Znaleziona Kapsuła czasu w Ratuszu jeszcze nie otwarta

2

6 lipca po godzinie 12 miało nastąpić otwarcie znalezionej w wieży brzeskiego Ratusza kapsuły czasu. Niesprzyjające warunki pogodowe w postaci silnego wiatru uniemożliwiły jednak ściągniecie kapsuły z iglicy. Do otwarcia nie doszło, ale już wiadomo, że w środku kapsuły mogą znajdować się bardzo ciekawe artefakty.


Celem ponownej próby otwarcia kapsuły zostanie wyznaczony nowy termin w taki dzień aby możliwe było bezproblemowe wejście na wieżę brzeskiego Ratusza.

Na rusztowanie, które zostało dziś rano odebrane nie mam prawa wpuścić nikogo, gdy podmuchy wiatru przekraczają 15m/s. Na razie pogoda nam nie sprzyja. Pierwsze dogodne warunki według prognoz mają być w piątek o poranku.Przez szczeliny stwierdziliśmy, że w środku znajdują się dwie kapsuły, prawdopodobnie mosiężne lub miedziane i rulon papierów. W tej chwili czekamy na dogodne warunki pogodowe, które zapewnią bezpieczną pracę na wysokości – mówił Andrzej Baczyński z Torunia.

Wiadomo, że w 1670 roku była remontowana gałka renesansowego obiektu, czyli miejsce, gdzie znajdują się kapsuły. Ostatni duży remont wieży ratuszowej miał miejsce w 1743 r. (okres wojen śląskich), ówczesny stan wieży groził zawaleniem. Prace konserwatorskie przeprowadzone zostały również w 1926 r. W latach powojennych również przeprowadzano remonty wieży, ale jesteśmy pewni, że w tym okresie nie dokonywano jakichkolwiek modyfikacji kuli z zawartością – Opowiedział nam Historyk Andrzej Peszko, kierownik wydziału promocji w urzędzie miasta.

Wiele wskazuje na to, że w środku będą znajdowały się artefakty mające wartość historyczną. Tradycją jest, że przy każdym remoncie tego typu obiektów w gałce wieży umieszcza się informacje dotyczące budowniczych, wieży, fundatorów, monety, czy w XIX w. gazety, później również fotografie. Każdy dodatkowy remont na wieży powodował to, że dokładano kolejne – nowe elementy z obecnego okresu.

Do sprawy będziemy jeszcze wracać.