Ferie 2014

0

Dobiegły już końca dwutygodniowe ferie zimowe dla dzieci i młodzieży zorganizowane w świetlicach wiejskich gminy Lubsza. 

W tym czasie na świetlicach odbywały się zajęcia plastyczne, ruchowo-zabawowe, gry świetlicowe, zajęcia techniczne.
Jedną z wielu ciekawych form spędzania czasu wolnego był wyjazd na lodowisko „TOROPOL” do Opola. Z tej formy aktywności w dniu 25.02.2014 r. skorzystało 89 dzieci z całej gminy. Podczas pobytu na lodowisku dzieci mogły nauczyć się jazdy na łyżwach oraz poznać zasady panujące na lodowisku. Dzieci wspaniale bawiły się jeżdżąc na łyżwach, choć nie zabrakło kilku upadków, z których dzieci szybko się podnosiły. Wycieczce towarzyszyło wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.
Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy na początku ferii ogłosił dwa konkursy plastyczno- techniczne w których wzięły udział dzieci uczęszczające do świetlic wiejskich.
Pierwszy konkurs zatytułowany był „Pomysłowy termos – recykling dla dzieci”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu oryginalnego termosu do przechowywania butelki z napojem z materiałów pochodzących z recyklingu. Do konkursu zgłosiło się 16 uczestników indywidualnych oraz 5 świetlic wiejskich jako prace grupowe.
Drugi konkurs to wykonanie obrazu pn. „Krajobraz zimowy „ techniką patchwork. Każdy z uczestników wykonał według własnego pomysłu obraz przedstawiający krajobraz zimowy ze ścinków materiałów. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ do konkursu zgłosiło się 28 uczestników indywidualnych oraz 7 prac grupowych.
Również w bibliotece można było ciekawie spędzić czas. W dniu 26.02.2014 r. w bibliotekach gminy Lubsza zorganizowana został gra terenowa pn.” Smak radości dla dzieci”. Gra polegała na znalezieniu ukrytego w budynku biblioteki skarbu. Dzieci musiały przeczytać fragment tekstu i zgadnąć z jakiej książki on pochodzi. W grze pojawiły się również słowa w języku angielskim których znaczenie należało odnaleźć w słowniku. Wskazówek należało szukać w dokumentach zapisanych w komputerze, na malowankach znajdujących się w bibliotece, rozwiązać kalambur oraz odnaleźć ukryte w całej bibliotece puzzle. Po długich poszukiwaniach na wytrwałych uczestników czekał … słodki skarb w postaci żelków w kształcie misia.
W dniu 27.02.2014 r. w świetlicy wiejskiej w Michałowicach odbyło się zakończenie ferii zimowych wraz z zabawą karnawałową. Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne, podczas których dzieci przygotowały pyszne desery. Po zakończeniu warsztatów kulinarnych nadszedł czas na zabawę karnawałową, której towarzyszyły liczne gry i zabawy tj. taniec z balonem, poszukiwanie osoby z takim samym kotylionem. Wiele radości sprawiła dzieciom wspólna zabawa, konkursy i integracja między świetlicowa. Po wyczerpujących tańcach i zabawach dzieci otrzymały poczęstunek w postaci soków i pączków z racji „tłustego czwartku”.
Na zakończenie wspólnej zabawy zostały przedstawione wyniki konkursów ogłoszonych na początku ferii. Spośród zgłoszonych prac konkursowych trudno było wybrać najładniejszą. Każdy z uczestników wykazał się dużym zaangażowaniem i pomysłowością w wykonaniu swojej pracy. Komisja konkursowa dokonała oceny prac pod względem graficznym i technicznym wyłaniając zwycięzców.
W konkursie na „ pomysłowy termos – recykling dla dzieci” najlepsi okazali się:
I miejsce: Patryk Puszkiewicz – Lubsza
       Robert Szlachcikowski – Lubsza
II miejsce: Julia Łopusząńska – Lubsza
       Katarzyna Kroczak – Szydłowice
       Radosław Bogacki – Lubsza
III miejsce: Izabela Tabaka –Lubsza
        Konrad Szlachcikowski – Lubsza
        Filip Kownacki – Lubsza
IV miejsce: Karolina Zagrodzka i Amelia Drozd – Piastowice
        Świetlica w Pisarzowicach
                    Świetlica w Michałowicach
                    Świetlica w Raciszowie
Nagrodzeni uczestnicy otrzymali książki, świetlice wiejskie zestawy sportowe, natomiast pozostali uczestnicy konkursu nagrody pocieszenia.
W konkursie plastycznym „Krajobraz zimowy” nagrody otrzymali:
w kategorii kl. I – III
I miejsce : Dagmara Szczepańska –Garbów
II miejsce: Julia Jobska i Aleksandra Dąbkowska – Szydłowice
III miejsce: Michał Korczyński
w kategorii kl. IV – VI
I miejsce: Kamila Szkuta i Bartosz Kamiński – Michałowice
II miejsce: Honorata Federenko i Martyna Preis – Szydłowice
        Karolina Zagrodzka – Piastowice
III miejsce: Sylwia Zagrodzka – Piastowice
                    Świetlica w Piastowicach
Wszyscy nagrodzeni uczestnicy otrzymali gry edukacyjne, natomiast pozostali uczestnicy konkursu nagrody pocieszenia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursach oraz ich opiekunom ze świetlic wiejskich za pomoc w przygotowaniach do konkursów.
Podziękowania za bezinteresowną pomoc kierujemy do Państwa Moniki i Tomasza Nikiel – P.P.H.U. „NIKE” Hurtownia artykułów przemysłowych – za okazaną pomoc rzeczową.
Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy składa serdeczne podziękowanie Panu Wójtowi Gminy, radnym gminy, rodzicom i wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w okresie „ Ferii 2014”.