Dożynki w sołectwach Gminy Skarbimierz. Poświęcenie kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Pępicach.

0

Po Dożynkach Gminnych w Skarbimierzu Osiedle, które wpisały się w obchody 25 – lecia Gminy Skarbimierz, przyszedł czas na święto plonów w poszczególnych miejscowościach Gminy Skarbimierz. Największe sołeckie święto plonów odbyło 3. września w Pępicach.


Dożynki sołeckie w Pępicach poprzedzone były piękną uroczystością poświęcenia zabytkowego kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Pępicach, po wykonaniu prac remontowych. Prace remontowe, z przygotowaniem nowego ołtarza, remontem stolarki, więźby dachowej, osuszaniem fundamentów, pracami murarskimi i malowaniem z zewnątrz i wewnątrz trwały przez kilka lat. Co istotne, finansowane były z inicjatywy mieszkańców wsi z zasobów gminnych. Dzięki inicjatywie ks. proboszcza Marcina Czerepaka, sołtysów p. Marii Klamki (byłej sołtys) i p. Jana Kulczyckiego (obecnego sołtysa Pępic) a także mieszkańców wioski z p. Wiesławą i Andrzejem Lechowicz na czele, wszystkie prace, których ogólny koszt wyniósł blisko 500 tys. dobiegły do szczęśliwego końca.

Efekt przeprowadzonych modernizacji mogli podziwiać wszyscy zebrani na dożynkowej mszy świętej, której przewodniczył Metropolita Wrocławski ks. arcbp. Józef Kupny. Ksiądz Arcybiskup poświęcił kościół po pracach remontowych, poświęcił też pępicki wieniec dożynkowy. Pięknie mówił też o pracy rolników i o zaangażowaniu mieszkańców i samorządu z wójtem Gminy Skarbimierz – Andrzejem Pulitem na czele, w dziele remontu kościoła w Pepicach.

Po dożynkowej mszy św. na mieszkańców wsi czekał festyn dożynkowy, gdzie zaproszeni goście jak i miejscowi bawili się do późnej nocy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były zabawy z dziećmi, dmuchańce, poczęstunek, koncerty i zabawa pod chmurką.

W dniach 3-4 września 2016r. dożynki sołeckie odbywały się także w innych miejscowościach gminy. W Brzezinie, Łukowicach Brzeskich, Prędocinie i Zielęcicach sołtysi tych miejscowości, tj. (kolejno): Wanda Cielica, Krzysztof Rupa, Adam Majdaniuk i Piotr Wysocki oraz Rady Sołeckie zaprosiły mieszkańców na uroczystości religijne i zabawy dożynkowe do białego rana.

Kolejną imprezą, która odbyła się 3. września br. na terenie gminy był rajd samochodów terenowych organizowany przez Stowarzyszenie Brzeg 4×4. Po zakończeniu rajdu puchary najlepszym kierowcom wręczał wójt Andrzej Pulit.