Aktywna praca na rzecz Żłobizny. Podsumowanie działalności Stowarzyszenia „Wilijki”

0

Żłobizna rozkwitła. Dosłownie i w przenośni. Od kilku lat jest to miejsce, które wiele rodzin wybiera na lokalizację swojego wymarzonego domu. W ciągu ostatnich lat ilość domów w Żłobiźnie zwiększyła się prawie dwukrotnie. Jest to z pewnością efekt świetnego położenia wsi w stosunku do Brzegu i dogodnych warunków dla mieszkańców tworzonych przez administrację Gminy Skarbimierz, ale także szczególnej aktywności działającego w Żłobiźnie Stowarzyszenia Rozwoju, Odnowy i Promocji Wsi Żłobizna „WILIJKI”.


Początkowo, „Wilijki” swoją działalność ograniczyły do kilku małych imprez dla lokalnej społeczności w roku. Obecnie corocznie organizowanych jest około 30 różnego rodzaju wydarzeń. Koniec 2017 i pierwsza połowa 2018r. była okresem wyjątkowo wzmożonej pracy w związku z realizacją trzech projektów grantowych w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-220.

Pierwszym projektem był pomysł wydania książki o Historii Szkoły Rolniczej w Żłobiźnie. Książka to praca zbiorowa. Została napisana przez byłych nauczycieli, kadrę dyrektorską i przede wszystkim przez absolwentów, którzy opisali swoje wspomnienia ze szkoły i późniejsze swoje losy – pracę zawodową, działalność społeczna, swoje pasje i zainteresowania. Wszyscy – tak przy tworzeniu książki jak i przy evencie, który odbyła się 10 czerwca br. – pracowali zupełnie za darmo (co jest cechą charakterystyczną projektów realizowanych przez Stowarzyszenie) dzięki czemu do rąk zainteresowanych mogło trafić 1 000 bezpłatnych egzemplarzy książki.

W książce czytelnicy odnajdą nie tylko informacje na temat samej szkoły rolniczej, ale także informacje jak zmieniał się region geograficznie, społecznie, obyczajowo. Czytając wspomnienia można niejednokrotnie wpaść w zadumę, że tak właśnie „kiedyś było”. Można się też uśmiechnąć na myśl o „babach ze spadochronami”, bo kto teraz pamięta o kim mowa?

Na event zjechali się absolwenci nie tylko z całej niemalże Polski, ale także z zagranicy np. Niemiec, Wysp Brytyjskich czy Kanady. Swoja obecnością organizatorów zaszczycili również przedstawiciele władz. Samorząd Województwa reprezentował Antonii Konopka, Powiatu – Starostwa Jan Golonka, Gminy Skarbimierz: Wójt Andrzej Pulit i sołtys Janusz Jacheć. Marszałek Antoni Konopka podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku byłej szkoły wspomniał, że właśnie w ZSR w Żłobiźnie, jako uczeń Szkoły Rolniczej w Nysie, zdobył podczas olimpiady wiedzy rolniczej indeks na Akademię Rolniczą we Wrocławiu. Może dzięki temu uda się uchroni

od zapomnienia część lokalnej historii.

Kolejnym projektem było budowa 4 latarni solarnych nad stawem. W 2014r. Stowarzyszenie zrealizowało swój pierwszy projekt z PROW jakim było zagospodarowanie terenu nad stawem ochrzczonym nazwą „Kijanka”. Powstały wówczas trzy altany z wyposażeniem oraz dziesięć wolnostojących ławeczek, grill i dwa paleniska na ognisko. W tym roku do doświetlono teren właśnie poprzez montaż latarni solarnym. Teren ten jest chętnie i często odwiedzany tak przez mieszkańców Żłobizny jak i przyjezdnych.

„Wilijki” wspólnie ze Stowarzyszeniem Wędkarzy starają się dbać o porządek i bezpieczeństwo na tym terenie, co bywa niełatwe. Nasze społeczeństwo niestety nie należy jeszcze do tych, które potrafi po sobie posprzątać i wie, jak nie zakłócać swoim zachowaniem odpoczynku innym. Mimo wielu kropel goryczy dostrzec można jednak postęp w tej dziedzinie, bo jak jest czysto i ładnie to może zostawić po sobie syf nawet największym brudasom jest trochę głupio…

A ładnych miejsc jest coraz więcej, a to głównie dzięki kolejnemu projektowi z PROW 2014-2020. Projekt nosił nazwę „Kochamy, gdzie żyjemy”. To właśnie w ramach tego projektu zrealizowano szereg warsztatów kulinarnych, poczynając od potraw bożonarodzeniowych, kresowych, tłustoczwartkowych po potrawy wielkanocne. Szczególnie chętnie w warsztatach uczestniczyły dzieci, którym często towarzyszyli rodzice czy dziadkowie. Najciekawsze jednak były z całą pewnością warsztaty rękodzieła, dzięki którym powstała Szopka Betlejemska. Pięknie oświetlona w całym okresie Świąt Bożonarodzeniowych witała wszystkich przejeżdżających przez skrzyżowanie na obwodnicy. W Święto Trzech Króli odbyło się radosne kolędowanie.

Równie interesujące wszystkich mieszkańców Żłobizny są kwiatowe aranżacje, powstałe podczas warsztatów przyrodniczo-ogrodniczych. Dwa ukwiecone wozy drabiaste, kwitnące taczki przy ul. Jaśminowej, nowe skwery przy ul. Brzeskiej, Fiołkowej i Wrzosowej to dzieło „LUDZI DOBREJ WOLI”, których jest w Żłobiźnie coraz więcej. Naprawdę widać, że miejscowi kochają, miejsce w którym żyją.

Mieszkańcom miejscowości i przedstawicielom Stowarzyszenia zależy by równać do najlepszych, najbardziej zadbanych polskich wsi. Ważne jest, by mieszkańcy byli dumni i chętnie włączali się w różne działania prospołeczne.

Sami wiemy, że nie wszystko załatwi nam administracja samorządowa. Choć taka praca wymaga to wielu wyrzeczeń i nieraz przynosi wiele rozczarowań, to miło jest słyszeć miłe słowa od odwiedzających Żłobiznę, że mamy tak ładnie. Na koniec dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli we wszystkich działaniach Stowarzyszenia „Wilijki”, bo bez pomocy mieszkańców (nie tylko ze Żłobizny, ale też z Brzegu, Jankowic Wlk., Skarbimierza, Olszanki) nie udałoby się tego wszystkiego zrobić. Na tym nie koniec pracy, bo upalne i suche lato to dodatkowe wyzwanie, żeby utrzymać taki piękny efekt. No i może pojawią się nowe pomysły….

Więcej informacji o działaniach naszego stowarzyszenia znajdziecie na stronie: FACEBOOK.

Joanna Janocha

Radna Gminy Skarbimierz

Członek Stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny