6. września. Dziś obchodzimy Dzień Walki z Prokrastynacją. Nie wiesz co to? Koniecznie przeczytaj!

0
Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Kartka z kalendarza – 6. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:55, a zajdzie o 19:13. Imieniny obchodzą m.in. Eugeniusz, Albin, Beata, Bogdana, Bolemir, Eugenia, German, Tomasz, Zachariasz i Aleksja. Na 6. września przypada Dzień Walki z Prokrastynacją.

Dzień Walki z Prokrastynacją

Dzisiejsze święto może z pozoru wydawać się nieco dziwne albo niezrozumiałe, bo i pewnie sporo osób zastanawia się czym jest prokrastynacja… Otóż pojęcie to oznacza tendencję do odwlekania, odkładania wszystkiego na później. Zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę? Odkładasz w czasie wszystkie obowiązki? Dziś możesz świętować… albo odłożyć świętowanie na później…

Wracając do meritum, jak dowodzą psycholodzy, odwlekanie w czasie obowiązków często jest źródłem wyrzutów sumienia i ogromnego stresu. Badacze z Kanady dowiedli, że nawet 46% mieszkańców tego kraju uznaje, że odkładanie wszystkie ma negatywny wpływ na odczuwanie szczęścia, a mówiąc wprost – przyczynia się do tego, że czujemy się smutni, przygnębieni, nieszczęśliwi.

Dodajmy, że prokrastynacja nie odnosi się jedynie do obowiązków zawodowych, czy rodzinnych. Dotyczy także różnych decyzji, które powinniśmy podjąć najszybciej jak się da. Na przykład – są osoby, które wiedzą, że jak najszybciej powinny udać się do okulisty albo innego lekarza, ale odwlekają to w nieskończoność, aż mają coraz większe problemy. Wówczas dopada nas uczucie złości – mogliśmy pójść na badania wcześniej. Inna sytuacja – powinniśmy zrzucić nadmierne kilogramy, ale wiemy, że proces chudnięcia nie jest łatwy ani szybki, zatem pozwalamy sobie na kolejną niezdrowa przekąskę, czy całe danie i… tyjemy dalej mając coraz większe wyrzuty sumienia. Takich sytuacji można by mnożyć.

Jedno jest pewne – prokrastynacja nie jest dla nas dobra i powinniśmy mobilizować się do działania, najlepiej racjonalnego, tu i teraz, tak by ograniczyć stres i złość. Tego Wam i sobie samym dziś życzymy.