15 lutego – Młody hipopotam postanowił przejść na prawosławie i zostać singlem

0
Obraz Datadale z Pixabay
Reklama

Dzisiaj 15 lutego 2021r. obchodzimy Dzień Singla, Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej, Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa oraz Światowy Dzień Hipopotama

Dzień Singla

Zaledwie dzień po Walentynkach i Światowym Dniu Małżeństwa 15 lutego obchodzimy Dzień Singla. Cóż, świat się zmienia… Kiedyś obchodziliśmy tylko Dzień Kobiet, Dzień Matki, etc. Nikt nie słyszał o Dniu Ojca czy Dniu Chłopaka. Dzisiaj już powszechnie zauważamy „drugą stronę medalu”. Albo po prostu, ta „druga strona” domaga się tej uwagi. Już nie ma „jedynie słusznych” modelów życia społecznego. Już w powszechnie nie piętnuje się „starych panien i kawalerów”. A gdyby rząd chciał ponownie wprowadzić podatek od singli, tak zwane „bykowe”, mogło by to się spotkać z bardzo dużym oporem społecznym. A przecież nie tak dawno jeszcze było by to oczywistością. Związki i małżeństwo nie są już niezbędną koniecznością do spełnienia. Ale czy aby na pewno…?

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Z racji coraz większej liczy osób, dla których związek czy małżeństwo nie są oczywistością, w 2005r. zaczęto obchodzić Dzień Singla (ang. Singles Awareness Day). Jego pomysłodawcą jest Trevor Mcwanda. Dzień Singla to rodzaj manifestacji odmiennego podejścia do życia. Radość z niezależności a nie samotność, ma pokazać, że życie w pojedynkę wcale nie jest gorsze. Coraz częściej nieangażowanie się w stałe związki to nie smutna konieczność czy zrządzenie losu, ale świadomy wybór – zwłaszcza młodego pokolenia ludzi pochłoniętych karierą i ceniących sobie niezobowiązujące ziemskie przyjemności. Ale czy single, w przeciwieństwie do zakochanych czy małżonków, świętują swój dzień samotnie? Prawdopodobnie nie, bo w samej Polsce jest ich ponad 5 milionów. Często mają swoje „grupy wsparcia”, w których się spotykają, podróżują i świętują różne okazje. Nie tylko Dzień Singla, bo zapewne spora część z nich nawet nie wie o Dniu Singla.

W Stanach Zjednoczonych natomiast coraz bardziej popularne są wycieczki singli do Brazylii, gdzie w lutym wciąż w najlepsze trwa karnawał i nieustająca zabawa. Wisienką na torcie jest fakt, że w Brazylii nie obchodzi się walentynek, za którymi single mogą nie przepadać. 

Ale co ciekawe, ponad 60% singli w Polsce widzi siebie jednak w przyszłości w związku (14% w nieformalnym, a 47% w małżeńskim). Tak więc chyba jednak wciąż, życie w pojedynkę nie jest aż tak atrakcyjne jakby mogło się wydawać…

Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

To święto ustanowione w 1992 przez liderów Syndesmosu, największej na świecie federacji skupiające prawosławne bractwa i szkoły teologiczne. Uświetnia ono symboliczne wejście młodzieży do wspólnoty prawosławnej. Uroczystość ta, nieprzypadkowo zbiega się z jednym z 12 głównych świąt chrześcijańskich, ze Spotkaniem Pańskim, upamiętniającym, , w 40 dzień od jego narodzin.

Święto jest obchodzone w przypadającą 15 lutego cerkiewną uroczystość Spotkania Pańskiego, zwaną też Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Zgodnie z prawem Mojżeszowym, po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został wówczas po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Tak zwane ofiarowanie Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej Oznacza to symboliczne wejście młodych do wspólnoty.

