W Brzegu muszą zmienić nazwę ulicy, która propaguje komunizm

5
Reklama

Jedna z najkrótszych i nieprzelotowych ulic w Brzegu może wkrótce zmienić nazwę. Droga, przy której stoi kilka domów zamieszkiwanych przez 7 osób, ma około 40 metrów, a sama lokalizacja ulicy nie należy do najbardziej rozpoznawalnych. Chodzi o ulicę Ostapa Dłuskiego, która niebawem może nosić nazwę Żołnierzy Wyklętych.


Na najbliższej sesji (piątek, 30 czerwca) Rada Miejska Brzegu będzie procedować nad projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy Ostapa Dłuskiego na ulicę Żołnierzy Wyklętych. Wszystko za sprawą Ustawy z dn. 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W związku z powyższą ustawą burmistrz Brzegu powołał specjalny zespół, który dokonał przeglądu dróg, ulic, mostów i placów. Następnie wystąpiono do Instytutu Pamięci Narodowej z wnioskiem o opinię w zakresie nazw budzących wątpliwości. Dyrektor IPN we Wrocławiu poinformował, że konieczność zmiany nazwy dotyczy ulicy Ostapa Dłuskiego.

Zespół podjął decyzję o zmianie nazwy, nie rozstrzygając o nowym nazewnictwie. Burmistrz Jerzy Wrębiak wystąpił do mieszkańców ulicy Ostapa Dłuskiego z informacją o możliwości wypowiedzenia się w powyższej sprawie.
– W odpowiedzi na 7 zameldowanych osób na ulicy Ostapa Dłuskiego: 2 osoby zaproponowały zmianę nazwy ulicy na Czesława Miłosza, 1 osoba nie wyraziła zgody na zmianę nazwy ulicy i 1 osoba pozostała obojętna. Pozostałe 3 osoby nie wypowiedziały się – czytamy w części uzasadnienia projektu uchwały przygotowanej przez burmistrza Brzegu.

Władze miasta nie przychyliły się jednak do „Czesława Miłosza” ani „Kurta Masura”, którą to nazwę na wniosek Przewodników Ziemi Brzeskiej PTTK zgłosiła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kużdżał.  Podczas prac Zespołu zwrócono uwagę na petycję Młodzieżowej Rady Miejskiej Brzegu z 2015 roku o nadaniu nazwy im. Żołnierzy Wyklętych skwerowi pomiędzy Rynkiem a ulicą Władysława Jagieły.

Upamiętnienie ronda, skweru, placu, alei czy głównej ulicy im. Żołnierzy Wyklętych jest znane w całym kraju. Brzeg może stać się przykładem, że upamiętnić Niezłomnych można czterdziestometrową, tzw. ślepą ulicą. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska Brzegu.


Ostap Dłuski, ur. jako Adolf Langer, pseud. Jerzy, Czornyj, Malwin (ur. 31 października 1892 w Buczaczu, zm. 12 lutego 1964 w Warszawie) – galicyjski działacz komunistyczny, od 1918 w Komunistycznej Partii Austrii, w latach 1926–1927 i 1934–1938 członek Sekretariatu Krajowego KC Komunistycznej Partii Polski, członek Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949 (źródło: Wikipedia.pl).

Reklama