13 listopada – 4 okazje do świętowania w piątek 13-tego

0
Obraz Taken z Pixabay

Choć dzisiejsza data nie napawa optymizmem, warto odrzucić przesądy i skupić się na dobrych aspektach. A tych dzisiaj nie brakuje. Mamy np. Światowy Dzień Dobroci, zachęcający do wzajemnej życzliwości. Albo Dzień Placków Ziemniaczanych, które wielu mogą umilić nawet najgorsze chwile. Obchodzimy też Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki, czyli bardzo istotnej dziedziny wojskowości, a także Międzynarodowy Dzień Niewidomych, który przypomina m.in. o wciąż istniejących barierach utrudniających funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym.

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

13 listopada 1745 roku w Paryżu urodził się Valentin Haüy, założyciel pierwszej szkoły dla niewidomych. Dlatego to właśnie dziś od 1943 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Święto ma na celu przypomnienie społeczeństwu, że osoby niewidome i słabowidzące funkcjonują w naszej rzeczywistości i starają się to robić na równi z osobami zdrowymi. To też okazja do zwrócenia uwagi na codzienne problemy, z jakimi muszą się na co dzień mierzyć i do dyskusji, jak te problemy rozwiązać.
Nie jest to jedyne święto poświęcone osobom niewidomym i niedowidzącym. 15 października obchodzimy Światowy Dzień Białej Laski, który w naszym kraju świętujemy od 1993 roku, a na świecie od roku 1964. Jest ono bardziej popularne niż Międzynarodowy Dzień Niewidomych, obchodzony głównie w naszym kraju i w Rosji.

Światowy Dzień Dobroci

Aby podkreślić, jak ważna jest wzajemna życzliwość bez względu na podziały płciowe, rasowe, religijne czy polityczne, ustanowiono kolejne z dzisiejszych świąt. Światowy Dzień Dobroci obchodzimy od 1998 roku z inicjatywy Światowego Ruchu Dobroci, koalicję dobroczynnych organizacji pozarządowych, która powstała w 1988 roku w Tokio.
Warto to święto celebrować zwłaszcza dzisiaj, w piątek 13-tego, aby choć spróbować przełamać zapowiadanego pecha.

Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki

Obchodzimy je od 2009 roku, kiedy to o jego ustanowieniu postanowił Minister Obrony Narodowej, za namową żołnierzy i pracowników wojska Szefostwa Uzbrojenia i Elektroniki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wybrano datę 13 listopada, aby upamiętnić powstanie w 1918 roku Departamentu Techniczno-Artyleryjskiego.
Służba uzbrojenia jest jedną z najbardziej dynamicznie się rozwijających, ale też wymagających dziedzin wojskowości. Zajmuje się bowiem utrzymaniem sprawności sprzętu uzbrojenia oraz jego zapasów. Dlatego żołnierze muszą być na bieżąco z rozwijającymi się technologiami i regularnie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.

Dzień Placków Ziemniaczanych

Ostatnie z dzisiejszych świąt jest najpewniej najprzyjemniejsze, a bez wątpienia najsmaczniejsze. 13 listopada obchodzimy także Dzień Placków Ziemniaczanych. Z tej okazji przedstawiamy przepis na chrupiące placki, którego autorem jest uczestnik programu MasterChef – Tomasz Strzelczyk.