Brzeski kościół pw. Św. Pawła i Piotra na sprzedaż. Można go kupić za 2,5 mln. złotych

0
Źródło: brzeg.nieruchomosci-online.pl
Reklama

Archidiecezja Wrocławska wystawiła na sprzedaż Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu. Ogłoszenia o sprzedaży zamieszczono na kilku ogólnopolskich portalach zajmujących się nieruchomościami. Z ogłoszeń tych dowiadujemy się, że cena za metr kwadratowy kościoła wynosi 2631,58 złotych. W skład nieruchomości wchodzi jeszcze działka o powierzchni 17,93 ara. Cena za całą nieruchomość wynosi 2 500 000 złotych.

O sprzedaży kościoła dowiedzieliśmy się z listu zaniepokojonego i zaskoczonego czytelnika, który poinformował redakcję o ogłoszeniu sprzedaży zamieszczonym na jednym z popularnych portali zajmujących się nieruchomościami. W opisie nieruchomości biuro pośrednictwa, które zajmuje się sprzedażą obiektu informuje, że kościół od setek lat był nieużytkowany na cele sakralne a obecnie jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 683/63. Sam budynek znajduje się przy ulicy Młynarskiej i ma 950 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Działka pod obiektem ma zajmuje obszar 17,93 arów. Teren oznaczony jako U jest przeznaczony do zabudowy usługowej (Uchwała nr VII/85/19 Rady Miejskiej Brzegu z dn. 28 marca 2019). W przypadku zakupu nie jest wymagane pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nabywca zawiadamia jedynie w ciągu miesiąca WKZ o zmianie prawnej dotyczącej właściciela. Ogłoszeniu towarzyszą zdjęcia obiektu i nawet krótki filmik prezentujący obiekt z zewnątrz oraz ukazujący wnętrza.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Brzeski kościół pw. Św. Pawła i Piotra, zwany też kościołem minorytów czy franciszkanów, to jeden z najstarszych zabytków w naszym mieście, wzmiankowany po raz pierwszy w 1285 r. To gotycka budowla, murowana z cegły. Wielokrotnie ulegał mniejszym lub większym zniszczeniom.  W 1494 r. został zniszczony przez pożar. Po nim został przekształcony. W 1527 roku po wprowadzeniu przez księcia Fryderyka II legnickiego w mieście luteranizmu i opuszczeniu jej przez franciszkanów świątynia została przejęta przez miasto. W 1582 roku budynek przebudowano na arsenał. W latach 30. XX wieku w budowli mieściła się remiza straży pożarnej. Od 1930 roku pełnił funkcję obiektu magazynowego. W 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia, runęła wieża i część murów. W 2001 roku powstało w Brzegu Stowarzyszenie na rzecz Ratowania Kościoła Pofranciszkańskiego w Brzegu. Swoimi staraniami doprowadziło ono  do bezpłatnego (za symboliczną cenę 1 złoty) przekazania przez miasto w 2003 roku kościoła Arcybiskupstwu Wrocławskiemu. Dzięki staraniom Arcybiskupstwa udało się przeprowadzić w latach 2010-13 prace archeologiczne, pokrycie nowym dachem, zabezpieczenie murów. Koszt wszystkich prac wyniósł 1,7 mln zł,  pieniądze pochodziły z funduszy pomocowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

– „[…] Nie mnie oceniać czy jest moralne i etyczne, by obiekt, który otrzymało się bezpłatnie od miasta z przeznaczeniem na cele sakralne sprzedać z zyskiem dowolnemu innemu nabywcy. Uważam to jednak za bardzo ważne dla naszego miasta zagadnienie i myślę, iż redakcja nada mu ciąg dalszy. Pewnie gmach kościoła nie trafiłby w ręce pazernego dewelopera, bo zabytku nie da się zburzyć, by postawić w jego miejscu nowe budynki. Można sobie jednak wyobrazić jak w rękach szemranego biznesmena stanie się on podstawą do uzyskiwania kredytów hipotecznych pod zastaw obiektu, wiele było i jest nadal takich przykładów w Brzegu […]” – zastanawia się zaniepokojony czytelnik, chcący zachować anonimowość, w swoim liście do naszej redakcji.

Zapytaliśmy rzecznika Kurii Archidiecezji Wrocławskiej dlaczego Archidiecezja zdecydowała się na sprzedaż obiektu, czy jest jakieś zainteresowanie kupnem obiektu oraz czy są jakieś warunki dla ewentualnego nabywcy dotyczące przyszłego przeznaczenia obiektu?

– „[…] Obiekt, o który Pan pyta od XVI w. nie jest obiektem sakralnym, a zatem nie jest kościołem w sensie ścisłym. Równie dobrze można o nim powiedzieć „była remiza strażacka” czy „były magazyn” lub „arsenał”. Przez kilkaset lat bowiem był wykorzystywany dla potrzeb świeckich instytucji. W samym Wrocławiu możemy wskazać co najmniej kilka takich budynków, które znacznie dłużej służyły jako miejsca sprawowana kultu, a dziś służą innym celom (tzw. Stary Klasztor sióstr dominikanek z kościołem św. Katarzyny, dawny kościół bernardyński czy kościół św. Anny na Piasku). Wprawdzie archidiecezja wrocławska w 2003 r. otrzymała ów (wówczas mocno zniszczony) obiekt, jednak biorąc pod uwagę bliskość czynnych kościołów w Brzegu, w tej lokalizacji miasta nie znajduje uzasadnienia tworzenie nowego punktu, w którym sprawowane by były nabożeństwa. […]” – wyjaśnił Ks. dr hab. Rafał Kowalski, rzecznik Kurii Archidiecezji Wrocławskiej.

Poniżej można obejrzeć krótki filmik, na którym sprzedająca obiekt agencja nieruchomości przedstawia wnętrze dawnego kościoła.

Reklama