Dożynki wiejskie w Gierszowicach

0

Rozpoczął się okres wiejskich, gminnych i powiatowych dożynek, podziękowań Panu Bogu za zebrane ziarna zbóż, takowe w minioną sobotę i niedzielę (19-20.08.) odbyły się na terenie gminy Olszanka.


Tradycyjnie przygotowana z dużym rozmachem uroczystość odbyła się w Gierszowicach. Święto Plonów zainaugurowała dziękczynna msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel celebrowana przez wikariusza ks. Łukasza Prączko z Brzegu.

Następnie korowód ze starostami dożynek i przepięknym wieńcem dożynkowym niesionym przez urocze młode mieszkanki Gierszowic: Beatę, Izę, Kasię i Martę, przeszedł do świetlicy wiejskiej. Wśród licznie zgromadzonych mieszkańców tej zadbanej wsi widzimy miejscowych radnych oraz Panią Anetę Rabczewską – wójta gminy i Panią Wandę Galant – przewodniczącą rady gminnej. Władze gminne mają się czym pochwalić przed tutejszymi mieszkańcami, bowiem kilkanaście dni temu przekazano do użytku przebudowaną drogę gminną nr 102319 O wraz z wykonaniem włączeń do drogi powiatowej nr 1179 O, które obejmowało wykonanie nowej nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego wraz z utwardzeniem poboczy. Realizacja tego remontu zapewniła pożądany efekt komunikacyjny i znacząco wpłynęła na zwiększenie estetyki miejscowości.

U wejścia do świetlicy starostowie dożynek przekazują świeżo upieczony z tegorocznej mąki bochen chleba gospodarzowi dożynek – sołtysowi wsi Gierszowice Panu Zbigniewowi Adasikowi. Wójt Gminy w nawiązaniu do otrzymanej od sołtysa wiązanki tegorocznych zbóż i bukietu czerwonych róż, dziękuje wszystkim rolnikom za trud włożony podczas żniw, życząc wszystkim pracującym na roli satysfakcji z tego co robią. Cieszmy się z dobrego urodzaju – dodaje Wanda Galant mimo, że dokuczały nam upały dziękujmy Panu Bogu, że ominęły nas klęski burz. Sołtys Adasik dziękując wszystkim za przygotowanie tego święta wzniósł toast za dalszą pomyślność i zebrane plony, dzieląc się ze wszystkim chlebem przekazanym przez starościnę i starostę dożynek.

Tegorocznymi starostami dożynek w Gierszowicach byli Monika Zubicka i Krzysztof Mokrzyczak. Pani Monika gospodaruje razem z mężem Wojciechem na areale ponad 6 hektarów. Starosta Krzysztof osiągnął w tym roku wydajność ponad 70 kwintali pszenicy z hektara oraz ponad 35 kwintali rzepaku. Twierdzi, że najbardziej czaso i pracochłonna jest uprawa rzepaku. Ponad 50 hektarowe gospodarstwo nastawione jest na uprawę zbóż ; pszenicę, rzepak i kukurydzę. Młody rolnik gospodaruje w Gierszowicach wraz z ojcem.

Gierszowickie Święto Plonów tradycyjnie kończyła biesiada dożynkowa, prawdziwa uczta dla smakoszów. Swoim kunsztem kuchennym i piekarniczym popisały się miejscowe panie, przygotowując smaczne potrawy i wypieki.

Tegoroczne dożynki gminne odbędą się w dniu 27 sierpnia w Jankowicach Wielkich na które serdecznie zaprasza wójt gminy wszystkich mieszkańców gminy Olszanka i powiatu brzeskiego.

Tekst i zdjęcia:

Eugeniusz Szewczuk