13. maja. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Hummusu

0
Obraz Sinan COŞKUN z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 13. maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:41, a zajdzie o 20:23. Imieniny obchodzą m.in.: Serwacy, Maria, Roberta, Aaron, Ciechosław i Andrzej. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Hummusu i Światowy Dzień Furaha. 13. maja to także drugi dzień z tzw. trójki „zimnych ogrodników” – dziś dzień św. Serwacego.

Międzynarodowy Dzień Hummusu

Kto spróbuje hummusu choć raz – polubi go na zawsze – tak mówią mieszkańcy Bliskiego Wschodu. To właśnie tam hummus obecny jest w jadłospisie właściwie codziennie. Czym jest? To nic innego jak gęsty sos, pasta do smarowania, którą przyrządza się m.in. z gotowanej i przetartej ciecierzycy. Danie to pochodzi z Lewantu i Egiptu. Znana jest także w Północnej Afryce, a także niektórych krajach kaukaskich. Jej historia sięga setek lat wstecz. Podobno wymyślona została przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych. Dziś szczególnie popularna m.in. w Izraelu, który jest znaczącym eksporterem hummusu na cały świat. Szczególnie lubią go weganie i wegetarianie. Jeśli jeszcze nie próbowaliście hummusu – dziś jest na to doskonała okazja.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Światowy Dzień Furaha

To dzień, który został ustanowiony w rocznicę powstania Centrum Furaha, które zajmuje się terapią dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa i autyzmem w Kenii w Afryce. Założył je Polak Marek Krakus ze swoją żoną Jadlyne Makena. Samo słowo „furah” oznacza w języku swahili szczęście. Światowy Dzień Furaha jest okazją do budowania świadomości ludzi z różnych stron świata na temat autyzmu, porażenia mózgowego i innych chorób, które szczególnie dotykają dzieci. Święto zostało zainicjowane przez Fundację Help Furaha, która została założona w Polsce, ale prowadzi wiele projektów w Kenii.

Reklama