Na Opolszczyźnie ruszył program „Cyberbezpieczny uczeń”

0
Reklama

Nieograniczony dostęp do internetu umożliwia szybkie zdobywanie informacji, kontakty z innymi ludźmi, czy wymianę danych. Świat wirtualny może jednak kreować inną rzeczywistość i niebezpieczeństwa. „Cyberbezpieczny uczeń” to program, który ma za zadanie uchronić dzieci i młodzież przed takimi właśnie zagrożeniami.


W środę (16.11), w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wojewodą Opolskim, Komendantem Wojewódzkim Policji w Opolu oraz Kuratorem Oświaty w sprawie realizacji programu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– Skala niebezpieczeństw jakie można spotkać w internecie jest niezwykle duża, a świadomość użytkowników o możliwych zagrożeniach niestety bardzo niska. Życie towarzyskie młodych ludzi zostało przeniesione do internetu, a osoby nieposiadające konta na portalach społecznościowych, często zostają wykluczone z otoczenia rówieśników. Szczególnie popularne stają się hasła: „Nie ma Cię na Facebooku, to znaczy, że nie istniejesz” lub „Fejsbukuję, więc żyję”. Popularyzacja portali społecznościowych przyczyniła się do nasilenia zjawiska uwodzenia dzieci online oraz innych form niebezpiecznych kontaktów, takich jak: przemoc rówieśnicza (tzw. cyberprzemoc), seksting czyli przesyłanie własnych zdjęć o charakterze intymnym, a także mowa nienawiści tzw. hejt – czytamy w komunikacie prasowym.

Jak wynika z danych udostępnionych na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 53% nastolatków ma kontakt z pornografią w internecie, ponad 40% deklaruje kontakt z przekazami pełnymi nienawiści, 22% zetknęło się z treściami dotyczącymi samookaleczania, a 16% ze sposobami popełniania samobójstw. 22% uczniów klas III gimnazjum padło ofiarą cyberprzemocy: wysyłania gróźb, rozpowszechniania kompromitujących materiałów lub systematycznego izolowania i wykluczania (źródło: EU-NET-ADB, FDN, 2012).

– „Cyberbezpieczny uczeń” to program, który będzie realizowany również w powiecie brzeskim. Profilaktycy z naszej komendy już zostali przeszkoleni w tym zakresie i umawiają się z nauczycielami i pedagogami na spotkania z młodzieżą. W dobie internetu to program bardzo potrzebny, dlatego że internet nie tylko kształci.  Niestety również zagraża młodym użytkownikom. My natomiast jesteśmy po to, żeby zminimalizować zjawisko cyberprzemocy i chronić naszą młodzież – mówi sierż. sztab. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

cyberbezpieczny-uczen

fot. Policja / materiały prasowe

Reklama