O książkach dla dzieci i dla dorosłych opowiadała Monika Sawicka na spotkaniach autorskich   w Pogorzeli

0

W dniu 17 maja  Biblioteka w Pogorzeli gościła  panią Monikę Sawicką- autorkę literatury dziecięcej  i powieści obyczajowych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I, II, i III ze szkoły  podstawowej w Olszance . Autorka mówiąc o pracy pisarskiej , porównała ją do lepienia bałwana, który składa się z  trzech części, tak jak każda opowieść złożona jest również z trzech części: ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie.


Autorka opowiedziała o książkach, których bohaterem jest piesek Kajtuś, który istnieje naprawdę. Całą serię przygód Kajtka tworzą 4 tytuły: O Kajtku szczęściarzu ,Zakochany Kajtek, Kajtek wyrusza w świat i   wydana  przed kilkoma dniami  książeczka Kajtek patriota.  Książeczki  te, oprócz treści zawierają ćwiczenia  które uczą czytania ze zrozumieniem, kształcą logiczne myślenie i wzbogacają słownictwo.W 3 części  Kajtus rusza w świat  oprócz przygód tego  bohatera poznamy mnóstwo ciekawostek na temat psiaków np. : jakie kolory odróżniaja psy, albo że nie wolno im jeść czekolady, że potrafią odczuwać zazdrość i że myślą na poziomie  dwuletniego dziecka Napewno nie wszyscy wiedzą , że psy posiadają trzy pary powiek? Czytając te książeczki dowiemy się również co należy do obowiązków własciciela, co to jest chip i jakie zawiera informacje. Czwarta część Kajtek patriota zawiera treści patriotyczne:

 np :podstawowe informacje o polskich  symbolach narodowych, kto jest autorem słów Hymnu Polski, ile lat Polska była w niewoli ,jak mieli na imię trzej bracia ze słynnej legendy, jak nazywa się najważniejsza księga w której zapisane są prawa Obywateli i wiele innych bardzo  ciekawych informacji .

Po spotkaniu  z uczniami klas I, II i III  autorka spotkała się z uczniami  kl II miejscowego gimnazjum przeprowadzając warsztaty dziennikarskie  a następnie z dorosłymi Czytelniczkami. Dla dorosłych czytelników Monika Sawicka napisała wiele  bestsellerowych książek z działu „chicklit”-literatury kobiecej, choć jak sama mówi, wiele miejsca w swoich książkach poświęca  płci odmiennej:, zaś zamiast wątków o złamanych sercach, kładzie nacisk na  społeczne problemy. Jest autorką dziewięciu powieści i dwóch zbiorów opowiadań.:Kruchość porcelany, Dobrze że jesteś,, Za rok o tej porze, Serwantka, Szeptem, Kolejność uczuć, 7 kolorów tęczy, Mimo wszystko, Przed oczami Gra wstepna Demi Sec, M do kwadratu.- książek o życiu, przyjaźni i miłości. Spotkanie z Panią Moniką to nie typowa pogadanka o literaturze, lecz prawdziwe studium życia i miłości.

W jednym z cytatów  czytamy „Bóg poprowadził mnie akurat taką ścieżką, dał posmakować wielu potraw-tych gorzkich i tych słodkich. .Mogłam posmakować wielu smaków”( M. Sawicka ,Dobrze , że jesteś). W Szeptem napisała „Są w naszym życiu sprawy, o których trzeba mówić szeptem. Nie ze wstydu, lecz z szacunku. To sprawy tak ważne, że nie można ich przemilczeć, ale każde zbyt głośno wypowiedziane słowo sprawia nieopisany ból”. W książkach Moniki Sawickiej odnajdziemy wiele tekstów piosenek i wierszy znanych wykonawców: Various Manx,Andrzeja Piasecznego, Perfectu,Edyty Geppert, Edwarda Stachury,Eleni, Bolesława Leśmiana, Rafała Wojaczka a także wiele przypowieści motywujących Bruno Ferrero- włoskiego salezjanina i pisarza katolickiego, Paulo Coelho,  Dezyderatę Maxa Ehrmanna  i teksty nieznanych autorów. np. Będzie lepiej, Przypowieść o dwóch wilkach.

Spotkanie niezwykle sympatyczne  zakończyła pisarka podpisywaniem swoich książek dla Czytelniczek i wpisem do kroniki z podziękowaniami za niezwykłą gościnę , za  piękny czas pełen dobrych emocji w szkole i w bibliotece – przytaczając słowa francuskiego komediopisarza Moliera„Ze wszystkich rzeczy wiecznych- miłość  jest tą która trwa najkrócej”- zapewne nawiązując tym wpisem do tego co w życiu pisarki zawsze było i jest najważniejsze .

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance.  Biblioteka w Pogorzeli. dziękuje za zaangażowanie  wszystkich nauczycieli a Dyrekcji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Olszance za pomoc w  sprawnym zorganizowaniu wszystkich spotkań

Bożena Adamowicz-GBP Olszanka