Odmłodzony zespół i nowoczesne zabiegi

0
Reklama

Na brzeskim Oddziale Chirurgii Ogólnej rocznie leczy się około 1200 osób. Lekarze wykonują w tym czasie około 700 zabiegów operacyjnych i 1500 zabiegów endoskopowych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Leczeni są na nim głównie pacjenci z ostrymi schorzeniami jamy brzusznej, po ciężkich urazach i ze schorzeniami zaliczanymi do grupy tzw. zabiegów planowych (najczęściej wykonywaną procedurą jest operacja pęcherzyka żółciowego, przeprowadzana metodą małoinwazyją – endoskopową).
Oddział świadczy usługi w pełnym zakresie chirurgii ogólnej, w tym chirurgii trzustki. Zaopatruje również chorych z ciężkimi obrażeniami narządów wewnętrznych, takich jak: klatka piersiowa, narządy miąższowe, przewód pokarmowy, układ moczowy. Świadczone są na nim także podstawowe usługi z zakresu chirurgii dziecięcej
Na Oddziale Chirurgii Ogólnej leczone są wszystkie rodzaje przepuklin jamy brzusznej. Przeprowadzane są zabiegi na jelicie grubym, przede wszystkim te spowodowane ostrymi stanami, również w przebiegu chorób nowotworowych. Lekarze wykonują dużą ilość procedur małoinwazyjnych – w tym wszystkie procedury endoskopowe dotyczące górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Brzeski Oddział Chirurgii Ogólnej jako pierwszy w województwie zaczął leczyć żylaki przełyku poprzez zakładanie specjalnych podwiązek.
„Chcemy przede wszystkim powoli eliminować klasyczne operacje i wprowadzić wszystkie możliwe procedury małoinwazyjne – mówi Janusz Suzanowicz, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej. To jest trend światowy i kierunek rozwoju, w którym z pewnością będziemy zmierzać. W kontekście kraju i województwa z pewnością nadążamy za standardami. W wielu szpitalach jest problem z bardzo wysokim wiekiem chirurgów. Ja mam to szczęście, że udało mi się pozyskać czterech młodych asystentów. Myślę, że dzięki odmłodzonemu zespołowi i ustawicznym szkoleniom będziemy starać się dorównać nawet ośrodkom akademickim i klinicznym. Przymierzamy się w najbliższym czasie do zabiegów laparoskopowych na jelicie grubym i małoinwazyjnych zabiegów na drogach żółciowych, będą one możliwe już niedługo ”.
Ważną informacją jest fakt, że dzięki wprowadzeniu dużej ilości zabiegów małoinwazyjnych okres pobytu pacjenta w szpitalu został skrócony do dwóch, trzech dni. Znacznie krótszy jest również czas jego rekonwalescencji. Szybsze wypisanie ze szpitala jest zaś równoznaczne ze zminimalizowaniem ryzyka powikłań i zakażeń.

Krystian Ławreniuk
 

Reklama