2. listopada. Dziś obchodzimy m.in. Zaduszki

0
Reklama

Kartka z kalendarza – 2. listopada – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:32, a zajdzie o 16:06. Imieniny obchodzą m.in. Jerzy, Bohdan, Ambroży, Małgorzata, Malachiasz, Tobiasz, Wojsław i Wojsława. Na 2. listopada przypadają takie święta jak: Zaduszki oraz Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom.

Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom

Dziś obchodzimy kolejne święto związane z potępianiem zbrodni, przemocy, nienawiści. Tym razem dotyczy ono nienawiści wobec dziennikarzy, a dokładniej jego głównym postulatem jest ukrócenie bezkarności za zbrodnie przeciwko dziennikarzom. Niestety na całym świecie wciąż łamane są prawa związane z wolnością słowa i wolnością prasy. Wielu dziennikarzy jest represjonowanych, doświadcza przemocy i nie może z przysługującą im wolnością opisywać rzeczywistości i zdarzeń. Mówimy stanowcze nie jakimkolwiek formom ograniczania wolności prasy!

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zgromadzenie Ogólne ONZ również apeluje o to samo. Stąd w 2013 roku powołano dzisiejsze święto, którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom.

Dodajmy, że dzień ten ustanowiono by upamiętnić zabójstwo dwóch francuskich dziennikarzy w Mali. Ci, wykonując swoją pracę, zginęli 2 listopada 2013 roku. Warto nadmienić, że głównym celem dzisiejszego święta jest przeciwdziałanie bezkarności sprawców, którzy dopuszczają się aktów przemocy na pracownikach mediów.

Zaduszki

Zaduszki, a właściwie Dzień Zaduszny, to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To święto obchodzone w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2. listopada. Treściowo połączone jest z wczorajszą uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej.

W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. W Kościołach wschodnich podobne obchody odbywają się kilkukrotnie w ciągu roku, przede wszystkim w okresie Wielkanocy. Uważa się, że obrzędowość Zaduszek ma genezę przedchrześcijańską. Germanie, Celtowie oraz Słowianie zachodni organizowali jesienią uroczystości ku czci zmarłych.

Dziś również warto odwiedzić cmentarze, wspomnieć zmarłych przodków, członków rodziny, pomodlić się za ich dusze i zapalić symboliczny znicz.

Reklama