Prawosławie jest obecnie najliczniejszym, po rzymskokatolickim, wyznaniem w Polsce. Liczy ponad pół miliona wiernych, skupionych wokół 233 parafiach. Władzę zwierzchnią w Kościele sprawuje Arcybiskup Metropolita Warszawski i całej Polski, który zwołuje i przewodniczy Soborowi oraz Synodowi Biskupów.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa

15 lutego na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie śmiertelności z powodu raka u dzieci oraz wyeliminowanie bólu i cierpienia dzieci walczących z rakiem. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Childhood Cancer International (CCI) w 2002 roku.

Każdego roku w Polsce u ok. 1100–1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór. Najczęściej jest to białaczka oraz choroby układu krwiotwórczego. Odpowiadają one za aż około 26% wszystkich diagnozowanych nowotworów wieku dziecięcego.

Objawami i zmianami zachowania dziecka, które warto skonsultować z lekarzem, są przede wszystkim: zwiększona męczliwość, senność, nawracające infekcje, krwawienia z nosa, skłonność do siniaczenia, wybroczyny na skórze, powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, a także bóle kończyn dolnych czy bóle głowy. Ze względu na to, że są to objawy niespecyficzne, mogą być przez rodziców kojarzone nie z potencjalną chorobą, lecz gorszym samopoczuciem dziecka. Jeśli dziecko dotychczas miało dużo energii, jadło z apetytem, a od jakiegoś czasu jest ospałe, unika posiłków, jego zachowanie wzbudza niepokój, rodzice powinni udać się do lekarza, gdyż może być to pierwszy objaw potencjalnej choroby.

Dlatego tak ważny jest nasz powszechny i masowy udział w bazie dawców szpiku kostnego. Bo nie wiemy kiedy i gdzie znajdzie się nasz „bliźniak” genetyczny, który będzie potrzebował naszej pomocy, albo będzie mógł uratować życie nam, albo naszemu dziecku.

Aby zostać dawcą szpiku kostnego zarejestrowanym w bazie, należy się udać do najbliższego Punktu Krwiodawstwa, albo zgłosić się do Fundacji DKMS, w której cała procedura odbywa się zdalnie.

Światowy Dzień Hipopotama

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Hipopotama. Z tej okazji zachęcam wszystkich do wycieczki do najbliższego ZOO ze szczególną intencją odwiedzenia w nim hipopotamów. Ogrody zoologiczne są już dostępne dla zwiedzających, więc może to też być okazja do wyjścia z domu i wsparcia ogrodów zoologicznych, których finanse też mocno ucierpiały ze względu na obostrzenia pandemiczne…

Hipopotam jak wygląda wie chyba każdy. Ale jest kilka ciekawostek na temat tych wspaniałych zwierząt, które z okazji tego dnia chciałbym wam przybliżyć.

Bo nie wiem, czy wiecie że:

Hipopotamy są trzecim co do wielkości ssakiem lądowym (po słoniu i nosorożcu). Ich krewniakami w świecie zwierząt są walenie.

To jedno z najbardziej agresywnych stworzeń na świecie! Hipopotamy są również bardzo głośne. Ich sapanie czy krzyki osiągają poziom nawet do 115 decybeli.

Hipopotamy większość życia spędzają w wodzie (w wodzie również się rodzą), ale z wiekiem tracą umiejętność utrzymywania się na powierzchni wody. Chodzą albo stoją na płyciznach.

Wydzielają tłustą, czerwoną (lub białą) substancję. W dawnych czasach ludzie (błędnie) sądzili, że hipopotamy pocą się krwią.

Śluz ze skóry hipoptama ma właściwości odmładzające. Chroni również przed promieniowaniem UV.

Mleko hipopotama ma różową barwę.

Hipopotamy potrafią wstrzymać oddech nawet przez 6-7 minut.

Te niepozorne stworzenia potrafią całkiem szybko biegać, nawet z prędkością 30-40 km/h. Pokonują jednak krótkie dystanse.

Reklama