W nowy rok z optymizmem

0
Reklama

– Za Wami rok wytężonej pracy, działalności, zabiegów o poprawę warunków życia gminnej społeczności. Władza samorządowa ma swój  znaczący udział w tym codziennym trudzie. Co może wójt wykazać, że w ubiegłym roku wzbogaciło gminę ? – Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być jeszcze lepiej. Ubiegły rok był nienajgorszy, a nawet dość dobry dla rozwoju naszej gminy. Przede wszystkim dlatego, że kolejne wioski są podłączone do sieci kanalizacyjnej. To wielkie przedsięwzięcie trwa od kilku lat, by w końcu, gdy zostanie zakończone zadanie, 85 proc. mieszkańców gminy będzie korzystało z sieci kanalizacyjnej. Gmina, najrozleglejsza obszarowo, odniesie historyczny sukces.
– To kosztuje. Kto łoży na te tak drogą inwestycję?
– Prace zaczynaliśmy realizować w oparciu o fundusze dawnej ISP-y , dzisiaj nazywa się Fundusz Spójności. Inwestycję prowadzimy wraz z sąsiadami gminy.
– Umiecie korzystać z innych źródeł finansowych…
– Wykorzystaliśmy fundusze z Programu Odnowy Wsi, za co wyremontowaliśmy trzy domy kultury, budujemy również świetlicę wiejską w Nowym Świecie. Dodajmy do tego dwa duże parkingi – Lubszy i Czepielowicach, a będziemy mieli obraz  naszej gospodarności. Szczególnie zadowoleni są mieszkańcy siedziby gminy z wygodnego parkingu usytuowanego między ośrodkiem zdrowia, kościołem, szkołą i przedszkolem. W Czepielowicach został zamontowany generator ciepła  w sali gimnastycznej szkoły. W Kościerzycach ułożono nowy, szeroki, wygodny chodnik. Planujemy budowę chodników w innych miejscowościach i remonty dróg.
– Czy gmina oferuje tereny inwestycyjne?
– Chcę przypomnieć, że mniej więcej połowę obszaru gminy zajmuje Stobrawski Park Krajobrazowy. Duże połacie zajmują lasy, tak bardzo cenione obecnie przez ekologów. Ostatnio opracowaliśmy plany przestrzennego zagospodarowania więc już wiadomo co i gdzie można budować i inwestować. Najwięcej terenów inwestycyjnych oferują Mąkoszyce. Są tu dwie spore nieruchomości. Jedna z nich ma ok.20 ha i przylega do linii kolejowej Opole – Wrocław; druga – 14 ha. Grunty te należą do Agencji Nieruchomości Rolnej – oddział Opole i są w strefie produkcji usługowej. Poza tym niemal w każdej wsi są do sprzedaży działki prywatne – 2 – 3 hektarowe. Korzystają z nich ci, którzy poszukują wiejskiego spokoju i budują w pobliżu Brzegu domy. Przykładem są Pisarzowice, gdzie jest już ponad 60 zezwoleń na budowę domów. Powstaje zatem duże osiedle. Niestety (dla inwestorów) ceny rosną. Jeszcze nie tak dawno można było nabyć 1 ar za cenę 1 tysiąca złotych, obecnie trzeba dać za ar 7 tys. zł. No, ale te pieniądze trafiają do kieszeni mieszkańców gminy.
– Sfera gospodarcza to jedno, ale przecież pozostaje jeszcze sfera społeczna. Jak o te sprawy dba gmina?
– Prowadzimy szeroko zakrojoną pomoc społeczną dla biednych rodzin, pokrzywdzonych przez los, dzieci . Dopłacamy do posiłków organizujemy różnego rodzaju  imprezy, wycieczki, kupujemy pomoce naukowe, książki, zeszyty, przybory szkolne. Największą część budżetu gminy pochłania oświata. Nie skąpimy na kulturę. W ramach tej działalności Gminny Ośrodek Kultury organizuje szereg imprez kulturalnych, w tym tradycyjne spotkania seniorów, obrzędy świąteczne, święta narodowe, kombatanckie. Do organizacji tego typu imprez włączają się szkoły, Ochotnicza Straż Pożarna, LZS-y, Związek Kombatantów, a także księża proboszczowie, zawsze obecni na uroczystościach i jak widać przyczyniają się do integracji społeczeństwa.
– A co w nowym roku?
– Jesteśmy o rok starsi, bardziej doświadczeni, nie zabraknie nam sił do dalszego rozwoju gminy. Razem z Radą Gminy, aktywem społecznym, będziemy realizować plany zakreślone przez budżet gminy i uchwały Rady. Naszym celem dobro obywateli, ich pomyślność i zasobność. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że władza samorządowa jest na usługach mieszkańców gminy.
– Dziękując za rozmowę życzę w Nowym Roku pomyślności w pracy nad  rozwojem gminy
Rozmawiał: tab.

Reklama