IX Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz rozstrzygnięty. Grand Prix konkursu dla Skarbimierza- Osiedle

0

8 zespołów uczestniczyło w IX edycji Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz. Finał konkursu odbył się w Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich w sobotnie popołudnie 28 marca 2015r. Konkurs był kolejnym, po IV Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu i Wielkanocnych Warsztatach Plastycznych dla dzieci i młodzieży z Gminy Skarbimierz, etapem naszych przygotowań do radosnych Świąt Wielkanocnych.


 

Wspaniałe baby wielkanocne i inne słodkie, i nie tylko słodkie, naturalne specjały wypełniły, w prawdziwie artystyczny sposób, stoły przygotowane przez uczestniczące w konkursie sołectwa. W całej Sali Domu Ludowego rozprzestrzeniały się także zmysłowe zapachy ciast i innych wystawianych specjałów. Przy stanowiskach poszczególnych zespołów, licznie zgromadzona publiczność, miała możliwość podziwiać, z pietyzmem przygotowane,  okazałe i kolorowe świąteczne palmy.  Wszyscy przybyli  na konkurs obserwatorzy mieli możliwość nasycić oczy i posmakować wszystkich przygotowanych specjałów wielkanocnych. Wszyscy także, po uciechach dla podniebienia i nasycenia oczu obrazem pięknych palm, mieli możliwość obejrzenia pięknego folklorystycznego koncertu, którym, na czas obrad jurorów konkursu, zaprezentował nam Zespół Pieśni i Tańca „Opole” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Piękne ludowe stroje  i wysoki kunszt młodych artystów przygotowywanych przez p. Marię Zajączkowską bardzo się podobały publiczności. Publiczność mogła także zapoznać się ze stanowiskiem promocyjnym głównego sponsora Konkursu firmy „Gaz System”

Wszystkim startującym drużynom kibicowali zgodnie min. p. Andrzej Pulit- Wójt Gminy Skarbimierz, p. Janusz Wójcik – Dyrektor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, p. Grażyna Burska – Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu i miejscowy ksiądz proboszcz –  ks. Janusz Durlik.  Godne podkreślenia jest szczególne zaangażowanie wszystkich startujących w konkursie zespołów  i jednocześnie wzajemna życzliwość wobec rywalizujących, bądź co bądź, ze sobą konkurentów – przyjaciół. Pragną zwrócić uwagę także na obecność wielu radnych gminy z  przewodniczącym Rady Gminy p. Piotrem Szkodą oraz Państwa sołtysów, którzy jak mogli wspomagali swoje drużyny.

Po koncercie odczytano protokół Jury. Jury w składzie: p. Elżbieta Oficjalska – etnograf, kierownik działu ekspozycjii tradycji „Muzeum Wsi Opolskiej” w Bierkowicach- przewodnicząca, p.Renata Wojas z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Aleksandra Zientek – kierownik działu komunikacji społecznej firmy Gaz System, głównego sponsora konkursu oraz p. Mariusz Firek – właściciel Centrum  Usług Gastronomicznych„Mario” w Brzegu, po wnikliwej analizie postanowiło w tegorocznej edycji Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix – Skarbimierz-Osiedle.
1m. –  Brzezina
2m. – Łukowice Brzeskie
3m. – Bierzów

Wyróżnienia:
– Lipki
– Małujowice
– Żłobizna
– Zielęcice

Wszystkie zespoły otrzymały piękne dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe – sprzęt AGD. Zwycięscy także symboliczny puchar zwycięzców.

Nagrody wręczali reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę – Janusz Wójcik – dyrektor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz p. Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz. Obaj panowie w krótkich wystąpieniach pogratulowali serdecznie uczestnikom konkursu a organizatorom  i mieszkańcom Gminy Skarbimierz kolejnej udanej, ważnej, z punktu widzenia kształtowania tradycji, imprezy. Wójt Andrzej Pulit podkreślał, po raz kolejny, ważną rolęistniejących  w niektórych sołectwach stowarzyszeń, które w doskonały sposób integrują środowisko lokalne . Zachęcał do tworzenia kolejnych. Wszyscy życzyli sobie wzajemnie spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

Patronat honorowy nad finałem IX Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz objęli:  p. Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiegoi p. Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz. Sponsorem głównym konkursu była firma Gaz System.

Nasi partnerzy to: Nadleśnictwo Brzeg, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, Bank Spółdzielczy Brzeg oraz „Muzeum Wsi Opolskiej” w Opolu  i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Patronat medialny zapewnili: „Gość Niedzielny”, „Gazeta Brzeska”, „Panorama”, Radio „Park”, Radio „Doxa”, Radio „Rodzina”, portale „Twój Brzeg”, „Info Brzeg”, „Fajny Brzeg” i  „Brzeżanka”.

W imieniu organizatorów: Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu i Rady Sołeckiej w Łukowicach Brzeskich serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego konkursu. Gratuluję wszystkim startującym w konkursie sołectwom. W tym roku poziom był bardzo wysoki, co podkreślali publicznie jurorzy oraz publiczność, która nie szczędziła dla Państwa pochwał i gratulacji. Myślę, że gratulując zwycięzcom konkursu – Paniom i Panom ze Skarbimierza – Osiedle, jesteśmy świadomi, że zwycięzcami są także wszyscy pozostali Państwo, kultywując tradycje wielkanocne w Gminie Skarbimierz. Dziękuję za zaangażowanie gospodarzom, współorganizatorom konkursu, sołtysowi  Adamowi Majdaniukowii Radzie Sołeckiej Łukowic Brzeskich. Stwarzacie Państwo wspaniałą rodzinną atmosferę. Dziękuję w końcu, całej załodze  Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu za to, że po raz kolejny stanęli na wysokości zadania.

Wszystkim mieszkańcom Gminy Skarbimierz życzymy wesołych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

Andrzej Sowa