Brzeska Wieś Historyczna aktywna działalność na rzecz trzech gmin

0
Reklama

Lokalna Grupa Działania „Brzeska Wieś Historyczna” powstała w 2006 roku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Stowarzyszenie funkcjonuje na terenie gmin: Lewin Brzeski, Olszanka i Skarbimierz. Podstawowym jego zadaniem jest pozyskiwanie środków i ogłaszanie naborów do konkursów. Procedury określają dokładnie, na jakie cele mogą zostać przeznaczone pieniądze. Lokalna Grupa Działania jest formą partnerstwa trójsektorowego. Ze wsparcia korzystają zatem sektory: społeczny, gospodarczy i samorządowy (w ramach czterech działań: odnowa i rozwój wsi, małe projekty, różnicowanie kierunku działalności pozarolniczej, tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw).
 W latach 2009 – 2014 Brzeska Wieś Historyczna pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki nieco ponad 7 mln złotych. Nie sposób wymienić wszystkich zadań zrealizowanych z tych środków. Cześć spożytkowana została na rozmaite szkolenia, dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci, zielone szkoły, wydłużenie czasu pracy przedszkoli i rozwijanie talentów młodych ludzi. Wsparcie otrzymały także cykliczne imprezy kulturalne odbywające się na terenie gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania. Zadbano również o infrastrukturę – wybudowano place zabaw, aleje spacerowe, zielone siłownie i boiska, dokonano też wielu remontów w budynkach użyteczności publicznej. Część środków została przeznaczona na renowację obiektów zabytkowych m.in. odnowienie wieży ciśnień w Skorogoszczy, konserwację krzyża pokutnego w Lewinie Brzeskim, adaptację zabytkowej hydroforni w Skorogoszczy, remont dachu kościoła w Różynie i prace przy elewacji kościoła w Buszycach.
 „Mieszkańcy cieszą się, bo bez tych pieniędzy na pewno nie byłoby tego co mamy – mówi Ewa Rosińska, Prezes Stowarzyszenia Brzeska Wieś Historyczna. Polskie wsie były przez wiele lat zaniedbywane i teraz jest co nadrabiać. Ja mieszkam w gminie Olszanka, tu również pracuję i każdego dnia widzę te zmiany. Praktycznie w każdej miejscowości mamy co najmniej jedno zadanie zrealizowane w ramach Brzeskiej Wsi Historycznej. Boisko, plac zabaw, świetlica – to są przecież miejsca, z których korzystają wszyscy”.
Z roku na rok widoczna jest coraz bardziej aktywna działalność sektora społecznego. Na samym początku działalności Brzeskiej Wsi Historycznej, na terenie gmin wchodzących w jej skład, nie działało zbyt dużo organizacji pozarządowych. Sytuacja zmieniła się w momencie pozyskania środków z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na aktywizację obszaru pod względem zakładania stowarzyszeń oraz pisania projektów. Sama Brzeska Wieś Historyczna również realizowała gros inicjatyw mających na celu wspieranie merytoryczne nowo powstałych organizacji, co przyniosło wymierne korzyści.
„Sporo stowarzyszeń funkcjonowało w gminie Olszanka, bo gmina pomagała je zakładać w latach 2002-2004 – tłumaczy Ewa Rosińska. Ale już w Sarbimierzu ten sektor niemal nie istniał. Teraz mamy tam wspaniałe organizacje, jak choćby Stowarzyszenie Rozwoju, Odnowy i Promocji Wsi Żłobizna „Wilijki”, Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień” i Stowarzyszenie Lipowa Osada z Lipek. W gminie Lewin Brzeski działa m.in. Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” w Skorogoszczy i Stowarzyszenie Przyjaciół Kantorowic. To są w dużej mierze organizacje typowo wiejskie, zrzeszające kobiety lub młodych ludzi. Młodzież pozyskuje środki na place zabaw dla dzieci, zielone siłownie i inne projekty związane ze sportem. Panie mają swoje kulinarne produkty lokalne, często starają się więc o dodatkowe wyposażenie kuchenne świetlic. Wsparcie otrzymują też organizatorzy różnych festynów i targów”.
Środki zdobyte przez Brzeską Wieś Historyczną sprawiają również, że mieszkańcy gmin chętniej zostają w nich na stałe. Jeśli ktoś ma pod ręką miejsca rekreacji i wypoczynku – świetlicę, boisko, plac zabaw – to zwykle wolne chwile spędza w swojej miejscowości i nie musi za każdym razem jechać do miasta. Kolejnym dużym plusem jest fakt, że wiele inwestycji zintegrowało lokalne społeczeństwo. Mieszkańcy byli bowiem bezpośrednio zaangażowani w projeky i chętnie pomagali w ich realizacji.
Lokalna Grupa Działania Brzeska Wieś Historyczna obejmuje swoim zasięgiem 25 800 mieszkańców trzech gmin. W przyszłym okresie programowym musi rozrosnąć się do 30 000. W przeciwnym wypadku nie będzie mogła korzystać w Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na takiej zasadzie jak dotychczas.
„Z chęcią przyjmiemy w nasze szeregi każdą gminę, ale zdajemy sobie sprawę, że to dość skomplikowany manewr – mówi Marta Mokrzyczak, Kierownik Biura Brzeskiej Wsi Historycznej. Gminy są już bowiem powiązane z różnymi Lokalnymi Grupami Działania. Mają, podobnie jak my, swoje plany i zobowiązania. Wciąż szukamy możliwości partnerskiego połączenia dwóch LGD. Bez względu na wszystko jesteśmy doświadczonym stowarzyszeniem, które na pewno wciąż będzie działało. Dotychczasowa skuteczność w pozyskiwaniu środków potwierdza tylko nasze kompetencje. Będziemy korzystali z takiego wsparcia, jakie będzie możliwe i wciąż będziemy aktywnie działać na rzecz naszego regionu”.

Młodzież szkolna podczas wyjazdu na warsztaty ceramiczne i kulinarne w ramach projektu realizaowanego w ramach POKL

Zielona siłownia oraz plac zabaw wykonane w ramach działania Małe projekty PROW 2007­2013
 

Reklama