15 czerwca – prawa seniorów, dogoterapia, bookcrossing i energia wiatrowa

0
Obraz Free-Photos z Pixabay

15 czerwca – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:12, a zajdzie o 21:00. Imieniny obchodzą m.in.: Jolanta, Wit, Angelina, Bernard, Oliwia, Wisław, Wisława, Witold i Witolda. Obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych, Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek i Dzień Wiatru.

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

W życiu seniorów nie brakuje sytuacji, kiedy muszą mierzyć się z wykorzystywaniem, marginalizacją, wykluczeniem, a w skrajnych przypadkach nawet poniżeniem czy przemocą. I choć osoby starsze to grupa coraz liczniejsza, trudności jakie ich spotykają często pozostają tematem wręcz niezauważalnym. Na ten problem, a także na potrzebę respektowania potrzeb seniorów, zwraca uwagę dzisiejszy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jego powstanie zainicjowała Międzynarodowa Organizacja Zapobieganiu Przemocy wobec Osób Starszych (International Network for the Prevention of Elder Abuse – INPEA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia. Ich głównym celem było przeciwdziałanie złemu traktowaniu seniorów oraz zachęcenie do wspierania ich w codziennych trudnościach, tak jak oni kiedyś dbali o nas.

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Nie bez przyczyny psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Kochają nas bezwarunkowo i są niezwykle wierne, a przy tym pomagają w rehabilitacji i ogólnym rozwoju chorych oraz niepełnosprawnych. Dogoterapia, bo tak nazywa się ta forma leczenia, także obchodzi swoje święto. Jest to metoda znana już od lat 60. ubiegłego wieku, w której zabawa z czworonogiem staje się elementem leczenia. Jako pierwszy w swojej pracy badawczej stosował ją amerykański psycholog Boris Levinson, który w ten sposób leczył dzieci z autyzmem, choć wykorzystanie zwierząt w medycynie de facto było znane już w XVIII wieku. A ponieważ kontakt z psami ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny, coraz więcej szkół i przedszkoli wprowadza go do zajęć także zdrowych dzieci.

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Kolejne z dzisiejszych świąt brzmi dosyć zagadkowo, bo jak książki mogą być wolne? Otóż mogą, a to za sprawą bookcrossingu, czyli dzielenia się książkami poprzez zostawianie ich w miejscach publicznych. Za powstanie tej idei odpowiada amerykański programista Ron Hornbaker, jego żona Kaori oraz dwójka współpracowników – Bruce i Heather Pedersen. Wspólnie założyli oni stronę internetową www.bookcrossing.com, gdzie zachęcali do  „uwalniania” przeczytanych przez siebie lektur w szkołach, parkach, kinach, kawiarniach czy środkach miejskiej komunikacji. Pomysł w kilka lat rozprzestrzenił się po całym świecie. W Polsce też możemy znaleźć regały służące do wymiany książek, m.in. w kawiarniach albo centrach handlowych.

Dzień Wiatru

Wiatr może być niszczycielskim żywiołem, a nawet poniekąd zabójczym. Ale ma też wiele zalet, na które zwraca uwagę ostatnie ze świąt przypadających na 15 czerwca. Organizuje je Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA), Światowa Rada Energii Wiatrowej (Global Wind Energy Council – GWEC) oraz podobne organizacje w poszczególnych krajach. I już po nazwach organizatorów można wywnioskować, co jest głównym tematem obchodów – energia pozyskiwana z wiatru. Celem jest bowiem promowanie odnawialnych źródeł energii i tego dotyczą różnego rodzaju wydarzenia, jakie odbywają się z okazji Dnia Wiatru.