Kopice – sprzątanie wokół pałacu

0
Reklama

To już kolejna akcja zainicjowana przez stowarzyszenie zajmujące się restaurowaniem kaplicy grobowej Joanny i Urlicha Schaffgotsch. Tym razem odbyła się w sobotę 8. maja przy licznym udziale przyjaciół działających na rzecz pałacu. Wspólnie uporządkowano pałacowy park. Zorganizowano także piknik. 

Wśród obecnych nie zabrakło m.in. dzieci z Domu Dziecka w Skorogoszczy, grodkowskich harcerzy, przedstawicielki Czwartaków z Grodkowskiej PSP 3, przedstawicieli OSP z Krasnej Góry, motocyklistów z Mysłowic, brzeskiego stowarzyszenia PIAST a także  BRZEG 4X4. Obecni byli także uczniowie z PSP w Kopicach i ich opiekunów. Nie zabrakło także m.in. dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego, dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu, dyrektora Centrum Kultury Śląskiej z Nakła, a także Wicemarszałka Województwa Opolskiego Zbigniewa Kubalańcy oraz Burmistrza Grodkowa Marka Antoniewicza. Przybył także, jak się o tym powszechnie mówi, przyszły właściciel pałacu – Wiktor Romaniuk Vanli.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tradycyjnie, na początku odprawiona została msza św. za śp. Joannę i Urlicha Schaffgotsch przez ks. Jarosława Szeląga. Jak powiedział w ksiądz proboszcz w homilii – mauzoleum czeka na ostatni etap remontu. Konieczne są środki na udział własny w wysokości 60 000 zł. Na tę kwotę złożą się między innymi pieniądze uzyskane ze sprzedaży albumu autorstwa M. Mischoka, który przeznaczył całkowite honorarium autorskie. Fundusze zbierane są także poprzez sprzedaż: gadżetów z widokiem pałacu, mauzoleum; ciast pieczonych przez gospodynie z Kopic, a także roślin ozdobnych podarowanych na ten cel ze szkółki Mykita i Szymański z Dobrzynia.

Po mszy uczestnicy rozeszli się by sprzątać pałacowy park. Po 2 godzinach u bramy wjazdowej złożono ponad 70 worów śmieci (co istotne to o wiele mniej niż przy poprzednich akcjach). W trakcie późniejszego pikniku doszło do uroczystego wręczenia Maciejowi Mischokowi przez Wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcę honorowej odznaki „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Jak stwierdził uhonorowany, Joanna Gryzik-Schaffgotsch była tą, która spinała swoim życiem, działalnością biznesową, kulturową oraz charytatywną trzy śląskie regiony – górny , opolski i dolny. Sam nagrodzony od ponad 30 lat śledzi losy Joanny, jej rodziny, jej dziedzictwa i Kopice są z racji pochówku i historii pałacu miejscem szczególnym w tych poszukiwaniach.

Szkoła w Kopicach miała okazję złożyć serdeczne podziękowania Wiktorowi Romaniukowi Vanli i jego małżonce Sylwii za ufundowany wcześniej dar w postaci 20 tabletów. Podziękowaniem był album z uczniowskich prac przedstawiających plastycznie ten dar.

Dopisała pogoda, frekwencja i umówiono się już na następne spotkanie we wrześniu.

Janusz Rzepkowski

Reklama