Czy nasze działania mają realny wpływ na środowisko?

0
(fot. dkatana / Pixaby)
Reklama

Ciągle próbujemy zmieniać nasze życie na bardziej przyjazne środowisku; ograniczamy ilość produkowanych przez nas śmieci i zmniejszamy nasz ślad węglowy. Choć temat może wydawać się trudny, a niektóre nawyki trudne do przyswojenia, wcale tak nie jest. Nawet najdrobniejsze działania mogą pomóc naszemu środowisku.

Ślad węglowy – czy każdy go produkuje?

Ślad węglowy to całkowita emisja gazów cieplarnianych, które produkuje dany produkt, osoba czy przedsiębiorstwo, bezpośrednio lub pośrednio. Razem ze śladem wodnym, czyli pośrednim i bezpośrednim zużyciem wody przez konsumenta, tworzą ślad ekologiczny, który pozwala nam obliczyć, ile naturalnych zasobów naszej planety zużywamy (jako jednostki, przedsiębiorstwa lub społeczności). Każdy więc zostawia swój ślad ekologiczny – im jest on większy, tym gorzej dla klimatu, który wciąż się ociepla, i całej Ziemi.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Co robić, by odciążyć naszą planetę?

Pojedyncze osoby świata nie zbawią, ale gdy tych jednostek jest więcej, można zdziałać już całkiem sporo. Najważniejsza jest edukacja – człowiek, który jest świadomy konsekwencji swoich działań, będzie dążył (nawet podświadomie) do redukowania swojego śladu ekologicznego. Ale jak to osiągnąć drobnymi nawykami?
Zamiana produktów jednorazowych na te wielokrotnego użytku – nie dotyczy to tylko popularnych teraz bawełnianych toreb na zakupy. Należy jednak mieć na uwadze, że do ich produkcji są zużywane ogromne ilości wody i energii, więc warto mieć jedną taką torbę i używać jej codziennie, niż używać kilku takich zamiennie.
Kolejnym prostym, a wcale nieoczywistym nawykiem jest zamiana jednorazowych maszynek do golenia na te z wymiennymi żyletkami. Mamy tutaj dwie opcje; używanie maszynki z metalowymi żyletkami, które niestety nie są tak łatwo dostępne jak kilkadziesiąt lat temu (gdy była to jedyna możliwa opcja), ale dłużej wytrzymują, lub plastikowe maszynki kupowane w zestawie z wymiennymi ostrzami, dostępne w każdym supermarkecie.
Przerabianie starych ubrań na ścierki – regularnie wyrzucamy przetarte i dziurawe koszulki, ponieważ już do niczego się nie nadają. A przecież można im dać drugie życie; wystarczy pociąć takie ubrania na mniejsze części dowolnych kształtów i mamy ścierki. Można je prać w pralce i używać wielokrotnie, ale nawet jeśli wykorzystamy je tylko raz i wyrzucimy do kosza od razu po wytarciu plamy z podłogi czy ścieraniu kurzu – będzie to już krok w stronę zmniejszenia naszego śladu ekologicznego. Zamiast użycia ręcznika papierowego lub ścierek kupionych w sklepie (które trzeba wyrzucić do śmieci zmieszanych, co całkowicie przekreśla ich szanse na recykling), wykorzystamy to, co już i tak zostało wyprodukowane i damy tej rzeczy drugie, albo nawet trzecie i czwarte życie.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:

Czym jest ślad węglowy?
Ślad ekologiczny
Reklama