175. rocznica Śląskiego Towarzystwa Pszczelnego. Podsumowanie uroczystości w Kopicach

0
Reklama

Na tę uroczystość śląscy pszczelarze szykowali się już od dłuższego czasu. 23. kwietnia w Kopicach świętowano 175. Rocznicę powstania Śląskiego Towarzystwa Pszczelnego. O przebiegu wydarzenia pisze w swoim artykule J. Rzepkowski.

Jak czytamy w materiałach źródłowych: „Śląskie Towarzystwo Pszczelne powstało 11 lutego 1847 r. w Kopicach. Jego pierwszym prezesem był Wilhelm Brukisch, a współzałożycielem ks. Jan Dzierżon. W spotkaniu inaugurującym działalność Towarzystwa wzięło udział 300 uczestników. Jan Dzierżon urodził się 16 stycznia 1811 r. w Łowkowicach. Był górnośląskim pszczelarzem, księdzem i uczonym, nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”.
Swego rodzaju dowodem i pamiątką na to, że w Kopicach bardzo poważnie podchodzono do pszczelarstwa jest fakt, że na ambonie w kościele parafialnym jeden z aniołków trzyma sporych rozmiarów owalny ul, co jest rzeczą raczej rzadko spotykaną w architekturze sakralnej.
W sobotę 23. kwietnia w Kopicach w prywatnym skansenie Pana Stanisława Bojarskiego otwarto wystawę poświęconą księdzu dr Janowi Dzierżonowi, a także prezentującą sprzęt pszczelarski używany w dawnych czasach. Na otwarciu obecni byli między innymi obaj burmistrzowie Grodkowa, pani Burmistrz Niemodlina, Burmistrzowie Tułowic, Białej, Wójt Strzeleczek Łucja Kozik, Prezes Koła Pszczelarzy w Niemodlinie, Zdzisław Gmyrek Prezes Koła w Grodkowie, pszczelarze, mieszkańcy Kopic.
Współorganizatorem uroczystości był Proboszcz Parafii Kopice ks Jarosław Szeląg. O godz. 11.00 rozpoczęła się msza Św. w intencji pszczelarzy, których w wejściu do kościoła poprzedził poczet sztandarowy ze sztandarem związku. Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na wielkie znaczenie trudnej, żmudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarzy. Podkreślił osiągnięcia ks. dr Jana Dzierżona w tej dziedzinie a także znaczenie samych Kopic w historii ówczesnego Związku Pszczelnego i wpisanie się tego Jubileuszu w obchody 200. rocznicy Parafii Kopice, a także 180. rocznicę urodzin ŚP Hrabiny Joanny Gryzik von Schafgotsch.
Po mszy o profitach ze strony pszczół dla zdrowia, rolnictwa, sadownictwa krótki wykład wygłosił p. H. Symonides (pszczelarz i hodowca matek pszczelich) podkreślając, do dzisiaj nieodkryte jeszcze do końca, wartości miodu, propolisu, mleczka pszczelego, kitu pszczelego i wosku – zapewniając, że są to środki będące panaceum na wiele dolegliwości jak też środki działające profilaktycznie. Oczywiście z uroczystości można było wyjść zaopatrzonym w najprawdziwszy miód, propolis i wyroby będące mieszaniną miodu i powideł. Całość zakończył uroczysty obiad i dyskusje pszczelarzy nad przyszłością ich profesji.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tekst i fot.
J. Rzepkowski

Reklama