9. sierpnia. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Miłośników Książek

0
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 9. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:09, a zajdzie o 20:13. Imieniny obchodzą m.in.: Irena, Doroteusz, Edyta, Roman, Klarysa, Roland, Romuald i Teresa. Na 9. sierpnia przypadają takie święta jak Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie oraz Dzień Miłośników Książek.

Dzień Miłośników Książek

Dziś koniecznie sięgnijcie po swoją ulubioną książkę i spędźcie z nią długie godziny na fascynującej lekturze! Jeśli jesteście typem mola książkowego – możecie świętować, bo jak co roku obchodzimy dziś Dzień Miłośników Książek. Book Lovers Day – bo pod taką nazwą obchodzone jest to święto na całym świecie, zachęca nie tylko do czytania, ale także do pogłębiania swojej wiedzy na temat historii pisarstwa, druku. To także idealny moment na to, by np. komuś kto lubi czytać podarować książkę. Czytanie to jedna z podstawowych czynności człowieka rozumnego, pozwala poznawać świat, ludzi, historię i wszelkie inne tematy, którym poświęcono książki. Pozwala przenieść się do innej rzeczywistości. Daje także możliwość do rozwijania wyobraźni, umiejętności skupienia się, rozwija empatię. Jak pokazują wyniki różnych badań, im szybciej zaczynamy czytać – tym wyższe nasze iq, umiejętności wysławiania się i większy zasób słownictwa. Dlatego tak ważne jest by regularnie czytać samemu, a także czytać dzieciom – właściwie od dnia ich narodzin, do czego zachęcamy. Wszystkim bibliofilom składamy też najserdeczniejsze życzenia!

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej

International Day of the World’s Indigenous People – to angielska, oficjalna nazwa dzisiejszego święta, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne w 1994 roku. W tej sprawie przyjęto specjalną rezolucję, w myśl której co roku na całym świecie, obchodzi się właśnie Dzień Ludności Tubylczej. Do organizacji różnych działań, akcji, wydarzeń zachęcane są głowy państw należących do ONZ. Szacuje się, że co roku organizowanych jest kilkaset różnych inicjatyw wpisujących się w ideę tego dnia.

Co do idei, to u głównych podstaw tego święta jest podkreślanie i ochrona różnorodności kultury tubylczych, które wzbogacają rodzinę ludzką. To także szansa do zwrócenia uwagi na sytuację, problemy i bolączki ludności tubylczej na świecie. A co właściwie oznacza termin „ludność tubylcza”? To pojęcie odnoszące się do każdej grupy etnicznej, która zamieszkuje dany region geograficzny, z którym grupa ta posiada najwcześniejszy historycznie związek. Dzisiejsze święto ma pobudzać ludzi do działań pomocowych dla rdzennych mieszkańców różnych regionów świata i uświadamiania sobie jak wiele wciąż trzeba zrobić, by polepszyć ich warunki życia.

Reklama