Festiwal filmowy w BCK – sto lat muzycznego kina

0
Reklama

W lipcu ubiegłego roku przeprowadzałem wywiad z Jackiem Ochmańskim, który mówił wówczas: „W latach 90. ruszyła Ogólnopolska Scena Muzyczna Młodych Bariery Kariery i Maj Folklorem Malowany. Uważam, że były to imprezy z potencjałem, mające szanse stać się wydarzeniami flagowymi Brzegu, a było to jeszcze przez Metalową Twierdzą i wieloma innymi festiwalami. Nie będę wracał do przeszłości i wspominał, dzięki komu te imprezy zostały zawieszone. Trudno, stało się. Trzeba wymyślić nową formułę. Nie ma sensu robić festiwalu, na którym 90 procent publiczności stanową artyści biorący w nim udział, a jest to często spotykana sytuacja”. Na efekty owej „nowej formuły” nie trzeba było długo czekać. 24 sierpnia 2013 r. w amfiteatrze odbyła się pierwsza edycja festiwalu muzycznego „Music Camp”, podczas którego wystąpiły takie gwiazdy jak „Lion Vibrations”, „Maleo” i „Bednarek”. Impreza, moim zdaniem, ze wszech miar udana, co potwierdziła bardzo duża frekwencja. Nie ukrywam, że z dużą niecierpliwością wyczekiwałem nowego roku, aby przekonać się co dalej z tą „nową formułą” pocznie ekipa z Brzeskiego Centrum Kultury. Moją ciekawość zaspokoiła informacja o cyklu imprez „4 festiwale na 4 pory roku”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Na przełomie maja i czerwca odbędzie się festiwal teatralny. Coś dla siebie znajdą podczas niego zarówno miłośnicy teatru dramatycznego, teatru ruchu, jaki i osoby lubujące się w spektaklach muzycznych. 23 sierpnia ruszy druga edycja wspomnianego już wcześniej „Music Campu”, tym razem jednak w zupełnie innych klimatach, o których więcej dowiedzieć się będzie można w najbliższym czasie. Na przełomie września i października odbędzie się zaś festiwal sztuk plastycznych i undergroundowych – czyli coś dla miłośników dzieł wizualnych oraz wszelakich tworów spod znaku ekspresji niszowej.
Jako pierwszy ruszy jednak festiwal filmowy, który odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę (28 lutego – 1 marca). Wszystko jest już gotowe i kinomaniacy, a właściwie fani kina muzycznego, z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. W BCK wyświetlonych zostanie aż osiem filmów. W repertuarze znalazło się miejsce na obrazy przedwojenne: „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Pani minister tańczy” i „Papa się żeni”, dotyczące największych legend muzyki: „The Doors – historia nieopowiedziana”, „The Rolling Stones w blasku świateł” oraz trzy części kinowego hitu „Step up”, które oglądnąć będzie można podczas „Brzeskiej filmowej nocki”. Dobrą wiadomością są też niskie ceny biletów, które można kupić w Punkcie Informacji Turystycznej (znajdującym się w brzeskim ratuszu) oraz 30 minut przed każdym seansem w kasie Brzeskiego Centrum Kultury.

Krystian Ławreniuk

Ceny biletów
Jeden seans: 5 PLN
Brzeska filmowa nocka (Step Up, Step Up 2, Step UP 3D): 7 PLN
Karnet na wszystkie seanse: 15 PLN
Bilety do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej w Brzegu
i 30 minut przed każdym seansem w kasie Brzeskiego Centrum Kultury

Czy Lucyna to dziewczyna?
Gatunek: komedia obyczajowa
Kraj i rok produkcji: Polska, 1934
Reżyseria: Juliusz Gardan

Lucyna (Jadwiga Smosarska) jest córką prezesa Pawła Bortnowskiego (Zygmunt Chmielewski), właściciela zakładów budowy silników w Warszawie. Po ukończeniu studiów w Paryżu i otrzymaniu tytułu dyplomowanego inżyniera, wróciła do kraju i koniecznie chce podjąć pracę. Wiedząc, że ojciec nie zgodziłby się na to, używa podstępu. Prosi ojca o pomoc w załatwieniu pracy w jego zakładach dla siostrzeńca jej niani (Zofia Czaplińska), Juliana Kwiatkowskiego, którym w rzeczywistości jest ona sama. W męskim przebraniu i z pisemnym poręczeniem ojca udaje się do fabryki, gdzie jako praktykant zostaje pomocnikiem inżyniera Stefana Żarnowskiego (Eugeniusz Bodo). Sprawa komplikuje się, gdy niebawem Lucyna vel Julian zakochuje się w swym przystojnym przełożonym…

Pani minister tańczy
Gatunek: komedia/musical/romans
Kraj i rok produkcji: Polska, 1937
Reżyseria: Juliusz Gardan

Akcja toczy się w fikcyjnym państwie, gdzie nowym Ministrem Ochrony Moralności Publicznej zostaje młoda i piękna Zuzanna. Od razu staje się ona obiektem westchnień przystojnego zastępcy szefa kancelarii – Sebastiana, lowelasa i birbanta. Zasadnicza Zuzanna szybko przestaje być obojętna na jego zaloty. Ku przerażeniu społeczeństwa pani minister wprowadza drastyczne reformy, w tym całkowitą prohibicję. Niespodziewanie pojawia się jej bliźniaczka – niesforna artystka rewiowa. Kiedy Sebastian omyłkowo bierze Lolę za Zuzannę i zaczyna się do niej zalecać, wściekła Zuzanna urządza siostrze awanturę. Urażona Lola wraca do występów w rewii i zdobywa wielką popularność dzięki piosence, w której wyśmiewa rządy siostry. Łudzące podobieństwo kobiet budzi wśród ludzi podejrzenie, że znaną artystką jest faktycznie pani minister, która prowadzi podwójne życie.

