Na 15. maja przypada tradycyjna „zimna Zośka”. Dziś także obchodzimy m.in. Dzień Wolnej Kultury i Międzynarodowy Dzień Rodzin

0
Obraz 👀 Mabel Amber, who will one day z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 15. maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:38, a zajdzie o 20:26. Imieniny obchodzą m.in.: Zofia, Nadzieja, Izydor, Cecyliusz, Florenty i Dionizja. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Wolnej Kultury, Święto Polskiej Muzyki i Plastyki, Międzynarodowy Dzień Rodzin i Patronalne Święto Rolników.

Dziś przypada tradycyjna „zimna Zośka”, która według staropolskich wierzeń, zwiastuje koniec zimnej pory roku i początek ciepłej. Nazwa wzięła się od dnia św. Zofii, bo to właśnie 15. maja przypada jej święto oraz imieniny Zofii. Przypomnijmy także, że zarówno „zimni ogrodnicy”, jak i „zimna Zośka” to zjawiska potwierdzone naukowo. Badacze z różnych krajów udowodnili, że to właśnie w okresie 12-15 maja nagle pojawia się niż, który przynosi znaczne ochłodzenie, przymrozki i arktyczne powietrze. Co ciekawe, to zwykle ostatnie tak duże ochłodzenie wiosną. Możemy zatem ogłosić oficjalnie, że nadchodzi lato!

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dzień Wolnej Kultury

To święto tradycyjnie obchodzone w trzecią sobotę maja. W swoich założeniach ma promowanie wolnej kultury i jej twórców oraz informowanie o korzyściach płynących z jej używania i tworzenia. To święto, które ma na celu także tworzenie i udostępnianie swojej sztuki, edukację publiczności – zarówno w kwestiach artystycznych, jak związanych z prawami autorskimi – w idei dnia wolnej sztuki jest to, by nie rozszerzać ich zakresu, by każdy mógł korzystać z wytworów artystów, a nawet wprowadzać poprawki do ich dzieł sztuki. Dziś szczególnie zachęcamy do tworzenia i do rozwijania swojej kreatywności. Bądźcie twórczy!

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

Oprócz dnia wolnej sztuki, 15. maja obchodzone jest także inne ważne święto dla wszystkich artystów. Mowa o Święcie Polskiej Muzyki i Plastyki, którym twórcom składamy najserdeczniejsze życzenia. Celem tego święta jest m.in. wspieranie, promocja i przekazywanie informacji na temat dorobku i dzieł polskich artystów plastyków i muzyków. To także dobry moment na to, by rozpowszechniać informacje i zgłębianie wiedzy na temat polskiej sztuki. Warto dziś zastanowić się nad ich rolą, nad ich historią i wpływem na ludzkość. Nie zapominajmy, że muzyka i plastyka towarzyszą ludziom (w różnej formie) od zarania dziejów. Już pierwsi ludzie tańczyli, wykonywali ruchy związane z rytuałami, itp. Podobnie z plastyką – wspomnieć należy chociażby rysunku na ścianach jaskiń, itd. Święto polskiej muzyki i plastyki to kolejna okazja do oddania hołdu polskim artystom, do obcowania ze sztuką i własnej pracy twórczej.

Międzynarodowy Dzień Rodzin

To bardzo ważny dzień dla wszystkich rodzin. Święto zostało ustanowione w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które uznało 15. maja za Międzynarodowy Dzień Rodzin. To okazja do podkreślenia tego jak ważna jest rodzina – zarówno jako jednostka społeczna, jak i rozumiana jako więź między jej członkami. W założeniach święta są także zapisy dotyczące pogłębiania świadomości na temat problemów z jakimi zmagają się rodziny na całym świecie. W różnych krajach dzień ten obchodzony jest różnorako – organizuje się m.in. wystawy, prelekcje, warsztaty, festyny i parady rodzinne.

Patronalne Święto Rolników

15. maja przypada Patronalne Święto Rolników. To właśnie dziś wszyscy posiadający swoje gospodarstwa rolne, pracujące na roli wspominają swojego patrona, tj. św. Izydora Oracza. Jak donoszą źródła – Izydor urodził się w 1082 roku w Madrycie. Pochodzi z bardzo ubogiej, ale pobożnej rodziny. Od dziecka pracował na roli – dorabiał u zamożniejszych właścicieli ziemskich. W spadku po rodzicach otrzymał pług. Z pługiem tym wiąże się tez legenda, która głosi, że pewnego razu, na Izydora doniesiono do gospodarzy, że ten pracuje rzekomo najmniej ze wszystkich. Gdy gospodarze przyszli z kontrolą – okazało się, że przy pługu pomagają mu dwaj mężowie – aniołowie w białych szatach. Gdy zaś Izydor został ujrzany na modlitwie – pracę za niego wykonywał zgodnie z legendą Anioł Boży. Izydor wymodlił sobie wsparcie i błogosławieństwo. Co ciekawe – został doceniony przez gospodarzy i stał się zarządcą całego majątku. Jak mówią podania – był sprawnym zarządcą, dbającym o ludzi i zwierzęta. W XIX wieku Izydor został ogłoszony świętym, a z jego dniem znane są dziś liczne przysłowia, jak np. „Na św. Izydora dla bociana pora” albo „Na świętego Izydora bywa często chłodna pora”. Z okazji dzisiejszego święta składamy wszystkim rolnikom najserdeczniejsze życzenia – obfitych plonów, dużo zdrowia i siły!

Reklama