Mieszkańcy Brzegu domagają się prawa do ciszy nocnej. Będą drastyczne zmiany w godzinach funkcjonowania niektórych placówek?

48
Reklama

Na początku września br. do Biura Rady Miejskiej w Brzegu wpłynął obywatelski projekt uchwały w sprawie ustalenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności na terenie Gminy Brzeg. Jak wynika z dokumentu, mieszkańcy domagają się zmian w prawie miejscowym w celu zachowania prawa do spoczynku nocnego.


Udało nam się ustalić, że do Biura Rady Miejskiej już w sierpniu wpłynęły dwa wnioski mieszkańców w podobnej sprawie. Jeden dotyczy zasad usytuowania na terenie Gminy Brzeg miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, a w niektórych miejscach stałego zakazu ich podawania i sprzedaży.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Część lokatorów mieszkań, znajdujących się w pobliżu głośnych imprez, ma dość hałasu  i zakłócania ciszy nocnej. Mieszkańcy są zdeterminowani, aby walczyć z uciążliwymi organizatorami „potańcówek”.

Jak wynika z przygotowanego projektu uchwały, dokument został sprawdzony pod względem zgodności z prawem przez trzech prawników, w tym jednego teoretyka i praktyka z Uniwersytetu Wrocławskiego (z zastrzeżeniem incognito). W projekcie uchwały zakłada się ograniczenie godzin otwarcia i zamknięcia placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności na terenie Gminy Brzeg w każdym dniu tygodnia. Od godziny 6.00 do 24.00 mogłyby być czynne placówki i zakłady, które działają w pomieszczeniach zamkniętych. Natomiast  od godziny 10.00 do 20.00 mogłyby być czynne te, które działają na wolnym powietrzu. Te ograniczenia nie miałyby zastosowania na stacjach paliw, w hotelach, motelach i w obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie, pensjonatowe i agroturystyczne.  Ograniczenie czasu otwierania i zamykania placówek nie dotyczyłoby też organizatorów jednorazowych imprez rozrywkowych, wynikających z tradycji świąt popularnych w kraju, w których organizatorem jest instytucja samorządowa lub rządowa.  Wcześniejsze zamknięcie lokali nie dotyczy również organizatorów imprez rozrywkowych: zabaw tanecznych, dyskotek, okolicznościowych przyjęć rodzinnych, przyjęć sylwestrowych, karnawałowych, studniówek, itp., które odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach zakładów spełniających odpowiednie warunki (wymagania) techniczne, przewidziane dla tego rodzaju lokali, przy zachowaniu przez organizatorów norm określonych w odrębnych przepisach prawnych.

Najostrzej będą traktowani przedsiębiorcy i organizatorzy imprez działający na wolnym powietrzu oraz w pomieszczeniach zamkniętych, którym nie mniej niż trzykrotnie w ciągu co najmniej 3 miesięcy udowodniono zakłócanie miru domowego i spoczynku nocnego. Takie placówki, według autorów projektu, będą mogły być czynne we wszystkie dni tygodnia tylko pomiędzy godziną 10:00, a godz. 18:00.

Pomysłodawcy projektu uchwały zastrzegli jednak, że w tego typu sytuacjach  wymagane jest potwierdzenie zdarzenia zakłócania miru domowego i spoczynku nocnego przez instytucje do tego powołane (np. policję, sądy, straż miejską). Nie wiadomo na razie, kiedy i czy Rada Miejska Brzegu zajmie się projektem tej uchwały.

Do sprawy będziemy wracać. Cały projekt uchwały dostępny jest TUTAJ.

fot. zdjęcie ilustracyjne / freeimages.com

 

 

Reklama