezinie wszyscy świetnie się bawili, odkrywali w sobie wiele talentów i zdolności. Była to także doskonała okazja do wspólnej rozmowy, żartów, wspomnień, a także wymiany doświadczeń i poglądów na różnorodne tematy, nie tylko świąteczne. Wspólna praca pozwoliła poczuć uczestnikom tego niezwykłego spotkania atmosferę przedświątecznych przygotowań oraz tego, że my wszyscy należymy do jednej wielkiej rodziny i że wiele nas łączy.
Na zakończenie warsztatów wszyscy wspólnie ubrali choinkę w ozdoby, które własnoręcznie przygotowali. Bożonarodzeniowe drzewko, które ozdobiło główną Salę naszego Domu Ludowego wygląda przepięknie i niepowtarzalnie. Ale to nie był koniec atrakcji zaplanowany na ten dzień, dla wszystkich dzieci biorących udział w warsztatach organizatorzy spotkania przygotowali niespodziankę – mikołajkowe słodkości. Radości nie było końca. Podczas tych niezwykłych zajęć powstały wyjątkowe aniołki, niepowtarzalne bombki, gwiazdy, stroiki, śliczne i oryginalne karty świąteczne, łańcuchy i inne ozdoby choinkowe. Dwudniowe warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a samodzielne wykonanie ozdób świątecznych dostarczyło zarówno dzieciom, rodzicom jak i seniorom wiele radości i osobistej satysfakcji. Wykonane przez uczestników ozdoby świąteczne mogą być znakomitym dopełnieniem gwiazdkowego prezentu – wszystko zależało od fantazji uczestników.
Warsztaty bożonarodzeniowe to jedno z wielu zaplanowanych przedsięwzięć projektu pn. „Podaj dalej” finansowanego w ramach programu „Seniorzy w akcji” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Na kolejne międzypokoleniowe, rodzinne spotkanie Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień”
i „Brzezińska Grupa Seniorów Młodszych” zaprasza wszystkich mieszkańców Brzeziny i nie tylko, dużych i małych, dzieci, młodzież, dorosłych a przede wszystkim seniorów na wspólne kolędowanie, które odbędzie się już niedługo, bo 5 stycznia 2014 r. o godz. 15.00 w głównej sali Domu Ludowego w Brzezinie. Już dziś gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w końcu na świecie nie ma piękniejszych kolęd niż polskie.

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG
Tekst opracowała Joanna Sowierszenko
Foto Anna Leszczyńska
Anna Wiśniewska-Łątka

Reklama