Migające przedszkole

0
Reklama

To, że milczę … nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia, bo dobrze słyszy się tylko sercem…

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Od dwóch lat, w Akademii Skrzata przy ul. Konopnickiej w Brzegu, przedszkolaki uczą się języka migowego. Zajęcia odbywają się w we wszystkich grupach wiekowych od 3 do 6-latków, jeden raz w tygodniu.
Nabyte umiejętności „migania” Skrzaty wykorzystują przy wszystkich uroczystościach i okazjach, tj. Dzień Matki, Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka. – Dzieci potrafią śpiewać za pomocą rąk kolędy, recytować wiersze, co zawsze budzi wzruszenie i zachwyt wśród publiczności. Język migowy uczy dzieci tolerancji i poszanowania do osób niesłyszących i słabosłyszących. Przynosi dzieciom wiele korzyści rozwojowych. Pozwala na ćwiczenie liter, głosek i słów– mówi Anna Nowacka, nauczycielka Akademii, która prowadzi zajęcia języka migowego.

Program zajęć obejmuje przede wszystkim daktylografię (symbole liter i liczebników), jak również proste znaki ideograficzne (oznaczające słowa, całe wyrażenia). Nauka podzielona jest na bloki tematyczne: PIERWSZY KONTAKT, RACHUBA CZASU, DOM I RODZINA, EDUKACJA, ZDROWIE.

Posiadam drugi stopień znajomości języka migowego. Od dwóch lat obserwuję, jaki wpływ mają prowadzone zajęcia, na poszerzenie u dzieci poczucia tolerancji. Po zajęciach same inicjują powtarzanie gestów w czasie zabaw, czy rozmów. Język migowy motywuje do samodzielnego myślenia, pisania i czytania w głowie. Duża część znaków nawiązuje do wyglądu liter w druku, co wpływa na zapamiętywanie ich pisowni. Inną zaletą jest rozwój motoryki dłoni – ćwiczy sprawność palców, mięśni dłoni i nadgarstka – dodaje Nowacka.

Działalność Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Akademia Skrzata z ul. Konopnickiej nie jest jednorazowa i ma na celu stałe zwiększanie korzyści, płynących z dodatkowych zajęć.
W przyszłości chcemy nawiązać współpracę z Polskim Związkiem Głuchych. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że dzieci nie uczą się tylko po to, by porozumiewać się z niesłyszącymi, ale także we własnym gronie. Nasze doświadczenia, uzyskane walory edukacyjne, mogłyby być przydatne dla innych placówek i instytucji – podsumowuje Ula Kołodziejczyk, dyrektor edukacyjny NPP Akademia Skrzata.

 

Reklama