Radni Brzegu zwołują sesję nadzwyczajną, aby przyjąć uchwałę ws. pomocy podatkowej dla przedsiębiorców

0
Reklama

„Łaska pańska na pstrym koniu jeździ” – głosi polskie przysłowie. Żeby zwolnienia z podatków nie były uzależnione od kaprysu i humoru jednowładców, to potrzebne są przejrzyste przepisy dla wszystkich. Narzędziem do ich stworzenia jest covidowa specustawa, która daje radnym możliwość wprowadzenia, w drodze uchwały, zwolnień z podatku od nieruchomości za część 2020 r. Taki projekt uchwały przygotowali brzescy radni i chcą go przegłosować jeszcze w tym tygodniu.


Przypomnijmy, że właściciele brzeskich firm od kilku tygodni prowadzą korespondencję z burmistrzem Brzegu. Prośby i apele kierowane do Jerzego Wrębiaka – ich zdaniem – nie przyniosły do tej pory oczekiwanego rezultatu. Co prawda burmistrz zapowiedział specjalne ulgi podatkowe, ale decyzje będą rozpatrywane indywidualnie, a nie na podstawie jasno określonych kryteriów w uchwale Rady Miejskiej Brzegu. Po prostu – burmistrz „może” umorzyć, ale nie „musi”.

Branża gastronomiczna i hotelarska zwracała się także do przewodniczącego Rady Miejskiej, jednak koalicyjna większość burmistrza nie zwołała do tej pory sesji, aby procedować nad problemem przedsiębiorców. Zamiast tego publikowano komunikaty, że w związku z epidemią oraz brakiem pilnych materiałów sesyjnych, zaplanowane sesje nie odbędą się.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jak ważne są to jednak materiały sesyjne pokazali już wcześniej m.in. radni Wrocławia, czy Grodkowa. Dłużej czekać nie chce także grupa brzeskich rajców, dlatego wzorując się na już obowiązujących uchwałach (uchwale przyjętej już w Grodkowie), przygotowali projekt i złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Projekt uchwała wprowadza możliwość uzyskania zwolnienia od podatku od nieruchomości, takich jak: grunty, budynki i budowle lub ich części, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, będących podatnikami podatku od nieruchomości, których dotyczy zakaz i ograniczenia w prowadzeniu działalności wynikający z zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Dodatkowo na 50% bonifikatę od wyżej wymienionego podatku będą mogli liczyć także mikroprzedsiębiorcy, małe i średnie przedsiębiorstwa, u których w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi z powodu COVID-19 nastąpił nie mniejszy niż 30% spadek przychodów do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Powyższe zwolnienia dotyczą podatku należnego za kwiecień, maj i czerwiec.

Oprócz tego projekt uchwały przewiduje możliwość odroczenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości do dnia 30. września 2020 roku. Dotyczy to rat płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 roku dla przedsiębiorców, u których w związku epidemią nastąpił nie mniejszy niż 30% spadek przychodów do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, do dnia 30 września 2020 roku.
W proponowanej przez radnych uchwale znalazł się też prosty formularz, który przedsiębiorcy powinni wypełnić i złożyć, by otrzymać wyżej wymienione formy pomocy, bonifikaty lub zwolnienia z podatku.

– Przedsiębiorcy nie mogą już dłużej czekać i prosić, a my nie możemy się przyglądać, jak burmistrz Wrębiak udaje, że wszystko jest w porządku. Burmistrz sam chce decydować o tym komu i jaką kwotę podatku umorzyć. To nie jest dobre podejście. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że miasto pomoże wszystkim, na takich samych zasadach i to najszybciej jak się da. W tym momencie sprawa jest otwarta: przygotowaliśmy projekt uchwały i złożyliśmy wniosek o sesję nadzwyczajną. Mam nadzieję, że wszyscy radni, solidarnie jako Rada Miejska Brzegu, przegłosujemy tą potrzebną uchwałę. Nie możemy pozwolić, aby właściciele lokalnych firm prosili nas o pomoc w nieskończoność. To my dzisiaj musimy ich prosić, aby nie likwidowali etatów, bo inaczej straty dla gminy i regionu będą jeszcze większe – mówi radny Grzegorz Chrzanowski.

W uzasadnieniu projektu uchwały radni wskazują także, że skala upadłości zakładów pracy oraz ograniczenia ich działalności prócz utraty pracy przez mieszkańców powodować również będzie uszczerbek na przyszłych możliwych dochodach gminy Brzeg. Według radnych składających wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w pesymistycznym wariancie dalszego, nieprzewidywalnego przebiegu epidemii trudno będzie odbudować przynajmniej niektóre spośród istniejących biznesów, które prócz oferowania miejsc pracy brzeżanom i zaopatrywania budżetu miasta w środki z odprowadzanych podatków i opłat. Kończąc swoje uzasadnienie do projektu uchwały radni zaznaczają, że „… Nie trudno wyobrazić sobie, że po fali bankructw np. kawiarni, restauracji czy usług hotelarskich nie będzie chętnych do zakładania od nowa takich działalności, które obarczone od dziś będą dużo większą skalą ryzyka upadłości w sytuacjach nieprzewidywalnych – jak choćby obecna, spowodowana globalnym zagrożeniem epidemią koronawirusa….”

Dodajmy, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, przewodniczący RM obowiązany jest zwołać sesję nadzwyczajną w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Oznacza to, że Rada Miejska Brzegu może spotkać się i procedować nad projektem uchwały jeszcze w tym tygodniu.

Projekt uchwały dostępny >>>TUTAJ<<<

Reklama