29. sierpnia. Dziś obchodzimy Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego

0
Zdjęcie poglądowe. 2015 r. - Komendant Straży Miejskiej w Brzegu Krzysztof Szary - Panie Komendacie wszystkiego najlepszego dla Pana i wszystkich strażników miejskich w dniu Waszego święta życzy redakcja brzeg24.pl i Panoramy Powiatu
Reklama

Kartka z kalendarza – 29. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:40, a zajdzie o 19:33. Imieniny obchodzą m.in. Sabina, Flora, Beatrycze, Andrzej, Hipacy, Jan, Racibor i Mederyk. Na 29. sierpnia przypadają takie święta jak Dzień Sprzeciwu Wobec Prób Jądrowych oraz Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego.

Dzień Sprzeciwu Wobec Prób Jądrowych

To święto, które zostało ustanowione podczas 64. sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Sesja ta odbyła się 30.10.2009 i wówczas ustalono, że dzień ten obchodzony będzie co roku – 29. sierpnia.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, rządzących, różnych organizacji na skutki, jakie powodują próby jądrowe – szeroko rozumiane, tj. wybuchy, testy, awarie jądrowe. Zgodnie z założeniami twórców święta, powinno się wprowadzić całkowity zakaz używania i testowania broni jądrowej. To – jak wskazała ONZ – znacząco poprawiłoby ogólne bezpieczeństwo na świecie.

Dodajmy, że data święta związana jest z decyzją prezydenta Kazachstanu, który 29.08.1991 roku zdecydował o zamknięciu poligonu do testowania broni jądrowej w Semipalatinsku. Za jego przykładem poszły także inne kraje, które również podjęły podobne decyzje.

Dodajmy, że broń jądrowa należy na najniebezpieczniejszej na świecie. Jej używanie stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia, a także stabilności sytuacji na świecie. Jedną z form obchodów są różnego rodzaju wydarzenia, spotkania, wykłady, sympozja, w trakcie których omawiana jest tematyka święta.

Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego

Dbanie o porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców, podejmowanie różnego rodzaju interwencji – to jedne z głównych zadań strażników miejskich i gminnych. Niestety Ci funkcjonariusze kojarzą się głównie m.in. z zakładaniem blokad na koła samochodów albo wystawianie mandatów za złe parkowanie. Pamiętajmy jednak, że na co dzień wykonują wiele pożytecznych i potrzebnych dla społeczności lokalnych obowiązków. Angażują się w wiele akcji wspierających mieszkańców, tworzą i realizują kampanie edukacyjne, dbają o ogólne bezpieczeństwo. W niektórych miastach i gminach pomagają np. w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Każdego dnia współpracują także z innymi służbami.

Dziś obchodzą swoje święto. Ustanowione zostało w rocznicę uchwalenia ustawy z 1997 roku o funkcjonowaniu straży gminnej. To czas świętowania, podsumowania, głębokiej analizy pracy strażników miejskich. Często w dniu święta wręczane są także awanse zawodowe.

Dodajmy, że strażnicy wnoszą wielki trud każdego dnia – w celu poprawy jakości życia mieszkańców. Służby te dynamicznie się rozwijają, a ich działania przynoszą widoczne efekty. Wszystkim strażnikom i strażniczkom miejskim i gminnym należą się słowa podziękowania i najlepsze życzenia w dniu ich święta!

Reklama