Seminarium dyrektorów Szkół Innowacyjnych

0
Reklama

W dniach 25 i 26 stycznia 2008r. odbyło się seminarium dyrektorów Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego. Organizatorami seminarium byli dyrektorzy szkół gminy Lewin Brzeski , od kilku lat zrzeszonych w SSIRO: Zdzisław Biernacki – dyr. PSP w Lewinie Brzeskim, Andrzej Kostrzewa – dyr. PG w Lewinie Brzeskim, Jadwiga Fornal – dyr. PG w Łosiowie, Barbara Lewandowicz – dyr. PSP w Skorogoszczy.
Jak sama nazwa wskazuje, dyrektorzy i nauczyciele Szkół Innowacyjnych wykazują dużą aktywność w poszukiwaniu i realizowaniu ciekawych i skutecznych rozwiązań dydaktyczno – wychowawczych w swoich placówkach. Inspiracją do wdrażania innowacji przez nauczycieli i dyrektorów SSIRO są m.in. seminaria, odbywające się cyklicznie w zrzeszonych szkołach.
Gości przywitał gospodarz PSP w Lewinie dyr. Zdzisław Biernacki i jego współpracownicy: Emilia Nowak i Barbara Chmiel. Dyrektor Biernacki wspólnie z wicedyrektor E. Nowak zaprezentowali działania szkoły w ostatnich latach, wspominając m.in. o działaniach innowacyjnych związanych z programem autorskim „Mali czytelnicy”, „Profilaktyka wad postawy”, programem „Przyjaciele Zippiego” oraz programem autorskim z rytmiki w klasach III. Szkoła Podstawowa w Lewinie może poszczycić się tytułami: „Szkoła a klasą” i „Szkoła promująca zdrowie”. Jest jedną z 15 szkół uczestniczących w 2005/06 roku szkolnym w ogólnopolskim pilotażu projektu „Przejrzysta szkoła” realizowanym przez CODN w Warszawie. Praca nad modelem przejrzystej szkoły pozwoliła refleksyjnie spojrzeć na jej funkcjonowanie oraz wprowadzić zmiany wynikające z przyjętych założeń. Koordynatorem projektu był ówczesny dyrektor Eugeniusz Bednarczyk.
Seminarium w PSP w Lewinie Brzeskim zaplanowano pod kątem przedstawienia działań szkoły w sferze profilaktyczno – wychowawczej realizowanej programem „Spójrz inaczej”. Innowacyjność działań profilaktyczno – wychowawczych została przybliżona przez pedagoga szkolnego p. R. Gajos, która w zarysie przedstawiła główne założenia i cele programu. Po jej wystąpieniu dyrektorzy SSIRO uczestniczyli w dwóch prezentacjach zajęć przeprowadzonych w klasie Vd przez p. R.Gajos i p. J.Łuczyńską oraz w klasie IIIc  przez p. L. Staszyńską. Po obejrzeniu zajęć dyrektorzy zwiedzili szkołę, kilka pracowni oraz ekspozycje na szkolnych korytarzach.
W drodze do Gimnazjum goście zawitali do Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie. Dyrektor Renata Pietruńko podczas prezentacji multimedialnej przedstawiła ofertę zajęć prowadzonych w Świetlicy oraz różnego rodzaju dodatkowe formy pracy z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami.
Zapoznanie dyrektorów SSIRO z Panią Burmistrz Anną Twardowską oraz z Kierownikiem Wydziału Oświaty w Lewinie Brzeskim Panem Markiem Nowakiem odbyło się w pałacowych murach lewińskiego Gimnazjum. Dyrektor Andrzej Kostrzewa zaprosił wszystkich gości do nowo powstałej sali gimnastycznej w której uczniowie szkoły zaprezentowali program w formie inscenizacji słowno – ruchowej pt.„Mała historia wielkich olimpiad”. Przedstawiał on historię olimpiad w starożytności, ich odrodzenie u schyłku XIX w. , po czasy współczesne.
Przed oczyma widzów pojawił się grecki chór – narrator prezentowanych zdarzeń i młodzieńcy w himationach, przedstawiający wizualizację dyscyplin sportowych, rozgrywanych przed wiekami w Olimpii.
W czasie programu dotyczącego czasów nowożytnych dominowały tance i pokazy sportowe. Nie zabrakło tekstów literackich – fragmentów  dzieł Sofoklesa, Pierre’a de Canbertaine’a i Jarosława Iwaszkiewicza. Głosiły one pochwałę ludzkiego rozumu, wszechstronne wartości Sportu dla rozwoju osobowości człowieka, ideę solidarności narodów i pokoju, które od początków nierozerwalnie wiążą się z ideą olimpijską. Program kończył korowód 25 reprezentantów olimpijskich miast, bo tyle igrzysk odbyło się w czasach nowożytnych.
