24 maja – dziś obchodzimy m.in. Święto Wojsk Specjalnych i Dzień Ślimaka

0
Obraz Hier und jetzt endet leider meine Reise auf Pixabay aber z Pixabay
Reklama

24 maja – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:26, a zajdzie o 20:39. Imieniny obchodzą m.in.: Joanna, Zuzanna, Dawid, Franciszek, Jan, Ludwik, Maria i Dagmara. Dziś obchodzimy: Europejski Dzień Parków Narodowych, Europejski Dzień Parków Wodnych, Święto Wojsk Specjalnych, Dzień Cyrylicy, Dzień Ślimaka i Dzień Braci.

Europejski Dzień Parków Narodowych

24 maja 1909 roku w Szwecji powstał pierwszy w Europie park narodowy – Sarek. Dlatego właśnie dziś, od 1999 roku obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Święto, którego celem jest wzmocnienie współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony środowiska. Tego tematu dotyczą też wydarzenia organizowane 24 maja przez wiele parków narodowych, których na naszym kontynencie jest ponad 250. W Polsce mamy 23 parki narodowe, gdzie najstarszym jest Białowieski Park Narodowy (utworzony w 1932 roku), a największym Biebrzański Park Narodowy (niespełna 600 kilometrów kwadratowych).

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Europejski Dzień Parków Wodnych

24 maja świętują jeszcze jedne parki – wodne, których w naszym kraju są dziesiątki. Z okazji Europejskiego Dnia Parków Wodnych warto wybrać się do jednego z nich. Dobra zabawa gwarantowana.

Historia parków wodnych sięga 1985 roku. Wtedy powstał pierwszy kryty aquapark w centrum handlowym w Edmonton w Kanadzie. World Waterpark, bo tak go nazwano, ma powierzchnię ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych i posiada największy na świecie basen ze sztucznymi falami i zjeżdżalniami.

Święto Wojsk Specjalnych

Kolejne z dzisiejszych świąt dotyczy żołnierzy do zadań specjalnych, i to dosłownie. Do ich zadań należy bowiem m.in. prowadzenie wojny psychologicznej, tworzenie i pogłębianie chaosu we wrogim państwie, niszczenie celów wysokiej wartości czy kontrterroryzm. Ich symbolem jest pelta (nazywana też tarczą Amazonek), na której opiera się Orzeł Wojsk Specjalnych. Pelta jest wypełniona czernią, co ma symbolizować tzw. „czarną taktykę” – najtrudniejszą formę szkolenia i prowadzenia działań.

Święto Wojsk Specjalnych przypada na 24 maja, ponieważ jest to rocznica ustawy z 2007 roku, zgodnie z którą Wojskom Specjalnym nadano status odrębnego rodzaju Sił Zbrojnych.

Dzień Cyrylicy

Wiele słowiańskich języków pisanych jest cyrylicą, stąd trudno się dziwić, że to pismo alfabetyczne także doczekało się swojego święta. Obchodzimy je 24 maja, ponieważ według kalendarza gregoriańskiego wspomina się dzisiaj św. Cyryla – apostoła Słowian, który wspólnie ze św. Metodym prowadził misję wielkomorawską wśród Słowian, zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański i od którego wzięła się nazwa cyrylicy. Obecnie posługują się nią Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Serbowie, Bułgarzy, Macedończycy, Bośniacy, Czarnogórcy, Mongołowie, Kazachowie, Tadżycy i Kirgizowie.

Dzień Ślimaka

Choć ogrodnicy z pewnością za nimi nie przepadają, ślimakom nie można odmówić zalet, przede wszystkim kulinarnych. Ich mięso zawiera bowiem szereg składników odżywczych, takich jak wapń, potas, magnez, miedź, cynk i selen. To też źródło dobrej jakości białka. I choć zajadanie się ślimakami przypisujemy głównie Francuzom, kilkaset lat temu często gościły one także na polskich stołach. Świadczy o tym pierwsza polska książka kucharska, która powstała w 1682 roku. Można w niej znaleźć wiele przepisów, w których główną rolę odgrywają właśnie ślimaki. Być może warto wrócić do tych tradycji, przede wszystkim dla zdrowia.

Dzień Braci

Rodziny się nie wybiera, a w dodatku najlepiej wychodzi się z nią na zdjęciu. Czy jest tak faktycznie? Każdy pewnie ma swoje zdanie na ten temat. Trudne bywają często też relacje z rodzeństwem, w tym z braćmi, którzy są bohaterami ostatniego z dzisiejszych świąt. Bez względu jednak na to, czy żyjemy z bratem w zgodzie, czy w konflikcie, warto dziś poświęcić mu trochę czasu. Właśnie z okazji Dnia Braci.

Reklama