Kto czyta książki, żyje podwójnie …

0

W Domu Ludowym w  Lipkach 21 listopada odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Literackiej. Zorganizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu w ramach obchodów Gminnego Święta Książki. W konkursie wzięły udział klasy piąte i szóste ze szkół filialnych  w Lipkach i Łukowicach Brzeskich.


 

Zabawy i rywalizacje poprowadziła Magdalena Zamoroka z Gminnej Biblioteki Publicznej, która na rozgrzanie umysłów zaproponowała wspólne zabawy dla uczniów i nauczycieli. Punktowane zmagania rozpoczęły się od przygotowanych wcześniej scenek dotyczących tematyki książek i biblioteki. Szkoła z Lipek pokazała widzom trzy scenki. W scence klasy piątej zaroiło się od bajkowych postaci, a klasa szósta przedstawiła tajemniczego kota – Sfingę, zadającego dzieciom pytania z zakresu literatury. Szkoła z Łukowic Brzeskich zaprezentowała jedną scenkę, w której uczniowie klasy piątej i szóstej zachęcali do czytania książek.

Kolejnym punktem były zadania dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza ze względu na niedawne Narodowe Czytanie utworów tego pisarza. Większość zagadek, krzyżówek i pytań dotyczyła powieści „W pustyni i w puszczy”, która jest lekturą w szkole podstawowej. Dzieci sprawdzały również umiejętność głośnego czytania oraz czytanie ze zrozumieniem, a także malowały plakaty przedstawiające ulubioną scenkę z lektury.

Podczas konkursu dopingował uczestników dyrektor GBP, Andrzej Sowa. Zmęczeni uczniowie udali się na poczęstunek  w towarzystwie swoich opiekunów: Agnieszki Góralczyk i Agaty Kuziemskiej. Na zakończenie jury, w którego skład weszli: Agnieszka Duś, Barbara Homaniec, Seweryna Iwasieczko, Monika Bauk i Agnieszka Rudzka – Pękala, ustaliło werdykt.

I miejsce (47 punktów) zajęła klasa VI z Łukowic Brzeskich

II miejsce (45 punktów) – klasa V z Lipek

III miejsce (44 punkty) – klasa VI z Lipek

Wyróżnienie (39 punktów) – klasa V z Łukowic Brzeskich

Zwycięska drużyna otrzymała statuetkę, każda klasa dyplom, a wszyscy uczestnicy słodkie upominki.

 

Agnieszka Rudzka – Pękala