Ostatnim punktem inscenizacji był barwny pochód wokół sali wszystkich występujących – 110 uczniów, co jednoznacznie kojarzyło się z defiladą sportowców po płycie stadionu na otwarciu olimpiad.
Nastrój widowiska podkreślała niezwykła wręcz magiczna muzyka Mikisa Theodorackisa i popularne greckie melodie.
„Mała historia wielkich olimpiad” był autorskim programem nauczycielki języka polskiego w lewińskim gimnazjum, Sabiny Kostrzewy, współpracującej z nauczycielami przygotowującymi tańce, wizualizacje i pokaz gimnastyczny – Romanem Gołębiowskim i Joanną Dziasek, Marzeną Utzig i Renatą Bartnicką z  Adamem Dziaskiem.
Do przygotowania ponad 130 kostiumów i dekoracji zaangażowało się blisko 20 matek i nauczycielek.
W drugim dniu wizyty Dyrektorzy  Szkół Innowacyjnych odwiedzili Gimnazjum w Łosiowie oraz Szkołę Podstawową w Skorogoszczy.
Pani dyr. Jadwiga Fornal powitała gości i przedstawiła program spotkania. Uczniowie pokazali multimedialną prezentację: „Działania Gimnazjum w Łosiowie na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych uczniów ze środowiska wiejskiego”, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z uczniem uzdolnionym oraz innowacji pedagogicznych realizowanych w szkole. Prezentacja ukazała pracę i przedsięwzięcia w realizacji w/w celu. Kolejnym punktem programu był pokaz przedstawienia Herodów, w wykonaniu uczniów Gimnazjum pod opieką ks. Krzysztofa Hajduna i Czesława Daszyńskiego.Gości zapoznano również z efektami realizacji innowacji przyrodniczo- astronomicznej „Bujaj w obłokach” pod opieką Katarzyny Świderskiej i Agnieszki Łabiak, w ramach programu ,,Przyjazna szkoła”. Ostatnim punktem spotkania była dyskusja – wymiana spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy uczestnikami konferencji.Całe spotkanie przebiegło w przyjaznej i miłej atmosferze przy udziale p. wizytator Anny Tarki, przew. Rady  Miejskiej p. Mieczysława Adaszyńskiego,  p. Pawła Kukiza oraz  licznym udziale uczniów i nauczycieli szkoły.
Uwieńczeniem dwudniowego seminarium Dyrektorów SSIRO była wizyta w PSP w Skorogoszczy z udziałem gościa zaproszonego, Pana Dariusza Zięby – radnego gminy Lewin Brzeski, osoby aktywnie współpracującej z lokalnym środowiskiem szkolnym. Dyr. Barbara Lewandowicz omówiła dotychczasowe osiągnięcia uczniów i nauczycieli oraz bieżące zadania. Goście, pod kierunkiem v-ce dyr. Hanny Grubiak, zwiedzili nową i starą część szkoły, zapoznali się z najistotniejszymi, najbardziej innowacyjnymi działaniami dydaktycznymi, wychowawczymi i opiekuńczymi jakie realizowane są w Szkole oraz z zainteresowaniem oglądnęli wytwory pracy uczniów wyeksponowane na korytarzach szkolnych.
Uczennice kl. VI, w prezentacji multimedialnej, przedstawiły Szkołę i jej tradycje oraz walory krajoznawcze Skorogoszczy.
W dalszej części spotkania nauczyciel historii Pana Roman Kania zaprezentował innowacyjny, autorski projekt działania lokalnego w PSP w Skorogoszczy „Od Unii Polsko – Litewskiej do Unii Europejskiej”, który realizowany był przez całą społeczność szkolną oraz rodziny uczniów w II semestrze ubiegłego roku szkolnego a uwieńczony „Wieczorem kultury kresowej”. Autorem innowacyjnego projektu oraz koordynatorem działań podjętych w szkole był p. R. Kania. Punktem wyjścia do opracowania tego projektu było różnorodne, w większości kresowe pochodzenie rodzin uczniów Szkoły w Skorogoszczy.
Podsumowanie seminarium odbyło się w PSP w Skorogoszczy. Pani Prezes – Irena Koszyk, Pani wizytator Anna Tarka oraz goście wyrazili słowa uznania za zaangażowanie i dużą troskę o rozwój oświaty w gminie Lewin Brzeski, zarówno dyrektorom szkół jak i władzom Lewina. Świadczy o tym nie tylko bardzo dobra infrastruktura szkół, ale również bogata oferta zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i pasje uczniów oraz ich osiągnięcia w konkursach, zawodach sportowych i przeglądach artystycznych.

Reklama