Olimpiada Parafialna w Przylesiu

0

Ta impreza wpisała się na stałe w wakacyjny kalendarz mieszkańców Przylesia i Obórek. Przez 16 kolejnych lat w jeden dzień odbywały się rozgrywki sportowe (w różnych kategoriach wiekowych) oraz mecze piłki nożnej i siatkowej. Ta ostatnia dyscyplina cieszyła się największym powodzeniem, niekiedy brało w niej udział nawet 8 drużyn.


Tydzień później (najczęściej 15 sierpnia) był Finał Olimpiady Parafialnej, czyli wręczenie nagród w rozgrywkach sportowych za miejsca I – III, a także nagrody za udział dla wszystkich uczestników olimpijskich zmagań. Fundatorami były firmy i instytucje z terenu powiatu brzeskiego, a także mieszkańcy Przylesia i Obórek. Dzięki zaangażowaniu proboszcza z parafii Przylesie – księdza Dariusza Kużawy oraz osób tworzących Komitet Olimpijski od kilku lat w czasie Finału Olimpiady odbywał się „Konkurs wiedzy o …”, np.: w 2018 roku w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości miał miejsce „Konkurs wiedzy o  Polsce”, a w 2019 roku w 75 rocznicę przyjazdu osiedleńców do naszych miejscowości „Konkurs wiedzy o Przylesiu i Obórkach”.

Za prawidłową odpowiedź na pytanie można było otrzymać nagrodę, ponieważ zawsze było przygotowanych 50 pytań (tyle było nagród rzeczowych) impreza trwała do godziny 2000. Zakończone to było modlitwą zawierzenia. Wydarzenie to sprzyjało integracji mieszkańców – każdy pomagał jak mógł, a niewykorzystane środki finansowe były przeznaczane na wycieczkę dla dzieci. W 2020 roku pojawiło się pytanie „Jak przeprowadzić Olimpiadę Parafialną w dobie pandemii?”.

Tegoroczny Komitet Olimpijski w składzie: ksiądz Dariusz oraz mieszkanki Przylesia (Sylwia Waliduda, Barbara Pieczarka i Jolanta Kopij) zadecydował, że zamiast rozgrywek sportowych zaproponuje się mieszkańcom parafii Przylesie rozgrywki umysłowe. Przygotowano pakiety olimpijskie: kartkę z opowiadaniem o świecach, nawiązującą do tego krzyżówkę finałową, zadania dodatkowe (wykreślankę, dyktando graficzne, uzupełniankę), a także serce do przyozdobienia według własnego pomysłu. Roznoszeniem pakietów w Przylesiu zajęły się panie z Komitetu Olimpijskiego, a w Obórkach ksiądz proboszcz i pani Anna Szyszka.

Chętni dorośli mogli zabrać pakiety do wypełnienia z kościołów i oddać je tydzień później. Zaangażowanie mieszkańców przerosło nasze oczekiwania. Dorośli oddali aż 37 krzyżówek, a dzieci i młodzież 120. W tym roku najmłodsza uczestniczka Olimpiady miała 1,5 roku – oddała serce ozdobione stosownie do umiejętności plastycznych człowieka w tym wieku czyli przepięknie. Finał Olimpiady odbył się 15 sierpnia w kościołach. Po mszach rozlosowano nagrody, a także rozdano upominki dla każdego uczestnika Olimpiady obecnego na mszy.

Ksiądz Dariusz wygłosił kazanie nawiązujące do historii o świecach i hasła przewodniego tegorocznych zmagań umysłowych „NADZIEJA”. Uznaliśmy, że to słowo w obecnych czasach ma największą moc. Każdy z nas żyje NADZIEJĄ, że wszystko wróci do normy, żyjemy NADZIEJĄ, że naukowcy opracują lek na korona wirusa, trwamy w NADZIEI, że kolejna Olimpiada będzie miała formę tradycyjnych rozgrywek sportowych, a także mamy NADZIEJĘ, że mieszkanka Przylesia pani Ewa zdobędzie pieniądze na swoje leczenie https://www.siepomaga.pl/ewa-rzonca

Jolanta Kopij