Festiwal Ekologiczny w Skarbimierzu

0

W sobotę 21 czerwca, w ramach Pikniku Powitanie Lata, w Skarbimierzu odbył się Festiwal Ekologiczny. Pomysł został zrealizowany w oparciu o współpracę z Zakładem Gospodarowania Odpadami Gać.

Segregacja śmieci jest tematem nie tylko modnym, ale też na czasie, ze względu na wchodzące w życie przepisy unijne dotyczące tego problemu. Projekt powstał z intencji wzbudzenia motywacji do działania na rzecz czystości własnego otoczenia, a zarazem otoczenia innych osób.
Ekologia jest tematem bieżących potrzeb. Bardzo duży nacisk kładziony jest na indywidualne i kreatywne podejście do tematu segregowania i przetwarzania odpadów, które produkujemy.
W sytuacji, gdy coraz częściej budownictwo, architektura i przemysł odzieżowy inspirują się recyklingowym wykorzystaniem odpadów, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu postanowiła zaangażować mieszkańców do myślenia kategoriami przetwarzania, oszczędzania energii i segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Znak recyklingu, trzy skręcone strzałki połączony z motywem serca, jednogłośnie mówiły: „Dbanie o ekologię jest ważne i ten temat dotyczy też Ciebie”, ponieważ jesteś człowiekiem, żyjesz na tej planecie i zmieniasz ją.
Organizatorzy chcieli bardziej konstruktywnie, ale i dosłownie, dać do zrozumienia, że odpady, które wytwarzamy w domach możemy segregować, a przez to kreować nasze otoczenie.
Projekt pn. Dom/Stół/Krzesło/Taboret został stworzony i zamknięty w ramach edukacji kulturalnej. Został wybrany spośród kilkunastu projektów przeznaczonych do realizacji w Gminie Skarbimierz, podczas festynu z okazji Powitania Lata 2014 roku.
Uczestniczący w Festiwalu mieszkańcy Skarbimierza, do kontenerów przypominających kostki, mogli wrzucać odpady:
– butelki do stołu
– papier do krzesła
– plastik do taboretu.

Jak się okazało, podczas trwania festynu nie wygenerowano aż tyle odpadów, aby wypełnić całe konstrukcje. Żeby nie było zbyt poważnie, o 22:00 na pokrytą już białym płótnem i papierem konstrukcję rzucono 30 minutowy mapping (nakładanie dwuwymiarowego obrazu na trójwymiarowy obiekt), dopasowany obraz wideo połączony z muzyką komponowaną przez DJ-a. Wizualizacja nawiązywała do ekologii poprzez hasła (np. „Dziękujemy, że segregujesz”), do przyrody i do kultury poprzez pokazanie tańca, baletu.