Znamy szczegóły projektu brzeskiego kąpieliska na Korfantego [zdjęcia]

19

Mieszkańcy Brzegu czekają z niecierpliwością na udaną reanimację basenu przy ulicy Korfantego. Nieczynne od wielu lat miejskie kąpielisko może niedługo otrzymać drugie życie. Opolska firma przygotowała projekt, który został zaprezentowany na dzisiejszej (28.10) sesji Rady Miejskiej.


Koncepcja przewiduje m.in.: ogrodzenie terenu, budowę asfaltowej ścieżki wokół akwenu z częściowym oświetleniem, monitoring, plac zabaw, montaż siłowni plenerowej, szachownicę ziemną, dwa boiska do siatkówki plażowej, betonowy skatepark, pole namiotowe z miejscami kempingowymi oraz wodny plac zabaw. Nieczynne sanitariaty zostałyby zmodernizowane i przywrócone do użytku.

– Dokonaliśmy dokładnej inwentaryzacji obiektu i zajęliśmy się czterema hektarami gruntu, które otaczają ten teren. Posiada on bardzo ciekawe walory przyrodnicze, które są wpisane do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zakres projektu został uzgodniony z konserwatorem zabytków, aby mieć pełną wiedzę na temat zamierzeń, które będą tam dokonane – tłumaczył w trakcie sesji przedstawiciel firmy PS-PROJEKT z Opola.

Inwestycja objęłaby również instalację drewnianych pomostów widokowych i rekreacyjnych dla wędkarzy oraz montaż urządzeń wodnych, które regulują poziom wody w akwenie – Ten zbiornik wodny jest zbiornikiem retencyjnym o czym nie należy zapominać. Pełni istotną rolę w czasie wysokich poziomów wód i jest podłączony do rowów melioracyjnych – wyjaśniał inż. arch. Ryszard Śnieżek z PS-PROJEKT.

Projekt uwzględnia również budowę sieci wodno-kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Ścieżka wokół akwenu zostałaby oświetlona, ale tylko częściowo (od strony obwodnicy brak oświetlenia), co zostało podyktowane restrykcjami środowiskowymi (warunki, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie z programu bioróżnorodności – przyp. redakcja).

Cały zakres inwestycji mógłby zostać podzielony na trzy etapy i być realizowany w różnym okresie czasu. Pierwszym etapem byłyby prace podziemne (m.in. przyłącza) i renaturalizacja linii brzegowej, czyli usunięcie betonowych elementów, które niegdyś pełniły funkcję pomostów oraz skoczni. Betonowe pomosty miałyby zostać zastąpione drewnianymi. W projekcie nie brakuje także drewnianych kładek dla wędkarzy. Warto zaznaczyć, że przy opracowaniu skateparku opolska firma konsultowała założenia budowlane z brzeskim środowiskiem rolkarzy i deskorolkarzy. Inżynierowie z Opola nie zapomnieli również o osobach niepełnosprawnych i uwzględnili w dokumentacji specjalny podjazd dla wózków inwalidzkich.

Szacowany koszt całej budowy wraz z dokumentacją nie przekracza kwoty 5,1 mln złotych. Burmistrz Brzegu zapowiedział już starania o środki zewnętrzne. – 21 listopada będzie składany wniosek o dofinansowanie (z programu bioróżnorodności – przyp. redakcja). Koszty są bardzo realne, bo wcześniejsze projekty były poza zasięgiem gminy – mówił po zakończonej prezentacji Jerzy Wrębiak, burmistrz miasta.

Do sprawy będziemy wracać, a poniżej prezentujemy kilka slajdów z dokumentacji projektowej.

fot.  PS-PROJEKT Opole