Papa się żeni
Gatunek: komedia/muzyczny
Kraj i rok produkcji: Polska, 1936
Reżyseria: Michał Waszyński

Mira Stella (Mira Zimińska), gwiazda rewii w teatrze "Olimpia" dowiaduje się z prasy, że do Warszawy przyjeżdża światowej sławy tenor Roberto Visconti (Franciszek Brodniewicz), z którym przed laty była blisko związana. Jest wściekła, że zjawia się po siedemnastu latach nieobecności nie dla niej lecz dla koncertowej publiczności. Na domiar złego po kilku latach pobytu na pensji i zdaniu matury wróciła niespodziewanie do domu jej siedemnastoletnia córka, Lili (Lidia Wysocka). Przerażona Mira, obawiając się, że prasa i zawistne koleżanki dowiedzą się, że nie jest tak młoda za jaką się podaje, przedstawia ją jako swoją siostrę. Lili, wychowywana samotnie przez matkę, przypadkiem dowiaduje się, że jej ojcem jest Visconti. Szczęśliwa, postanawia doprowadzić do ponownego połączenia rodziców… 

The Doors – historia nieopowiedziana
Gatunek: dokumentalny/muzyczny
Kraj i rok produkcji: USA, 2009
Reżyseria: Tom DiCillo

Film, który wziął swój tytuł z nawiązującego do stylistyki kabaretu przeboju The Doors, „People Are Strange”, jest chronologicznym zapisem narodzin kolejnych z sześciu przełomowych albumów studyjnych, nagranych w ciągu zaledwie pięciu lat oraz elektryzujących występów na żywo. Unikatowy materiał utrzymany w nurcie cinéma vérité przybliża realia twórczej współpracy oraz życia prywatnego członków zespołu.

The Rolling Stones w blasku świateł
Gatunek: dokumentalny/muzyczny
Kraj i rok produkcji: USA, 2008
Reżyseria: Martin Scorsese

Martin Scorsese pokazuje Rolling Stonesów jakich świat jeszcze nie widział. ”W blasku świateł” to tylko i aż filmowy zapis koncertu. Tytułowe show poprzedzają przygotowania i towarzyszą mu archiwalne fragmenty wypowiedzi muzyków. Nie ma tu diagnozy fenomenu, nie ma nic prócz muzyki. I bardzo dobrze, ta bowiem doskonale broni się sama. Perfekcyjny obraz i montaż bynajmniej jej nie dusi, ale wydobywa energię, która udziela się widzom.

Step Up – Taniec zmysłów
Gatunek: romans/muzyczny
Kraj i rok produkcji: USA, 2006
Reżyseria: Anne Fletcher

Step Up 2 – The Streets
Gatunek: romans/muzyczny
Kraj i rok produkcji: USA, 2008
Reżyseria: Jon M. Chu

Step Up 3D
Gatunek: dokumentalny/muzyczny
Kraj i rok produkcji: USA, 2010

Każdy zasługuje na szansę spełnienia swoich marzeń, ale niektórzy mają ją tylko jedną. Tyler Gage (Channing Tatum) jest buntownikiem z gorszej części Baltimore – i jedyną rzeczą jak stoi pomiędzy nim a jego niespełnionym życiem są marzenia, że pewnego dnia się stąd wyrwie. Nora (Jenna Dewan) jest wysoko postawioną tancerką baletu uczęszczającą do bardzo dobrej szkoły w Baltimore (Maryland School of the Arts) – i jedyną rzeczą stojącą na drodze do jej pewnej i wspaniałej przyszłości jest znalezienie partnera do tańca na jej pokaz końcowy. Kłopoty z prawem sprawiają, że Tyler ląduje w ramach pracy społecznej w Maryland School of the Arts. Jest tam jako ktoś obcy, niepasujący do otoczenia, dopóki jego umiejętności zdolnego, ulicznego tancerza nie przyciągają uwagi Nory. Teraz coś pomiędzy nimi iskrzy, na i poza sceną. Tyler zdaje sobie sprawę, że ma tylko jeden występ, aby udowodnić, iż może zajść w życiu dalej niż kiedykolwiek mógł to sobie wyobrazić.
Seria „Step Up” to bez wątpienia jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów w historii kina. Polacy po pierwszej edycji „You Can Dance” oszaleli na jego punkcie. Niespełna dwa lata po wielkim sukcesie pierwszej części, przyszedł czas na dogrywkę, czyli “Step Up 2 The Streets”. Tym razem w roli niegrzecznego dziecka ulicy – dziewczyna imieniem Andie (Briana Evigan), która stawia sobie za cel zwycięstwo w wielkich zawodach o respekt na dzielnicy. Po kolejnych dwóch latach seria doczekała się trzeciej części – w technice 3D. Widzowie mają okazję śledzić w niej historię Luke’a (Rick Malambri), będącego frontmanem grupy „House of Pirates”, który będzie walczył o uratowanie tanecznej miejscówki, która jest domem dla wielu tancerzy.

 

 

Reklama