Olszańskie „Słowiki” podczas XXVII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej “Tobie Polsko”

0
fot. Joanna Sowierszenko
Reklama
Reklama
Reklama

Przełom października i listopada to szczególny czas. Gdy za oknem opadają liście, gdy wokół robi się nostalgicznie i szybciej zachodzi słońce, coraz częściej myślimy o tych, których już nie ma z nami, o losach polskiego narodu: wojnach, powstaniach, bohaterach, o niezłomnym duchu Polaków.


W tym okresie pełnym zadumy corocznie w gminie Olszanka odbywa się Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „TOBIE POLSKO”, który już na stałe wpisał się w tradycję regionu. W 2023 roku przypada jego dwudziesta siódma emisja. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Opolskiego- Andrzej Buła. Festiwal składa się z dwóch części: I etap – eliminacje – wybór laureatów festiwalu, w tym Laureata Grand Prix przez jury, oraz II etap – Koncert laureatów. Każdy wykonawca prezentuje przed publicznością i jury dwa wybrane przez siebie utwory o charakterze patriotycznym. Celem Festiwalu jest przede wszystkim popularyzacja różnorodnych pieśni o Ojczyźnie, pieśni legionowych, pieśni przejawiających nuty patriotyzmu i walki o niepodległość, w tym również patriotycznych pieśni współczesnych.

28 i 29 października, w przepięknie przybranej w narodowe barwy sali gimnastycznej Publicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, odbyła się pierwsza część Festiwalu – eliminacje. Druga część, czyli „Koncert laureatów” odbędzie się w dniu 11 listopada 2023 roku o godz. 16.30 w Pogorzeli, w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Jak co roku w eliminacjach wzięło udział bardzo wielu wspaniałych wykonawców, wśród nich również uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance, m.in zespół „Słowiki” prezentując wzruszające pieśni: „Polska flaga”, „11 listopada”, oraz duet w składzie: Oliwia Zeman i Nicola Flis, który wykonał dwa utwory patriotyczne: „Co to jest niepodległość?”, „Szara piechota”. Uczniów przygotowywała nauczycielka muzyki- pani Beaty Bajcer. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale i choć konkurencja jest olbrzymia, mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko

Reklama
Reklama
Reklama