1 czerwca – Dzień dziecka, rodziców i bez alkoholu, a to jeszcze nie koniec

0
Obraz iggynov z Pixabay
Reklama

1 czerwca – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:18, a zajdzie o 20:49. Imieniny obchodzą m.in.: Jakub, Konrad, Pamela, Alfons, Bernard, Julian, Magdalena i Paweł. Dziś obchodzimy: Międzynarodowy Dzień Dziecka, Dzień bez Alkoholu, Światowy Dzień Rodziców, Święto Służby Ruchu Lotniczego, Światowy Dzień Mleka, Święto Bułki.

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Pierwsze z dzisiejszych świąt raczej nikogo nie zaskoczy – jest to oczywiście Dzień Dziecka. Święto ustanowiono w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu upowszechniania praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych z 1945 roku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Co ciekawe, różne kraje członkowskie ONZ świętują w różnych terminach. Sam Powszechny Dzień Dziecka przypada na 20 listopada, ponieważ jest to rocznica uchwalenia Deklaracji praw dziecka z 1959 roku i Konwencji o prawach dziecka z roku 1989. A co jeszcze ciekawsze, w Polsce Dzień Dziecka obchodzono na długo przed tym, kiedy uchwaliło go ONZ, bo jeszcze przed II wojną światową – od 1929 roku. Wtedy jednak świętowano 22 września. Później Dzień Dziecka wrócił dopiero w roku 1950 i podobnie jak w innych byłych państwach socjalistycznych ustalono go na 1 czerwca.

Dzień bez Alkoholu

24 maja 2006 roku Sejm RP uchwalił, że 1 czerwca będzie Dniem bez Alkoholu. I nie bez przyczyny wybrano właśnie dzisiejszą datę, powszechnie kojarzoną z Dniem Dziecka. „Wzywamy wszystkich Polaków do powstrzymania się w tym dniu od picia napojów alkoholowych. Radość i szczęście naszych dzieci to najważniejsza z idei, o której winniśmy pamiętać zawsze, a szczególnie w Międzynarodowym Dniu Dziecka” – argumentowano w uchwale.

W kwestii przemocy w rodzinie, w której znaczącą rolę odgrywa nadużywanie alkoholu, statystyki są miażdżące. Według danych Komendy Głównej Policji z 2020 roku liczba osób, wobec których podejrzewa się stosowanie przemocy pod wpływem alkoholu, wynosi 39 798. To o kilka tysięcy więcej niż w 2012 roku (31 387 osób), ale też prawie 2 razy mniej, niż w roku 2006 (74 772 osób), kiedy to pobiliśmy niechlubny rekord na przestrzeni lat 1999-2020. Za światełko w tunelu można natomiast uznać fakt, że od 2013 roku liczba osób stosujących przemoc po spożyciu alkoholu systematycznie spada.

Światowy Dzień Rodziców

To kolejne święto związane z Dniem Dziecka, bo w końcu najmłodszych nie byłoby na świecie, gdyby nie ich rodzice. Za życie, miłość i troskę, a także za trud wychowania, warto dziś podziękować swoim rodzicom.

Światowy Dzień Rodziców powstał w 2012 roku za sprawą Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Chciano w ten sposób podkreślić kluczową rolę rodziców w wychowywaniu i ochronie dzieci, a przez to w budowaniu społeczeństwa, którego jednym z fundamentów jest przecież rodzina. Warto przy tym wspomnieć, że już niespełna 20 lat przed ustanowieniem dzisiejszego święta, bo 20 września 1993 roku, uchwalono inne, bliźniaczo podobne – Międzynarodowy Dzień Rodziny, który do dziś obchodzimy 15 maja.

Święto Służby Ruchu Lotniczego

1 czerwca to także święto Służby Ruchu Lotniczego, czyli osób, które dbają o nasze bezpieczeństwo na pokładzie statków powietrznych. Do ich codziennych obowiązków należy m.in.: zapobieganie zderzeniom statków powietrznych podczas lotu i na płycie lotniska; udzielanie załodze informacji koniecznych do sprawnego wykonywania lotów; zbieranie informacji o zagrożeniach, przekazywanie ich odpowiednim organom i współdziałanie z nimi w trakcie akcji ratowniczych. Ich praca jest więc równie odpowiedzialna jak praca pilotów, bo dopełniają się oni wzajemnie, aby pasażerowie mogli bezpiecznie dotrzeć do celu. Za ten wysiłek należy im się wdzięczność, i to nie tylko w Święto Służby Ruchu Lotniczego.

Światowy Dzień Mleka

Konia z rzędem temu, kto nigdy nie słyszał sloganu „Pij mleko! Będziesz wielki”. Nie jest to jednak puste hasło, a najszczersza prawda. Wystarczą bowiem 2 szklanki mleka, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń, który jest podstawowym budulcem kości. A ponieważ badania Instytutu Żywności i Żywienia z 2002 roku jednoznacznie wskazywały na zbyt niskie spożycie mleka przez dzieci i dorosłych, co u obu grup skutkowałoby poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA zdecydowało się na kampanię społeczną, której nazwa to właśnie wspomniany wcześniej slogan. Sam Światowy Dzień Mleka powstał natomiast w 2001 roku, za sprawą Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Mleko to nie tylko źródło wapnia. Znajdziemy w nim też szereg witamin oraz składników odżywczych i mineralnych. Produkty mleczne dostarczają nam chociażby witamin z grupy B, witamin A, D i E, magnez, potas, fosfor czy cynk. Tym bardziej więc mleko powinno być stałym gościem w naszej diecie.

Święto Bułki

Nie ważne, jakie bułki są naszymi ulubionymi – czy pszenne, żytnie, kukurydziane, czy z makiem, sezamem, kruszonką, ze słodkim nadzieniem albo z czymkolwiek innym – nie ma to najmniejszego znaczenia, bo każda z nich obchodzi dziś swoje święto. Z tej okazji warto pofatygować się do piekarni czy sklepu, by zafundować sobie pyszne, chrupkie i pachnące śniadanie.

Reklama